Říkali mi Leni

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Křehké a působivé vyprávění Leni Freiwald získalo po svém prvním vydání popularitu mezi našimi čtenáři a uznání i v zahraničí. Knížka vyšla mimo jiné také v Německu, USA, Velké Británii i Japonsku. Příběh desetiletého děvčátka, které postupně zjišťuje, kdo a kam patří, strhuje, dojímá a současně burcuje čtenáře dnes stejně jako před padesáti lety......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/90_/9037/rikali-mi-leni-9037.jpg 4.5924
Série

Leni 1.

Žánr
Literatura česká, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno, Albatros (ČR)
více informací...


Nahrávám...

Komentáře (163)

Kniha Říkali mi Leni

Přidat komentář
Terka_Bohmova
14. ledna

Velice smutná knížka, vyprávějící o 11leté Leni, která vede nešťastný a osamělý život. Paní učitelka je na ni strašně nespravedlivá, neuznávají její názor v rodině, holky ve škole se jí posmívají. Pak se ale v jejím životě stane zvrat a nakonec dojde k názoru, že není doopravdy z rodiny ve které žije. Jejímu pátrání po rodičích trochu pomáhá nová kamarádka, kterou si našla a navíc už mají jiného učitele, který je vážně prima a hodně jí pomohl.
I když to bylo strašně smutný tak se mi to moc líbilo.

Danago
28.12.2019

Očekávala jsem asi něco jiného. Příběh poněmčování v období druhé světové války . Ale kniha se odehrává po ukončení druhé světové války. Asi nejsem schopná pochopit, proč byli Němci i nadále takoví.
POZOR SPOJLER!
Proč se k Leni nechovali dobře , byla jim na obtíž , ale ani se jí nepokusili vrátit. A přitom se zdá, že se o tom všeobecně vědělo. Desetiletá Leni s tím bojuje sama, vybavují se jí dávné vzpomínky a něco jí nehraje, proto spolu s tím , co vidí, že se děje kolem ní sama vytuší , kde je asi pravda.
Nebylo to jen v této knize, už jsem se s tímto setkala, přesto je to pro můj mozek nepochopitelné.
To jak někteří Němci uvažovali po prohrané válce, to je zřejmě pochopitelné, ale já bych očekávala úplně jiné chování, ( strach a pokoru) byli zfanatizovaní a stále nebezpeční.
Přestože téma je silné a příběh mě zajímal, zpracování mě nesedlo.

Nočnípták
02.12.2019

Asi před rokem jsem na Leni psala pochvalný komentář. Na mé chvále se nic nezměnilo, nebudu se opakovat. Jenom musím napsat, že si opravdu o knize s vnučkou pěkně povídáme. Také se jí líbila.
Ostatní píšu do diskuze.

brabofka
18.11.2019

Sice je to příběh malého děvčátka, který je zařazován do povinné četby v 6.-7. třídě, nicméně si myslím, že je to dost složitě napsané. Spousta vyspělých myšlenek na 10leté dítě. Ale také spousta náznaků na to co bylo... a nejsem zcela jistá, že děti v tomto věku, už přesně ví co se stalo, proč se to stalo a co bylo potom.

Nikol1983
13.11.2019

Tuto knihu jsem četla když jsem byla tak v 6. - 7. třídě. Do dnes jsem na ní nezapoměla. Klidně bych si jí přečetla znovu.

avi8
27.10.2019

Nádherná knížka. Doporučuji všem .

haki34
23.09.2019

nalezena v knihobuce ...a nechávám k přečtení mým dětem...vůbec jsem netušila, o co v knížce jde, jen jsem měla mlhavý pocit, že téma se dotýká 2.světové a holocaustu...a nebyla jsem zas tak daleko od pravdy...
o těchto událostech - "únosech" dětí a jejich poněmčování jsem toho zas tolik netušila..a možná o to víc mě příběh semlel...vždyť to byla opět idea postavená na hlavu...a i když chci věřit, že některé děti se třeba neměly špatně, přeci jen musely cítit někde tam uvnitř to, co Leni.... že domov je někde jinde...a maminka je taky někdo jiný...a co teprve Vořech ?
co vám budu říkat, i slzička mi ke konci upadla..a smekám před statečností děvčátka, které mělo sílu jít za svým štěstím..a taky před všemi "normálními" a hodnými lidmi, kteří i v nelidských dobách nezapoměli těmi lidmi být...
nádherná knížka. Dooručuji !

marketa0224
06.09.2019

Nádherná kniha, jsem ráda, že se mi dostala do ruky a mohla si ji přečíst.

1 ...