Lekce chemie

Lekce chemie https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469482/bmid_lekce-chemie-BpS-469482.jpg 4 491 118

Elizabeth Zottová je neobyčejná žena. Jenže je začátek šedesátých let a její výhradně mužský tým v Hastingsově výzkumném ústavu zastává nevědecký názor na rovnoprávnost. Až na jednu výjimku: Calvina Evanse, osamělého, geniálního, na Nobelovu cenu nominovaného záštiplného člověka, který se zamiluje – ze všeho nejvíc – do její mysli. A výsledkem je skutečná chemie. Stejně jako věda je ale i život nepředvídatelný. A proto se o pár let později Elizabeth Zottová ocitá v roli svobodné matky a vedle toho i nedobrovolné hvězdy Večeře v šest, nejoblíbenějšího amerického pořadu o vaření. Elizabethin neobvyklý přístup k vaření se totiž ukazuje jako revoluční. Přestože sledovanost jejího pořadu roste, ne všichni jsou nadšení. Zdá se totiž, že Elizabeth Zottová neučí ženy jen vařit. Vyzývá je, aby změnily status quo.... celý text

Literatura světová Romány Příběhy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Lessons in Chemistry , 2022

Danago
07.02.2023 3 z 5

Očekávala jsem něco jiného. Kniha není vůbec špatná , ale děj mi přišel vyhnán dost do extrému, takže za mě nevěrohodný. Jako satira možná ano, ale takto jsem ke knize nepřistupovala. Styl jakým je kniha napsaná mi nesedí, zpočátku jsem knihu chtěla odložit, ale vydržela jsem. Místy je usměvná někde jsem se i pousmála. Postavy jsou zvláštní dokonce místy i sympatické. Ale celkově mi kniha přišla hodně černobílá. Na některých ístech jsem se nudila. Něco vám určitě přinese, ale za mě to mohlo být i lepší. Konec je překvapivý, ale zase dost překombinovaný. Celkově jsem z knížky na rozpacích.

Anet2106
06.02.2023 5 z 5

Zajímavá kniha o těžké době, kdy diskriminace byla na každém kroku. Moc dobře se to četlo, postava Elizabeth mi přišla sympatická a fandila jsem jí. Ten závěr jsem tak nějak čekala, takže tam překvapení úplně neproběhlo, ale i tak to byl pěkný konec :)

leny.wood
03.02.2023 5 z 5

Vhled do doby, kdy to ženy neměli jednoduché a společnost byla jaksi mimo mísu (ne že by to mnohdy bylo teď lepší). Snad seriál nebude průšvih, docela se na něj těším.

Lost Soul
31.01.2023 5 z 5

Už dlouho jsem se u knihy tolik nepobavila. Bavil mě Elizabethin zápal pro boj za rovná práva žen, její nadšení pro vědu. Ve svém životě bych z někoho tak přímočarého asi nebyla dvakrát nadšena, ale jako literární hrdince jsem jí fandila. Mou nejoblíbenější postavou byl Šest-třicet - předběhl i Igora z Kodaňské písně písní a to už je co říct :)

Minoka
29.01.2023 5 z 5

Kniha mi sedla, přináší téma rovnoprávnosti žen a mužů. Občas je to takové čtení na naštvání, když přichází nespravedlnosti, ale to asi mělo být i cílem. Líbilo se mi, že kniha byla napsána akčně, zvraty mi přišly nečekané. Přiznám se jen, že mi přišla trochu podivná ta linka se psem, ale celkově hodnotím knihu kladně. Četla se skoro sama.

martineden
27.01.2023 3 z 5

Moc důležitá témata - ženská rovnoprávnost, právo žít si po svém, důležitost osobního rozvoje... Za to určitě patří plusy. Ale literární kvalitu úplně nevidím. Klišé, divné postavy, pochmurný děj jako mávnutím proutku zmizí.. Elizabeth měla pořad pro hospodyňky a tahle kniha mi to trochu připomíná. I když chápu to všeobecné nadšení.

xena2711
27.01.2023 3 z 5

Tak podle hodnocení jsem se těšila na pořádný románový bum a on se bohužel nekonal. Musím říct, že jsem knihu přečetla s vypětím sil až do konce, ale fakt mi to dalo zabrat. Těžká doba pro ženy samoživitelky v 60. letech 20.století. Za mě to bylo tak nějak nemastné neslané....

nemer
25.01.2023 odpad!

