Třpytící se město

Třpytící se město https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429368/bmid_lea-honor-trpytici-se-mesto-Y9a-429368.png 4 252 86

Lea Honor série

1. díl

První díl fantasy ságy od debutující české autorky. Dva válečnické rody. Kdysi mezi nimi vzniklo pouto, které musí být naplněno. Ona pochází z kraje slunce a barev. On ze země deště a lilií. Ona nadevše miluje svou rodinu, on věnoval srdce jiné ženě. Společně se vydávají na cestu po krajích prosycených tajemnem. Každý ovšem sleduje vlastní cíl. Ona hledá způsoby, jak zpřetrhat vynucený svazek. On zase možnost, jak zachránit svou lásku, aniž by porušil dávný slib. Ani jeden však netuší, že je pronásledují Stíny, které se je snaží polapit do smrtelných osidel.... celý text

Aninka006
30.01.2021 4 z 5

Tak z mého pohledu kniha nebyla úplně špatná, docela se mi to líbilo. Postavy jsou poměrně své a asi každému nesednou, mě bavily, byť uznávám, že občas byly na facku. Co se mě ovšem hodně oslovilo a v čem vidím velký potenciál je svět, který je takový až pohádkový. Místy se v příběhu objevily pěkné zvraty, které mě nutily číst dál a jsem zvědavá na nedořešené linky. Jako celek hodnotím knihu spíše pozitivně, na druhý díl jsem zvědavá.

EvelinaLang
23.01.2021 5 z 5

Nedá mi to nevyjádřit se k některým zdejším recenzím u této knihy. Jednak lituji, že jsem je četla, protože je to něco příšerného a pak nepobírám, kde se v některých bere taková nenávist. Tenhle příběh má jedinou vadu na kráse a sice, že má kolem sebe strašně moc závistivých a nepřejícných lidí. Knihu sleduji už nějaký čas, ale říkala jsem si, že se k ní vyjádřím až bude klid, abych nebyla tím vším ovlivněná a neodrazilo se to na mém hodnocení. Ovšem jak na to koukám, vždy se najde někdo, kdo si rád kopne. Neříkám, že nedávám špatná hodnocení, ale alespoň se k nim nenávistně nevyjadřuji a doslova se v tom nevyžívám. Je jasné, že se kniha nemůže a nebude líbit všem, ale v tomto případě už je to takový extrém, že si toho nevšimne snad jen slepý. Bože, lidi! Přejte a bude vám přáno! Žijte a nechte žít!

Obyčejně tyhle úvody ke knihám nemívám, tady mi to ovšem nedalo.

A teď už k příběhu. Vůbec jsem nevěděla, co od něj čekat, ale nakonec jsem byla mile překvapená. Za mě to bylo pěkné a napínavé čtení, které mě bavilo, ač bych pár výtek měla. Musím ale říct, že nebyly tak razantní, aby mi pokazily zážitek ze čtení. Svět mě okouzlil a byl vykreslen dobře, navíc je mi zcela jasné, že je to přípravná půda pro další díly, ve kterých se osvětlí víc věcí. Autorka má příjemný styl psaní, zajímavé myšlenky a děj pěkně odsýpá. Hrdinové mě bavily, hádky mezi nimi byly perfektní a dodaly tomu šťávu. Akorát tedy některé scény mohly dostat větší prostor. Celkově příběh hodnotím kladně, z mého pohledu je to dobrý start série, která má velký potenciál a pokud ji autorka pořádně rozpracuje, bude to bomba. Věřím, že si ještě nakonec spousty čtenářů získá. Knihu doporučuji a jak už tady bylo zmíněno, pro svou cílovku je to výborné čtení.

lvice_elaa
23.01.2021 2 z 5

Wow, ta anotace je tak krásná, ale to vevnitř už psal někdo úplně jinej, ne? Kombinace naivní blbka a tyranskej psychouš, kde už jsem to jenom viděla… Že by After? Líbil se mi sice nepromyšlenej, ale hezky pohádkovej svět, a ta krásná obálka.

Ellinek
22.01.2021 1 z 5

(SPOILER) Haleluja! Napotřetí jsem tu knihu dočetla do konce, letos už mě žádný takový heroický počin určitě nepotká! Standardně čtu při práci knihu tři dny, Lea mi i s volnem trvala týden.
Asi nemám žádný nový poznatek, kterým bych mohla přispět, ale…pár jich mám.

Neskutečně mě vytáčela hromada pravopisných i stylistických chyb. Chyběly čárky, tečky, písmenka, spousta vět začínala tak, jako kdyby ji autorka měla na mysli říct takhle, ale pak se to změnilo a dokončila ji úplně jinak, takže věta neměla vůbec smysl. Jednoduché věty, usekané, opakované. Stejně tak výrazy. Přísahám, že jestli ještě někde uvidím slova a spojení jako kobaltové, tyrkysové, indigové, terakotové nebe, vůně pečeného masa, pověděl, tak si nejspíš vážně něco provedu s očima. Nic jiného v knize snad ani neexistuje. Netřeba dodávat, že barvy nebe byly dokonce pospány ve špatnou denní dobu. Ale tak…no, nevadí.

