Říkali mi Leni

Říkali mi Leni https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32286/bmid_rikali-mi-leni-ouz-32286.jpg 4 1354 259

Leni série

Jedno z nejpůsobivějších děl o světě dětí, zasaženém hrůzami války. Vypráví o českém děvčátku, zavlečeném nacisty do Německa na "převychování".

Veveruška320
07.02.2021 5 z 5

Knížku dostala dcera jako povinnou četbu,tak jsem si jí také přečetla a byla půvabná-dojemný příběh děvčátka,která to neměla vždy jednoduché...Byla to těžká doba,ale tento příběh dopadl dobře,bohužel ne každý měl to štěstí.

Danielka959
07.02.2021 5 z 5

Knížka se mi moc líbila,byla slova a úryvky,které mi vysvětlovala mamka..příběh dopadl dobře a takové konce jsou nejlepší:o)

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Dojemná, smutná a přesto krásná a velice čtivá kniha.

Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

Nakonec dobrý konec holčičky poslané na převýchovu do Německa za 2. světové války.

Lutzka
21.01.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem... Krátký příběh, který byl tuším i na seznamu doporučené četby, ale dostala jsem se k němu až v dospělosti. Formou i ideálním koncem je určen možná spíš pro školní čtenáře, ale určitě nezklame ani dospělé.

anetkapol
08.01.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem četla několikrát. Má krásný děj, ale jsem z ní vždy smutná.

AgiMangi
30.12.2020 4 z 5

Moc krásná kniha o životě dívky jenž žila nevědomky s cizí německou rodinou kde jí má opravdu ráda pouze babička. prostě skvělá klasická knížka
DOPORUČUJI

Vojtrman
29.12.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila ale je to těžké čtení držel jsem Leni palce ať to dobře dopadne doporučuji všem.

Mišák240
29.12.2020 4 z 5

Velice dojemné, ale moc smutné vyprávění o životě 11.-leté Leni, která byla dána na převýchovu do německé rodiny. Pro děti si myslím, že je to náročnější čtení.

snowpinkee
26.12.2020 4 z 5

Dojemný příběh dětskýma očima. 2. Světová ale ne z koncentračního tábora.
Asi nutnost tohle si přečíst.

Simona99
20.12.2020 5 z 5

Velmi dojemný a poutavý příběh z válečného období...
Knížka poukazuje na hrůzy, jež byly dopuštěny na mnoha rodinách a zejména jejich dětech.
V knížce se seznamujeme právě s takovou dívkou, která byla nechtěně vyňata ze svého domova v Čechách a převzata do nové rodiny v Německu. Na konci se dívka vrací zpět do rodné země...

LillyM.
18.12.2020

Hodně citlivá knížka která se svým způsobem dotkne každého.

Marla
08.11.2020 5 z 5

Dětská kniha, kterou spíš pochopí dospělý.

Kristýna91
18.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Pro mě neuvěřitelně silný a dojemný příběh - už poprvé, když jsem ho četla jako dítě, i podruhé, když jsem se k němu vrátila v dospělosti.

Do Leni se dokáže vcítit asi každé malé dítě, které si někdy připadalo ukřivděné a nemilované. V případě Leni se však nejedná jen o nějaký rozmarný vrtoch, ale hluboce zakořeněný, sílící pocit, že do své rodiny, třídního kolektivu ani komunity nezapadá. Sní o lepším, šťastnějším světě, do něhož kdysi patřila, ale jedná se o minulost (možná zidealizovanou v dětské mysli), anebo o pouhoprostý únik do fantazie? No, Leni se to dozví.

Dlouho se mnou zůstala poslední slova knihy: Neumím říci maminko! Jsou prostá, ale vyjadřují tak mnoho. Příběh skončil s nadějí: Leni se vrátila k těm, kteří ji zřejmě milují. Nic jim ale nevrátí všechna ta léta odloučení a přes všechny naděje mezi nimi zeje propast, kterou musí překlenout. Leni již jednu matku měla, chladnou Mutti, již by bylo opravdu těžké nazvat "maminkou". Vrátila se "domů", ale domov je v neznámé cizí zemi, jejímž jazykem nehovoří. Nový příběh tu začíná, ale ten my už s Leni neprožijeme.

Janadvorackova
10.10.2020 5 z 5

Křehký a smutný příběh.
Při popisu snů a vzpomínek, které jí samotné nedávaly smysl, (košík s květinami, panenka a někdo, kdo jí zpíval), bych brečela.

Podobné knihy by se měly číst pořád. Každý čtenář, pokud není hlupák, v ní najde minimálně něco jako poselství. Maximálně by si mohl třeba uvědomit, co je v životě důležité.

Podarujte děti papírovou knihou.
Ne elektronickou, ničím, co by vyžadovalo modernější technologie. Hezky papír a večerní klid, společné čtení třeba :). Mně to přijde důležité, ale třeba jsem už moc stará :).

Marisol
24.08.2020 5 z 5

Moc hezká kniha, i když hodně smutná. Měli jsme ji jako povinnou četbu na základce a pochopitelně se nám do ní moc nechtělo. Nakonec jsme byli překvapeni, jak silný a napínavý příběh nám byl vybrán. ... moje doživotní vzpomínka na AS a fazolový dort.

veronika1998
23.08.2020 5 z 5

Příběh znám od dětství, ale dojímá mě pořád. Doporučuji.

Kukinka1981
14.08.2020 5 z 5

Dojemný příběh malé Leni. Hrůzy válek a hlavně fašismu nesmí být zapomenuty. Ať už se nikdy neopakují.

Merlinit
13.08.2020 4 z 5

Příběh pěkný, o to nic. Jen ty pasivně agresivní výčitky vznášené vůči těm, kteří (ač bez viny) litovali promarněných dětských let malé Leni.

m_martina
24.07.2020 5 z 5

Knihu jsem četla již před lety společně s dcerou a oběma se nám líbila. Poutavé téma a smutný příběh zaujmou nejen mladšího čtenáře.