Legenda o Sibinovi

Legenda o Sibinovi https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106066/bmid_legenda-o-sibinovi-iPW-106066.jpg 4 4 2

Obraz z bulharské historie 13. století, jehož ústřední postavou je proslavený kníže Sibin.

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Legenda za Sibin , 1967

slamenka
30.01.2020 2 z 5

Román Emilijana Staneva se odehrává v nejtěžší bulharské době, kdy se země zmítala v náboženské bouři mezi pravoslavím, katolictvím a kacířským (bogomilové). Bylo celkem milé, si připomenout bogomilství (psala jsem o něm bakalářskou práci). Tento zmatek a boj mezi Bohem a Satanem je dobře zachycen v postavě Sibina, kterou mu naruší jak jinak než žena. Celkový příběh je takový očekávaný,konec taky očekávaně tragický. Román je spíše filozofický, autor čerpá z historických poznatků. Ale čte se to špatně a těžko, byla jsem často zmatená.

bondula
06.05.2014 3 z 5

Príbeh diela je veľmi jednoduchý, dal by sa zrejme roztiahnuť aj na väčšiu plochu a zápletku trochu zamotať, tu vidím asi najväčšiu slabinu Legendy o Sibinovi. Na deji ale kniha nestojí a nepadá. Autor príbeh zasadil do zložitej doby, v ktorej sa z kočovných starých Bulharov a novej slovanskej náplavy formuje nový bulharský národ. Do toho vstupuje boj o moc a vieru. Autor skvele popisuje stredoveké ponímanie kresťanskej viery, zamotáva pár teologických otázok a najmä veľmi dobre popisuje ranostredovekú sektu Bogomilov. Získať o nich akékoľvek informácie je dosť náročné a hoci fakty neviem overiť, táto knižka obsahuje najdetailnejšie a zároveň najširšie poznatky, k akým som sa kedy dostal. Knieža Sibin tu vystupuje ako akýsi katalizátor informácií, ako vzdelaný človek, bojujúci svoj vnútorný boj v duši. A ako hýbateľ deja, bojujúci o svoj život s vonkajšími nepriateľmi.
Možno je to trochu archaickým jazykom prekladu, ale čítala sa mi trochu ťažkopádne.