Nejpozoruhodnější na knize mi přišlo především to, že někdo dokázal napsat takový děj, kde byly ty vycpávkové a nedůležité pasáže tak rozvité, zatímco části, které měly potenciál skvěle zahýbat dějem, kdyby se jim autorka věnovala, byly shrnuty do dvou odstavců a sbohem. Návštěva Bellského království a čin královny Belly? Ach, to mohlo vyvolat nějaký velký spor, ale ne, my budeme jenom koukat, co se to vlastně stalo, a pak odtáhneme. Když se královně Lea pomstí? Zatímco Thomas královnu ignoroval, aby nerozpoutal válku, Lea se za ním hrne se svou trofejí s nadšenými slovy hele co mám? A on se nad tím smutně usměje. A je to v pořádku! Smutně se tam vůbec usmívalo pořád hodně lidí. Věštby byly taky povětšinou strašně nevyužité. Prostě tam byly, i u lidí, kteří vám byli vlastně putna. Jak k té své přišel Patrik a vůbec, jak přišel k té lásce, když jsme se do doby, než to čtenáři odhalil, nesetkali ani s jediným náznakem, že by k někomu choval vřelé city? Třpytící se město si odbudeme v jedné kapitole a posléze se vracíme domů, abychom se jako mávnutím kouzelného proutku najednou vrátili do Sluneční vesnice. V téhle zemi se vůbec cestovalo mimořádně rychle. Za den projdete tři země a nic vás to nestojí.

Co mě nakonec zarazilo nejvíc a uvědomila jsem si to až za dlouho, byla skutečnost, že Thomasova milovaná byla unesena a tento fakt před nás byl postaven buď jak buď. Když jsem Leu četla na internetu, alespoň se tam vyskytovala scéna, kde Thomas vyprávěl, možná vzpomínal, nejsem si jistá, jak vlastně zjistil, že jeho milá byla unesena. A přitom našel svůj milovaný šutřík. V knižní podobě tahle scéna ale úplně zmizela a já se poté ptala: jak to, že minimálně Lea přijímá únos jako fakt a ani se nezeptá, jak se to stalo? Přemýšlí nad únosem jako nad hotovou věcí, ale nikdy se vlastně nikoho nezeptala, co přesně se s Perlou stalo. Prostě je to láska jejího manžela, unesená, ano, v pořádku, je to tak, beru to. Vlastně se tím šulí i čtenář, protože ten taky nemá žádnou vzpomínku nebo myšlenku, která by podpořila tezi o únosu. Ano, máme si to myslet, myslí si to i Thomas, všichni víme, že nebyla unesena a byla to léčka, ale chybí tam ten zásadní moment, kdy nám aspoň Thomas vysvětlí, jak sám přišel na to, že to byl únos.

Pohádka o ledové krásce…celou knihu ji vnímáme jako pohádku, ale potom se najednou ocitneme v Zahradě smutku, zjišťujeme, že je to realita, načež zjistíme, že on tam někdo čekal na vysvobození. Přičemž jsme k tomu do té doby neměli jeden jediný náznak! Ale potom se objeví heroická hrdinka, která ani netuší, že má někoho zachránit, ale zachrání, pročež se rovnou málem zabije, to kdyby nám jí náhodou nebylo dost líto.

K postavám se ani nebudu vyjadřovat. Každá se věnuje jen jednomu základnímu rysu své povahy a tím to končí. Dovolím si poznámku pouze k Thomasovi: přestože to byl neuvěřitelně toxický vůl, jemu jedinému jsem jeho city alespoň věřila. Věděla jsem, odkud jeho láska pramení, na koho míří, proč právě na něho a jak a proč ho ovlivňuje. To mi u ostatních strašně chybělo.

Nedotažený svět bez vychytání základních logických prvků, ploché postavy bez jakéhokoliv vývoje. Smutné je, že autorce samotné dle jejích slov nešlo o ten svět, proto se mu prý tak nevěnovala, jako spíše o vývoj a vnitřní svět postav. To je strašně smutné, protože když poznáte na první straně jednu postavu, chová se úplně stejně i na té poslední. A tak to bylo u všech. Knihu respektuji především z toho důvodu, že se umístila ve své fyzické oficiální podobě na pultech knihkupectví. Za to ta jedna hvězdička. Kdyby si autorka dala říct, neodmítala kritiku, pomoc svých bet, redakční zásahy, které nakonec vlastně ani nebyly, více si s příběhem pohrála, věnovala se tomu opravdu podstatnému a pohrála si se vším jako dospělý člověk a nedělala vše pomalu na truc, tak by z toho nemusel být vůbec špatný příběh. Naopak, já v Lee vidím velký potenciál, jen kdyby si autorka dala říct a opravdu pořádně ten příběh překopala a dotáhla do konce. Protože ona by si to ta kniha vlastně i zasloužila.

A.H.Benett
11.01.2021 odpad!