Zatím (asi navždy) nedočteno, plné černobílých postav, schematické, jazykově chudé. Za sebe nedoporučuji.

kaczka79
24.01.2023 5 z 5

Zajímavá kniha, plna feminismu a boje za práva žen. Sympatické postavy a silně psychologicky propracované. Doporučuji.

veronika9034
23.01.2023 3 z 5

Knihu jsem četla na doporučen. Ale úplně mě nenadchla, nebo jsem si jí vzala ve špatném období. Hodně práce, krátké dny a zdlouhavé pasáže knihy, asi nejdou moc dohromady. Dočetla jsem, ale je to kus, ke kterému se určitě nevrátím.

Grohlinka
23.01.2023 2 z 5

Zase jednou nezaslouzeny hype, zacina se to stavat pravidlem…
Zejmena prvni polovina knihy je plna nenavisti a zloby, vazne jsem zvazovala, ze knihu odlozim. Vsichni jsou spatni, hloupi a osklivi, ti spatni jsou nejosklivejsi. To aby jsme to asi jasne chapali a videli vse jasne cernobile.

Jedina krasna, inteligentni a ctnostna je hlavni hrdinka. Samozrejme. Je taky neuveritelne nedocenena a podcenovana. A pak jeji uzasne dite, ktere predci vsechny okolo, to je samozrejme. A nesmime zapomenout na psa, ktery je taky mnohem chytrejsi nez vsichni nemecti ovcaci sveta, alespon podle autorky, ti jsou namysleni. Prosim, reknete nekdo kynologum, at uz ty namyslene ovcaky, tak neprotezuji, jsou precenovani. Autorka nam celou dobu podsouva sve nesmyslne a mnohdy zcestne, chvílemi az extremistické nazory. Ale chapu, ze staci zminka a feministkach a kniha se hned dobre prodava a ziska obrovsky hype.

Cela kniha je vlastne uplne o nicem. Bavily me pouze casti o veslovani a ty s Evansem, ktery nanestesti ziskal nemnoho prostoru, ten byl mimochodem take strasne protezovany, a to pouze proto, ze je muz, mel dokonce svou vlastni laborator a nadbytek kadinek, co na nejakych Nobelovych cenach zalezi, ziskal je jen proto, ze je muz…hruza, jsem pohorsena.

Ale ano, pokud chcete cist o tom, jak jsou muzi spatni, svou moc si musi dokazovat znasilnovanim, nesnasite nabozenstvi, manzelstvi povazujete za novodobe otrokarstvi a o chemii a kynologii nic moc nevite, tak verim, ze se Vam to bude libit.

josska
23.01.2023 4 z 5

Kniha byla všude,vychvalovaná atd,,hodila se mě do výzvy ,,tak jsem do ní šla a ok,skvělé,čtivé,zajímavý námět,bavila mě hlavní hrdinka Elizabeth,,dcerka i pes šest třicet,,překvapil mě život Calvina Evanse,trochu i konec,,moc pěkná obálka,,za přečtení určitě stojí,,

jaroiva
14.01.2023 4 z 5

+ čtivá kniha, neotřelá, zajímavá zápletka, bonus navíc je skoro až sci-fi pes 6:30, který mě fakt bavil
- feminismus a boj za lidská práva po americku, sorry, to fakt nemám ráda; a moc mi neseděl český překlad

Celkově se mi to ale dobře četlo a dalo by se říct, že doporučuji. Jen úplně nesdílím to hype třeba na Goodreads. Je to pěkná knížka, ale že by byla zrovna top roku, jak vyběhla v prosinci, to bych neřekla. Tentokrát ale nezklamala aspoň nálepka Světový bestseller, tady to částečně chápu.

