Lekce z lásky

Lekce z lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3296/mid_lekce-z-lasky-n2g-3296.jpg 4 44 10

„Lekce z lásky“ zaujmou patrně každého, kdo si prožil nějaký vztah. Krok po kroku se tu totiž mapuje jeden milostný příběh, od počátečního rozechvění, vzrušení a naplnění až po první trhlinky, rozčarování, rozchod a utrpení. To vše takřka každý z nás prožil a zklamání z toho, že naše pocity věru nejsou jedinečné, bohatě vyváží poznání, že v milostných průšvizích nelítáme sami. De Botton přesně vystihuje a rozebírá pocity a stavy, které jsme zažívali, ale možná jim tak úplně nerozuměli; mimo jiné je tu kapitola o nelehkém rozhodování, kdy a jak říci „Miluji tě“, a další o nástrahách vnucování vlastních estetických kriterií (aneb jak své milé taktně sdělit, že její boty jsou prostě příšerné). Lekce z lásky jsou povedený experiment s románovou formou (napůl román, napůl esej), knížka citlivá a zároveň intelektuálně provokativní. Nějak takhle by možná vypadaly psychologické články v Cosmopolitanu, kdyby je psal René Descartes...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Essays in Love , 1993

Taťka Hraboš
09.10.2023 5 z 5

Nechce se mi věřit, že tahle kniha vyšla už před 30 lety. Pro mě je to každopádně další důkaz, že se nevyplatí číst jen to nejnovější, co vyšlo, protože pak člověku unikne spousta skvostů napsaných v minulosti. Tohle je nesmírně zajímavá analýza jednoho milostného vztahu od jeho počátku až do konce, podaná nikoli psychologem, ale mimořádně citlivým a všímavým filozofujícím spisovatelem. Vlastní postřehy kombinuje autor s citáty, myšlenkami a teoriemi velkých myslitelů minulosti, text je originálně členěn do krátkých číslovaných odstavců a tematicky zaměřených kapitol. A i když je každý člověk jiný a také každý vztah má své zvláštnosti a se spoustou autorových tezí a teorií jsem se rozhodně nemohl ztotožnit, v mnohém se přinejmenším mužský čtenář v téhle knize zákonitě musí najít. Trochu mi kniha připomněla Kunderovo dílo - De Botton je ale osobnější a myslím si, že i pro ty, kdo Kunderu moc nemusejí, mnohem stravitelnější. Další přidanou hodnotou této knihy je jemný humor, jímž je bohatě okořeněna. Určitě to není poslední De Bottonova kniha, kterou mám v ruce.

mnohoknih
14.08.2022 2 z 5

Chtěla jsem ji přečíst, tak mám. Byl to trochu náročný, ale čtivý mix love store a filozofické úvahy. Koho zajímá, proč se ve vztahu děje to a to, dostane to, jak z vlastní zkušenosti autora, tak i spoustu příkladů, výpočtů a citátů od jiných autorů. Štěstí bylo, že text měl velká písmenka. S malými by to byla spíše uspávačka.

Alex_Jura
04.12.2018 3 z 5

Střídavě polojasno. Strašně moc jsem o ni stála, po přečtení mám smíšené pocity. Já vím, že člověk nutně nemusí souhlasit úplně se vším, co čte. Každopádně je to zajímavý pohled na otázku vztahu, párového života...

Knišíl
07.09.2018 5 z 5

Při čtení jsem si nemohl nevzpomenout na Umění milovat od Fromma. Knihy jsou diametrálně odlišné, co se týče stylu předkládání myšlenek, ale náhled na lásku mají téměř společný. Lekce z lásky se mi však líbili o něco více, i když odbornější je dílo Frommovo, ani Bottonovu knihu nelze nařknout z nedostatku argumentační síly. Kdo je líný číst, pak tomu doporučuji alespoň videa School of Life na Youtube kanálu Alaina De Bottona, i když právě tahle kniha určitě nudné čtení není. Vhodná je jak pro ty, co ještě na první lásku čekají (možná však některé pasáže plně nedocení), kteří lásku zrovna prožívají nebo ty, kteří o lásku již někdy v západním filmovém slova smyslu "přišli", přestože právě o ni přijít nelze.

invocation11
18.07.2017 4 z 5

Být to jen milostný příběh dvou lidí, je to klišé. Být to filozofické zamyšlení o lásce, nikdo to nečte. Takto to však bylo dokonalé, zkrátka a dobře - filozoficky, lidsky o lásce. Nezáleží na tom, v jakém rozpoložení se čtenář nachází, zda se tetelí na začátku vztahu, je VE vztahu anebo těsně po něm, protože svým způsobem se v knize najde vždycky. Velký obdiv autorovi za to, že dokázal napsat něco podobného v tak mladém věku!

adorjas
12.07.2017 2 z 5

Niečo si prečítate, s niečím súhlasíte, s niečím nie. Čo ma prekvapilo, bol mladý vek autora, keď knihu napísal, z hľadiska jeho jazyka, som myslela, že knihu napísal zrelší človek. Ale je to dôkaz toho, že vek je nepodstatný a filozofovať môžete v 23, ale aj v 56 rokoch.
Ešte by som dodala, že neexistuje čitateľ, ktorý je vo vzťahu, a ktorý by sa s párom v knihe neporovnával.

lucin_a
25.06.2016 4 z 5

Páni, tleskám autorovi, tohle napsat ve 23 letech... Brilantní spojení všeho co doposud zažil, vyčetl, zjistil...

Leusee
19.05.2016 4 z 5

Asi jsem si nemohla vybrat horší dobu na tuto knihu. Právě jsem totiž začala nový vztah a tak jsem si za postavami představovala hlavně sebe a svého přítele. Části, kde se jim začal pomalu ale jistě bortit jejich vztah a zamilovanost se vytrácela se nečetli nejsnadněji, jelikož jsem v tom viděla sebe a přítele za pár let a začla jsem pochybovat, jestli ve vztahu chci vůbec pokračovat. Většina z nás si už prošla zlomeným srdcem a víme, že není snadné se zase postavit na nohy a začít od znovu, tak proč bych si tím chtěla procházet znova? Pak mi ale došlo, že bych neměla brát knížku jako výrok mé budoucnosti, ale měla bych se z ní ponaučit. Nedělat stejné chyby a hlavně když pocítím, že už to nefunguje a nejsme spolu šťastní, tak vztah ukončit dřív, než si ještě víc ublížíme.
Knihu mohu určitě doporučit i když si myslím, že v nějakých věcech se autor zbytečně babrá až moc do hloubky.

stopni
05.01.2015 4 z 5

Kniha jistě oslaví ty čtenáře, kteří si prošli partnerským vztahem od začátku až do samého konce, určitě se v některých částech najdou...;-) Mně se líbily především úvahy a myšlenky o lásce, ale i autorovy postřehy, kterých je v knize bezpočet....:-) Vřele doporučuji, je to zajímavá analýza ( i když vypravěč na konci uvádí, že analýza postihnout lásku jako takovou nikdy nemůže)...:-)

Zzanka
09.09.2011 4 z 5

Některé postřehy o průbehu vztahu a pocitech, které člověk zažívá jsou velmi trefné. Jiné mi přišly přehnané. Celkově autor musí být netypickým mužem, protože jsem se ještě nesetkala s heterosexuálem, který by se ve vztahu tak vrtal :-).

láska zfilmováno

Alain De Botton