(SPOILER) Dovolte mi hned na začátek uvést jeden velice vypovídající číselný údaj. A sice že v téhle parodii na knihu se mi podařilo najít celkem 112 pravopisných či stylistických chyb. Sto dvanáct. To je cca jedna na každé třetí stránce. Jednu jsem našla dokonce v NÁZVU KAPITOLY. Jak se to mohlo stát, netuším. Oči mi krvácejí ještě teď, a to nemluvím o neustálém opakování slov, střídání časů z minulého do přítomného nebo měnění pohledu postav uprostřed odstavce bez jakéhokoli varování. Tohle všechno mi říká jenom jednu věc, a to, že Leu nejspíš nedržel v ruce ani pořádný korektor. Jen ji zběžně prolistovala paní, která v běžném životě opravuje chyby v kuchařkách. Jak si někdo mohl myslet, že zvládne udělat korektoru tohohle čehosi, co má zřejmě být pokus o fantasy román, mi zůstává záhadou. Nic proti paní korektorce, ale na něco takového očividně nemá dostatek znalostí, protože jsem snad ještě neviděla, aby někdo tolikrát napsal špatně přímou řeč. A že už jsem přečetla stovky knih. Vůbec se nebudu zmiňovat o chybách ve shodě podmětu s přísudkem nebo chybějících čárkách a už vůbec ne o nářečních slovech, která tu opravdu nemají co dělat. Fakt, že vydavatelství vůbec dovolilo, aby něco s tolika překlepy a hrubkami vyšlo pod jejich záštitou, působí jako nějaký hodně špatný vtip.

Dál cítím potřebu vyjádřit se k budování světa, protože autorka plácá jeden nesmysl za druhým. Honorovou zemí, ve které konstantně prší a nikdy se neukazuje slunce, počínaje. Lidé v ní samozřejmě nemají potíže kvůli nedostatku vitamínu D a daří se jim bez problémů pěstovat všechno potřebné. Dále existuje stát, samostatný stát, jménem Sluneční vesnice, kde naopak neustále svítí slunce, i když leží jen kousek od Honorovy země. Potom třeba Bellské království, ve kterém asi lidi nedělají celé dny nic, než že se škrobeně prochází po ulici, protože se tu krása staví nadevše a jakmile se někdo objeví na ulici neupravený, čeká ho trest. Jak můžou pracovat a udržovat zemi v chodu, zůstává záhadou. A konečně Třpytící se město, jehož existence mě sama o sobě uráží. Skoro nikdo v něm nebydlí, protože všechny domy tam jsou z drahých kovů a kamenů a dovolit si to může jen hrstka lidí. Co to má sakra být? Proč vůbec něco takového stavěli? A samozřejmě ještě nikdo celé to bohatství nerozkradl, i když ho vůbec nic nehlídá.

Postavy. Lea se po dobu celého příběhu chová jako ufňukaný, žárlivý a pomstychtivý spratek. Je sice z vesnice, ale hrozně jí vadí spát na zemi. Dokáže porazit v souboji na meče nejlepší honorskou válečnici jako nic, ale nezvládne udělat ani jeden poživatelný lívanec. Svého manžela nesnáší, ale přesto umírá vzteky, když se na něj jenom podívá nějaká jiná. Oh, a je děsně krásná. Thomas je zase prvotřídní vůl s naprosto neadekvátními reakcemi a chováním, o kterém sní celá ženská část lidu jeho země. To, že vyhrožuje Lee fyzickým násilím, znásilněním a dělá si legraci z jejího pokusu o sebevraždu, je tímto odpuštěno, protože je přece sexy. Sice o sobě prohlašuje, že je ztělesněním cti, ale čestný je asi tolik jako Lea vyspělá. Fleur je sice elitní válečnice, které se podle Thomasových slov umí dokonale ovládat, ale přesto propadá záchvatům vzteku a má zvláštní zálibu v házení jídlem po Lee. Partick chová tajné city k Lee, jenom aby bylo nějaké drámo, a jinak je plochý jak lívanec, který Lea nedokáže udělat. Stela by měla být služka, ale chová se jako někdo se stejným postavením jako Lea, očividně umí čarovat a Thomasovi říká ,,chlapče". Jediná relativně normální postava je Kristián.

A k samotnému ději..., který musíte dost obtížně hledat, protože celá kniha je vlastně úplně o ničem, tudíž nemám moc co říct. Ale když už ho objevíte, zjistíte, že je v něm plno nelogičností a děr. Absolutně jsem nepochopila, jak se liší Obchodník a Stín. Nebo proč Thomas s Leou bydlí ve vojenském táboře, když mají hned vedle jeho hrad. Proč Lea trvala na tom, že pojede s Thomasem hledat Perlu. Jak může Lea vědět, že existuje něco jako černá díra. Jak to, že Lea po pádu do ledové vody zůstane několik dní v bezvědomí. Asi tak všechno, co se stalo v Bellském království. A samozřejmě ta geniální scéna, kdy Leu unese Obchodník (Stín?). Takovou kravinu jsem teda neviděla už dlouho, hodně dlouho. Autorka mimo jiné očividně netuší, jak se liší temeno a týl.