uzivatel6305
12.01.2023 3 z 5

A zase budu za kverulanta! Moc mě to nenadchlo. Knížky o boji za práva mám moc ráda, ale tady mi to přišlo trochu divné. Mám pocit, že to je tím překladem, bylo to leckdy kostrbaté a nesrozumitelné, a tím nemyslím to chemické názvosloví. Postavy byly velmi pěkně popsané, zápletka také dobrá, ale nečetlo se mi to prostě moc dobře, při čtení jsem se nesoustředila. Přišla mi i zvláštní kombinace toho zlehčujícího, humorného stylu a na druhou stranu ta ponurost a smůla. Asi jsem čekala víc.

Katka2382
11.01.2023 5 z 5

Skvělý čtenářský zážitek.
Elizabeth mi vážně přirostla k srdci a bude se mi po ní stýskat.

Holky nedejme se :)

mekkejla
10.01.2023 5 z 5

Miluju Elizabeth Zottovou!!! Autorka stvořila tak živou a jedinečnou postavu, že se mi ani nechce věřit, že není skutečná. Konec byl za mě možná až moc happyend, ale Elizabeth a Mad si to zasloužily, takže vlastně proč ne.

Sinuhet.Knihozr
07.01.2023

Jedním slovem: S K V Ě L Á!!!! Víc není potřeba. Za mě má tato kniha vše co skvělá kniha má mít. Uvěřitelný a velmi hutný příběh, skutečně chytlavé, uvěřitelné a živé postavy, dost humoru, trochu dramatu a hlavně hodně dobře napsané stále pro některé dost ožehavé nosné téma - feminismus, ženská práva, zlý bílý muž. Opravdu bravurní text, který by si měl přečíst každý.

knizni.taurus
06.01.2023 5 z 5

Skvělá. Odvážná. Humorná. Feministická. Dojemná. Těmihle slovy se dá kniha popsat, jednoduše to byl úžasný zážitek.

Přiznám se, že v určitých částech knihy, se mi četlo těžko z neustálé nespravedlnosti vůči nejen naší hlavní hrdinky Elizabeth, ale vůči ženám celkově. Nicméně Elizabeth se se svým osudem “druhořadý chemik” pere s grácií a nehodlá se vzdát.

V knize sledujeme několik linek, které se různě prolínají a na konci dojde k rozuzlení celého příběhu. Tohle, jak na sebe ty různé linky odkazovaly, vás nutilo číst dál a zjišťovat, co se bude dít.

Elizabeth je žena velmi svérázná, sebevědomá a bojující za (nejen) svá práva. Ano, je trochu asociální, což může vést k tomu, že její strohé odpovědi mohou ponoukat lidi si myslet, že je nesympatická. Nicméně, od Elizabeth Zottové můžete čekat jen upřímnost, zájem o vědu a lásku ke své dceři a ke svému psovi. Postavy v této knize jsou ale všechny skvěle psychologicky propracované. Autorka dokázala každé postavě vdechnout život a vy jste se s nimi vydali na horskou dráhu emocí.

Tahle kniha je plná odvahy. Je to strhující příběh, ve kterém jsem od začátku fandila hlavni hrdince. I když její příběh nebyl jen veselý, dokázala se se vším poprat. Vyhrála? Kdo ví, tohle si musíte přečíst, takže tuhle otázku nechám nevyřčenou.

hanka0630
06.01.2023 5 z 5

Tak to byla paráda. Děkuju Šánce za tip, díky jejímu komentáři jsem se ke knížce dostala a jsem nadšená. Je to čtivý příběh, vážný, ale i nenápadně vtipný, dojemný a přitom naprosto uvěřitelný. Všem hlavním postavám čtenář nemůže nefandit, ale Šest-třicet, toho budete přímo milovat. Doporučuji!

spami
02.01.2023 5 z 5

Bylo to skvělý!
Prostě od první stránky začněte Elizabeth milovat. Dlouho se mi nečetlo něco tak lehce a nenuceně, jako právě tahle kniha.
Doufám, že Bonnie Garmus brzy napíše další skvost.
Moc doporučuji!