Štěstí přijde zítra

Štěstí přijde zítra https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/9143/bmid_stesti-prijde-zitra-rP7-9143.jpg 4 111 29

Leni série

< 2. díl

Tato kniha navazuje na dětskou knihu Říkali mi Leni . V knize autorka líčí osudy českého děvčátka zavlečeného za války do Německa. Německá Leni Freiwaldová se mění v českou Lenku Sýkorovou, která se vrátila i se svojí maminkou, která přežila koncentrační tábor. Vrátily se do Čech do malého městečka na Šumavě za svým dědečkem. Lenka obdivovala všechny květiny na zahradě a líbilo se jí tu více než v Německu. Čechy jí připadaly krásné a čisté, i lidi okolo ní byli na ní hodný. Maminka jí pomáhala s učením a přihlásila jí do základní školy, kde se zase naučila česky. Potkala spoustu nových kamarádú, ale na své kamarády v Německu nezapomněla. Také za Lenkou přijela její kamarádka Erna až z Prahy a vyprávěla jí své smutné zážitky z koncentračního tábora. Hodně si rozuměly, ale Lenky nejlepší kamarádka zůstává Toni Weber z Německa. Maminka Lence zakazovala dopisy do Německa. Chtěla, aby Lenka i ona zapomněly na ty zlé časy v Německu. Ale nakonec, když maminka viděla snahu Lenky jak ve škole tak doma, povolila jí dopis do Německa pro Toni, ve kterém jí zvou Lenka a maminka do Čech. Kniha končí příjezdem Lenčiny nejlepší kamarádky do Čech.... celý text

Lumine
15.12.2015 3 z 5

Jako příběh pěkný. Nejvíc mě tam dostal příběh Erny, ale nevadí.
Ale.
Já chápu, kdy to bylo napsáno a kdo to napsal, ale z té knížky by to řvalo víc jedině, pokud by byla obálka knihy červená s hvězdou místo názvu. :D (Především ten konec byl tak rudý, až se papír styděl, že je bílý).
Mno... říkali mi Leni bylo lepší. Není debat.

Luccy78
01.05.2015 3 z 5

Bohužel z knihy úplně číší komunistická propaganda, až mě to rušilo od samotného děje a pocitů dospívající Leni. Ale aspoň jsem měla příležitost se zamyslet nad tím, že návratem z koncentračního tábora teprve vše začínalo a hodně lidí si znovu hledalo smysl života a začínali od začátku.. Smutné, ale je to kus naší historie, neměli by jsme na ní zapomínat..

aktijnov
27.02.2015 1 z 5

Po úžasném prvním díle je toto dost hrozná knížka poplatná době. Dost mě to zklamalo

Moňa69
26.02.2014 2 z 5

Krom vzpomínek na koncentrační tábor mě kniha dost zklamala, Říkali mi Leni je bez debat úplně jiný level, tohle mi připadá trochu jako komunistická propaganda.

bookcase
25.10.2013 4 z 5

Četla jsem kdysi, ale několikrát. Další osudy malé Leni, tentokrát po návratu do vlasti.

suze
18.07.2013 3 z 5

Kdyby této knížce nepředcházel úžasný první díl, tak by mě asi tolik nezklamala...

Petrenda
12.05.2013 1 z 5

Říkali mi Leni nesrovnatelně lepší. Ačkoli i zde je dobře vystižená psychologie hlavní hrdinky, už dospívající dívky. Bohužel poplatnost době je citelná, škoda.

Posli
09.02.2013 3 z 5

Říkali mi Leni se mi rozohdně líbilo víc, ale tohle taky nebylo špatné. Taky mě velmi oslovili vzpomínky na koncentrační tábor.

maryzka
03.05.2012 3 z 5

Taky si tuto knihu pamatuji ale je popsána lepší psychologie dítěte - zotavuje se lehčeji z návratu z Německa, ale je tam také popsán počátek 50 let kdy chtěli lidé utíkat za hranice.

pro dívky poválečná doba

Zdeňka Bezděková
česká, 1907 - 1999
2001  89%Říkali mi Leni
1979  70%Štěstí přijde zítra
1986  60%Bludný kámen
1979  77%Bílá paní - Obnovený obraz
1974  72%Marta věří na zázrak

Kniha Štěstí přijde zítra je v