A vůbec celé je to plné úplných hovadin a ještě ke všemu se vlastně nic neděje. Pokud trpíte nespavostí, doporučuju si přečíst třeba kapitolu o příjezdu do Třpytícího se města.

Abych to shrnula. To jediné vydařené na téhle knize je obálka. Obsah je naprostý odpad. Svět, který nemůže fungovat, postavy, co jsou nesnesitelně tupé, toxické a nedávají smysl. Děj, který vlastně není dějem a má milion děr. A do toho ta hromada pravopisných chyb. Já myslím, že mám dost. Nerozumím, jak něco takového mohlo vyjít a jak se to ke všemu může prodávat za takovou cenu. Ačkoli myslím, že to v sobě nese určité povzbuzení pro všechny, kdo se touží stát jednoho dne spisovateli. Protože jestli mohla vyjít Lea Honor, může už vyjít naprosto cokoli.

Ukončila bych to připomínkou, že to, že někdo píše fantasy příběh, neznamená, že jeho svět nemusí dávat smysl. Naopak. U high fantasy je logika ještě důležitější než u příběhů z našeho světa. Lea by se měla stát ukázkovým příkladem toho, jak NEpsat knihu.

Zanaka
11.01.2021 5 z 5

Páni! Zírám... Vůbec jsem nečekala, že to bude tak dobré, nebo že mě to dokonce tak pohltí. Knihu jsem dostala pod stromeček jako dárek, ale začetla jsem se do ní až teď. Musím podotknout, že rozbalovat takto graficky zpracovanou knihu, je jako rozbalovat dárek hned dvakrát. Vizuální zpracování je neskutečné a kniha má jednu z nejkrásnějších obálek u nás. Co se týče příběhu, tak ten za svým vizuálem vůbec nezaostává, naopak. Přečteno téměř na jeden nádech a musím říct, že taková originalita se jen tak nevidí! Zamilovala jsem si hlavní hrdinku, její prostořekost mě neskutečně bavila. Nakonec mě vlastně bavily všechny postavy. Svět úžasný, zápletky a zvraty parádní. Pro svou cílovku, což jsou ženy, dívky a dámy, je kniha napsaná výborně. Už se nemůžu dočkat druhého dílu. Doporučuji!

SaraArang
29.11.2020 5 z 5

Naprosto okouzlující příběh a obrovské překvapení! Knihu jsem zprvu vůbec nechtěla číst, ale nakonec jsem se nechala přemluvit. Ne že by to nebyl můj žánr, ale abych pravdu řekla, málokterá YA fantasy už mě osloví. Přijde mi, že je poslední dobou je vše na jedno brdo a k tomu navíc český autor? Přiznám se, moc jsem tomu nevěřila, ale říkala jsem si, že tomu alespoň dám šanci. Po přečtení vůbec nechápu, že jsem váhala. Jsem z téhle knihy nadšená, dokonce v mých očích trumfla i dost zahraničních knih v tomto žánru, které mají kdovíproč vyšší hodnocení a milion nadšených komentářů.
Upřímně? Kdo nad touhle knihou nebude zbytečně hnidopišit, tomu se prostě příběh musí líbit. Jestli to má nějaké chybky? Jasně, asi jako spousta knih (já jsem žádnou takovou, který by je neměla, ještě nečetla), a přesto to nikomu nebrání dávat plný počet hodnocení, či chválit. Já mám jen jedinou výtky a to tu, že některé části mohly být více rozepsány, u některých pasáží bych to vyloženě uvítala. Jinak si mě ale dvojice Lea a Thomas hned získala, ta chemie mezi nimi byla neuvěřitelná. Bože, už dlouho jsem se tak nepobavila u hádek nějaké knižní dvojice. :D Kniha je vážně poutavě napsaná, lapila mě jako bezbranného motýla, přitom jsem si říkala, že jen nahlédnu a pak už prostě nešlo přestat číst.
Trochu mě mrzí, že recenze převážně řeší vztah této dvojice, přitom ten příběh nabízí mnohem víc. Například ten krásný svět, který autorka vymyslela. U dosti YA zahraničních knih, kde je podle mě svět vymyšlen minimálně, se všichni rozplývají nad tím, jak autorka stvořila originální svět, a přitom je tam zmíněno všehovšudy pár nezajímavých názvů, přebraná magie a většinou dost inspirace z jiných sérií, ale všichni to vychvalují, jak kdyby byl vymyšlen minimálně nový Harry Potter. Tady autorka opravdu stvořila originální svět, který se na české poměry (v rámci YA) jen tak nevidí a nikdo nic. Vážně to nějak nechápu.
U takových Smrtných uliček jsem téměř nedýchala, skvěle napsaná část a vykreslení atmosféry. Přímo jsem si užívala tu ponurost a číhající zlo. Nebo Havraní planina, která tedy byla děsivá, ale zase věrně vykreslená až vám nedá spát. Ve Sluneční vesnici se vás dotkne spalující léto a díky autorčiným krásným popisům jsem si dokázala představit, jak moc nádherné místo to musí být, a proč se Lea tolik toužila vrátit domů. Zamilovala jsem si Honorovou zemi s věčně poletujícími kvítky lilií a deštěm. Žebrácká poušť, Bellské království… Opravdu nádherně vymyšlený svět, který s radostí prozkoumáváte. Autorka má obdivuhodnou fantazii a skvělé nápady, které by mě nikdy nenapadly. A velké plus je neskutečně čtivý styl, který se prostě čte sám, popisy na vás vyskakují přímo z knihy!
Ke konci téhle recenze ještě musím zmínit Obchodníky, kteří patří k té temné části příběhu. Nikde jsem nic podobného nečetla, za mě skvělý nápad, který celý děj pořádně oživil. Části s temnotou byly jako třešnička na dortu, čímž posunuly tuhle YA zase o něco dál. Velmi mě oslovila i ta pohádka o Ledové krásce, to byl krásný poetický zážitek. Musím říct, že ten příběh je tak spletitý, že se tu snad ani vše nedá vypsat. Tak to zkrátím, už tak to bude asi moje nejdelší recenze, což jen dokazuje, jak moc mě kniha uchvátila. :)

Největší originálnost vidím v tom, jak autorka příběh pojala a v záplavě všech těch YA je to prostě osvěžující kousek! Žádné války jako v jiných YA fantasy, žádná výprava za cenným artefaktem, který zachrání svět a ani žádní hrdinové. Je to příběh o přátelství až za hrob. O lásce, která vám zlomí srdce, o stýskání si po domově, o krásném i zlém světě… Obyčejný příběh, ale vyprávěn neobyčejně. Knihu rozhodně doporučuji!

Atekram
27.11.2020 1 z 5

Moje hodnocení bohužel nemůže být moc kladné. Kniha má sice potenciál, ale je tak nějak nedotažená, zjednodušená,... nevím, jak to říct.
Nejprve ke kladům. Co má rozhodně potenciál je svět. Některé lokace jsou originální, poetické a zaujaly mě Bohužel je jich moc a hrozně nahodile přecházíme z jedné do druhé. Vlastně spousta věcí se v příběhu střídá velmi nahodile - lokace, roční doby, pohledy postav v textu, jejich osobnosti atd. Dále SPOILER.
Největší slabinou jsou podle mě ty postavy. Jsou hodně ploché, chovají se nelogicky, často hloupě a neúměrně svému věku, vedou opakující se dialogy... Typickým příkladem je ústřední dvojice, která má mezi sebou docela nezdravý vztah, založený na hádkách, žárlení a ponižování a neustále se opakujících scénách. Na místě Ley bych se na Thomase dávno vykašlala. Vedlejší postavy jsou v podobném duchu a některé dokonce slouží v příběhu jen kvůli nějaké konkrétní scéně a pak se vytratí (i když jsou pořád s hrdiny, které sledujeme). Třeba Janus nebo Krystián.
Příběh je docela slabý, občas se na mě najednou vynořila nějaká informace, která mě dost zmátla. Navíc je chvílemi velmi naivní, pohádkový - zlá královna ustřihne Lee cop, a pak zase celkem brutální - únos. Ty události, ale moc nedávají smysl, např. ten únos, při kterém je hlavní hrdinka svědkem scény, která by ji měla psychicky poznamenat do konce života, ale ani s ní nehne. A dokonce posléze nehne ani s jejími přáteli, od kterých byla unesena... A takhle je to celou knihu.
Jak už jsem řekla, kniha je poetická a má potenciál, ale zasloužila by si asi více péče a práce.

ElisonAmy
12.11.2020 5 z 5

K tomuhle jsem přistupovala dost skepticky, o to víc mě překvapilo, že se vlastně jedná o velice dobré čtení. Původně jsem to viděla na čtyři hvězdy, ale za ten nečekaný konec jedna navíc. Snad si stejnou laťku udrží i další díl.

Laruska07
10.11.2020 5 z 5

Krásna a originální fantasy. Kniha mě bavila od začátku až do úplného konce. Moc se těším na další díl.

Knižní střípky
09.11.2020 4 z 5

Víte co? Mně se to líbilo. Byla to taková hezká pohádka, svět, který autorka vymyslela byl velmi poutavý, obdivuji její fantazii. Detailní popisy scenérií, oblečení a dalších věcí mi vůbec nevadily, naopak mě ještě více vtáhly do děje. Ale nenechte se mýlit, bylo to místy i hodně drsné, prostě tam bylo od všeho něco. Teprve po opuštění rodné Sluneční vesnice je Lea nucena dospět, je vržena rovnýma nohama do kruté reality. Thomas je prostě chlap každým coulem, toho jsem doslova žrala. Já sama za sebe jsem spokojená a tento svůj výlet do, pro mě netradičního žánru, hodnotím velmi pozitivně a rozhodně mohu knihu doporučit.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

Angels
31.10.2020 5 z 5

Bez mučení se přiznám, že jsem si knihu vybrala na základě obálky, která je prostě boží! Nic jsem od příběhu nečekala, o to více mě pak překvapilo, jak moc mě bavil. Tohle dobrodružství mě vtáhlo hned od první stránky a už nepustilo. Autorka umí bravurně vykreslit atmosféru daného místa, třeba ve Sluneční vesnici jsem přímo cítila, jak je mi vedro. A to i přesto, že je venku teď pěkně hnusně. :D Drzounku Leu jsem si okamžitě zamilovala, fandila jí a pro mě osobně je to jedna z nejreálnějších hrdinek, se kterou jsem se kdy setkala. S Thomasem to bylo kapku těžší, přesto je to zajímavá postava a jejich hádky byly top strop! :D Podle anotace jsem vyloženě čekala spíše romanci, ale není tomu tak.
Kniha má víc příběhových linek a všechny mě svým způsobem bavily. Záporaci jsou suprově vykreslení a asi to bude znít divně, ale i tyhle postavy mě neskutečně bavily. Obchodníci, Bella, Stín... Kniha je místy vtipná, dojemná, napínavá, romantická i nervydrásající.
Obdivovala jsem všechna ta krásná místa, která s hrdiny navštívíme a podle mě autorka stvořila originální svět, který má velký potenciál. Navíc má neskutečně čtivý styl psaní, který se čte téměř sám.
Popsala bych to jako fantasy, která se snoubí s pohádkou a historickými prvky, ale podle mě je kniha vhodná i pro ty, kteří fantasy vůbec nečtou. Je to prostě dechebroucí čtení, u kterého na konci zůstanete hledět s otevřenou pusou, jak vás ten konec dorazí. A já hned teď potřebuji druhý díl!! Za mě je to povedený debut a doufám, že si dostane k více čtenářům, kteří ho ocení.

Petul_96
28.10.2020 5 z 5

Přečteno. Nedalo mi to a tuhle knihu jsem si musela okamžitě pořídit. Vzhledem k tomu, co se kolem ní dělo. Chtěla jsem zjistit, zda je kritika k této knize oprávněná, jak na DK, GR, IG. Je to všude jak jedovatý plevel. Kniha rozdělila knižní komunitu na dva tábory, jedni knihu milují, druzí nenávidí a nic mezi tím. Já většinou na negativní recenze ke knihám nedám, musím si udělat vlastní názor. Vůbec tyhle přehnané negativní reakce ke knize nemůžu pochopit. A říkám narovinu, je mi to úplně jedno, mně se kniha líbila a za tím si stojím.
Můj osobní názor: Neskutečně jsem se na tuto knihu těšila, až si ji budu moct přečíst i přes negativní recenze, které jsem na ní četla. Hned mě na knize zaujala obálka a anotace. Byla to naprosto skvělá oddechovka, ale propracovaná a napínavá. Fakt jsem si odpočinula. I přestože je to autorčin debut a pár drobných chybiček se našlo, tak mi okamžitě neskutečně sedl její osobitý styl psaní. Ano, knižní komunitu rozdělují tyto hl. postavy Lea a Thomas. Opět je jedni miluji, druzí nesnáší. Já se řadím k těm, kteří si postavy i přes některé rozepře, popichování a někdy přehnané chování ihned zamilovali. I když mě zpočátku trochu vytáčelo Leino chování, ale dalo se pochopit. Navíc Leina postava se vyvíjí, na konci knihy není stejné jako na začátku. Bylo jí 17 a její otec musel splnit dávno dohodnutý slib, přestože si Thomas měl původně vzít její starší sestru, nakonec si bez varování odváží právě Leu. Moc se mi v knize líbilo, jak děj plynul svižně a rychle. Pořád se něco dělo a mě to nutilo číst dál a dál. V knize se mi líbily citáty, básničky a hraní s větami. Ilustrace byly propracované, hlavně mapa a celé prostředí bylo krásně vymyšlené. Dokázala jsem si to všechno živě představit. Líbilo se mi to i způsobem, jakým cestovali a veškeré zápletky byly šokující, že jsem se místy i bála, co se stane dál. Ten konec byl naprosto nečekaný, a dokonce mi vyhrklo i pár slz. Jen byla škoda, že některé pasáže nebyly delší a víc rozepsanější. Každopádně si s radostí přečtu další tvorbu. Ať si každý říká, co chce, mně se kniha fakt líbila. Prostě mi sedla, ale chápu, že někdo to měl třeba jinak a naprosto to respektuji. Takže prosím o respektování mého názoru. Každý ať si nakonec udělá názor sám. Tuhle knihu jen doporučuji.

AngieDepKa
18.10.2020 5 z 5

Příběh jsem si vybrala do Knižní výzvy, jinak bych ho možná minula. Mně osobně kniha moc bavila a nic extra špatného na ní nevidím. V rámci YA žánru je to povedená věc, která mě příjemně překvapila v mnoha ohledech.
Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, přečetla jsem ji doslova na jeden zátah. Myslím, že ale značný podíl na tom má i fakt, že autorka prostě umí psát a navíc má skvělou fantazii. Bavilo mě spolu s hrdinkou objevovat ten krásný svět, plný různých scenérií. Vše jsem si dokázala živě představit. Obě hlavní postavy jsem si oblíbila, užívala jsem si tu chemii mezi nimi. Příběh je místy dosti temný a spletitý, což mě sice mírně překvapilo, ale rozhodně ne v negativním slova smyslu. Vedlejší linky děj pěkně obohatily a určitě jsem zvědavá, co bude dál. Pár chybiček by se sice našlo, ale rozhodně nic, za co bych autorku pranýřovala. Já si to zkrátka užila!
U mě tento fantasy román rozhodně zabodoval a ani trochu nezklamal, takže na druhý díl se moc těším. Konec mě překvapil, ale opět příjemně. Nakonec ještě musím pochválit nádhernou obálku, která se taky nesmírně povedla.

Lea_41
15.10.2020 2 z 5

Moc se mi líbila obálka. To klobouk dolů, ale ten děj? Bylo to dost slabé a Lee bych nejradši udělala monokl. Tak strašně naivní holka, která si myslí že se celý svět točí je kolem ní. A Honor? Nebudu se vyjadřovat. ????‍♀️ Tři * za obálku a ilustrace.

Lullaby
02.10.2020 5 z 5

Toľko som o tej knihe počula a čítala, že som sa rozhodla sa presvedčiť sama o tom aká naozaj je... Buď ju chvália alebo jej dávajú ,,odpad,,.. Osobne nechápem ako môže byť kniha odpad, keď ju niekto vydá, takže som tomu veľmi veriť nechcela a preto som sa do nej pustila...
Obal knihy je veľmi zaujímavý a ilustrácie sú krásne. Na mňa musí kniha urobiť dojem aj obalom, aby som si ju kúpila, takže toto autorke vyšlo a zaujala :)
Kniha sa mi čítala veľmi ľahko a prečítala som ju celkom rýchlo. Príbeh je pútavý, takže mi pri tom letel čas veľmi rýchlo. Navyše niektoré pasáže boli dosť napínavé, ako napr. smrtné uličky. Páčilo sa mi aj to ako do príbehu zapojila ,,rozprávku,, o ľadovej kráske :) Bolo to krásne a veľmi sa mi to páčilo :) Je to príbeh o nenaplnenej láske, takže som bola na konci smutná, že to nebolo podľa mojich predstáv :D Ale keďže sa plánuje aj ďalší diel, tak mi to nevadí a veľmi sa teším na ďalšie čítanie :) za mňa je to 5*

Madelyn
01.10.2020 odpad!

Tahle kniha je jeden obrovský přešlap a ke konci jsem měla pocit, že si ze mě autorka i samo nakladatelství dělá srandu. Tohle je totiž výsměch všem, kdo za knihu zaplatili plnou cenu a teď vůbec nenarážím na děj. Nezačnu s tím, jak je obálka hezká. Těch 350 Kč totiž člověk nedá za pěknou obálku, ale za to uvnitř. A to, že je špatný příběh je věc jedna (skoro omluvitelná, je to přeci jenom první kniha), ale to, že autorka má problém s psaním přímé řeči, vynechává slova a písmena, chybějí uvozovky, chyby v čárkách, nesmyslné věty, nešikovné slovní obraty, opakující se slova a stále stejná přirovnání, neustále nadužívání tří teček i v situacích, kdy se to absolutně nehodí, přepínání z minulého času do přítomného v jedné větě, velká písmena si píše kde chce, chyby v y/i ve shodě podmětu s přísudkem!!!! Já nejsem profesí korektorka, ale když řeknu, že jsem v příběhu narazila na takových 40-50 chyb, budu ještě mírná v odhadu, protože jsem je nehledala záměrně, většina z nich mě prostě praštila do očí.
Já se ptám, jak je možné, že tohle prošlo? To opravdu tu knihu neprojel žádný korektor, který by našel alespoň ty největší přešlapy? Celá kapitola Havraní planina je totiž naprosto šílená. A čím víc se blížíme ke konci, tím je těch chyb víc a víc až na čtenáře vykoukne „Obě věděli“ – je všem jasné, že obě ženy. Nechápu, nechápu, nechápu. A ještě jednou nechápu!
*SPOILERY*
Co se příběhu týká, je kniha nádherným odstrašujícím případem – přesně takhle to totiž vypadat nemá. Chování postav neodpovídá jejich věku, ve fantasy příběhu z nového světa se dočtete o „Pohádkách tisíce a jedné noci“ a „sárí“. Mimochodem, ten svět absolutně nefunguje. To, co vzniklo mezi Leou a Thomasem je cokoli, jenom ne romantické a milé. On jí každou chvíli vyhrožuje, dělá ze sebe strašně drsného týpka, přitom je akorát k smíchu. Čteme o tom, jaký je Honor velký válečník, ale nedozvěděli jsme se o jediné bitvě, vlastně se porval akorát s jednou postavou a to jenom proto, aby zjistil, jestli ho má Lea ráda. Má několik osobností a dílem náhody na vás pokaždé vypadne jiná. Ona je naopak hloupá husa, která je venkovská holka, ale vařit neumí, na zemi spát nechce, hmyz jí vadí a cloumají s ní hormony jako s puberťákem. Ona sama o sobě prohlásí, že není dáma, a když jí to někdo potvrdí, urazí se, že si něco takového dovolil odsouhlasit. Zbytek postav jsou jednom nudné šmouhy na pozadí, kromě Fleur, která tam byla jenom od toho, aby to Lea měla ještě těžší. Jediná normální postava se v příběhu téměř nevyskytuje.
Každá žena miluje Honora. Honor pozná, když jej žena miluje díky svému daru. Ale že ho miluje Fleur, jeho nejlepší přítelkyně a spolubojovnice, o tom nemá tušení.
Každej chlap miluje Leu. Lea nepozná, kdo ji miluje, ale každej jí hned říká, jak je Lea krásná. To se člověk dozví na každý desátý stránce. Ta kniha by se měla jmenovat „Lea je krásná“.
Bohužel ani děj není žádný dar z nebes, naopak. Prakticky v každé kapitole je nějaký nesmysl a logická díra, která v knize zůstala jenom proto (opět), že ji pravděpodobně před vydáním nikdo nečetl.
Scéna, kdy služebná Stela klepe na dveře od pokoje Ley, dokonce dvakrát, a vzápětí ji požádá, aby jí Lea otevřela, je skvělá. Zasmála jsem se, od srdce. Honorské válečnice se umí dokonale ovládat a zachovat klid. O pár stránek dál jedna z nich dostane záchvat zuřivosti. Tomu já říkám vrchol ovládání. Jenže ono to po čase přestane být vtipný. Scéna, ve které má Lea vlasy po ramena, Obchodník ji za ně vláčí (hádám tedy, že je má rozpuštěné) a ona přesto má někde v těch vlasech celou dobu schovanou jehlici (autorka by si měla najít, kde je temeno a týl, je to sakra rozdíl), mě málem rozplakala nad zjištěním, jak mizerný život vedu, když jsem se zařekla, že to dočtu do konce. Všechno dorazila Havraní planina. „Měla živé oči, černé jako korálky.“ A doslova otočíte stránku a tam je: „Měla stejné oči, sledovala je upřímnýma hnědýma očima.“ HAHA. Pak prší a cesta je zároveň prašná…
A dalších asi 150 věcí, které jsou špatně, nereálné a jednoduše nelogické. Jednoduše řečeno, všechno špatně.
Bylo v knize pár hezkých okamžiků. Líbily se mi emoce, které autorka dokázala vyjádřit po svatbě Ley a Thomase. Občas se mi líbil poetický jazyk a některá přirovnání. „Jsi můj domov“ je hrozně pěkná věta, která v sobě nese mnoho. Jenom škoda, že těch dobrých věcí je tak málo. Vždycky se objevil náznak něčeho skvělého, jenže by to pokaždé chtělo vysvětlit. To se ale nikdy nestalo.
Kniha by potřebovala korektora, beta čtenáře, přemýšlení, a kompletní přepis. Jednoduše katastrofa na papíře, která měla ještě pár let zůstat v šuplíku.

Tritvaetna
12.09.2020

Dobře, abych byla upřímná, nečetla jsem knihu v papírové verzi, dostala jsem se k ní přes kamarádku s Wattpadem, kde se příběh vyjímal, jako... perla na hnoji (A tím nemyslím, že na Wattpadu nejsou žádné dobré příběhy, než se někdo ohradí, těch perel tam bylo víc, ale tahle mimořádně velká). Každopádně co si vzpomínám, že to byla jedna z nejpovedenějších knih, které se tam daly najít. Příběh působil celkem promyšleně, děj ubíhal tak akorát a postavy se nechovaly zas tak moc iracionálně, takže dobrý. Nicméně chápu, že na tištěnou knihu to možná nestačí. Přece jenom, od tištěné knihy mají lidé trochu větší nároky než od eknihy z portálu pro začínající spisovatele. Perla se z hnojiště dostala do vitríny v klenotnictví a najednou všichni vidí, že je malá, nevybroušená, a vůbec to není ono. A přizpůsobit se tomu může být problém, obzvlášť pokud redaktor svoji práci nezvládl zrovna nejlépe (Nebo, jak jsem četla, se vůbec neobjevil). Nicméně, nikdo nemůže říct, že by autorka neměla fantazii. Nebo nebyla schopná psát dobře. Při troše štěstí si v druhém dílu zvykne na odlišný styl, zlepší redakční úpravu a dotáhne všechno, co působilo ‘nedotaženě’.
Myslím, že kniha má každopádně potenciál, a záleží jen na autorce, jestli jej rozvine, nebo se pod nátlakem negativní recenze stáhne do kouta, či kvůli pohodlí nechá všechno při starém.
Každopádně jí držím palce.

anndrra
01.09.2020 5 z 5

"Měl bys vědět, že...
některé návraty nejsou možné.
Že...
prázdná místa vždy někdo zaplní.
Že...
kde bývalo mnoho, nezůstalo nic.
Že...
zaprášené vzpomínky důvěru neobnoví.
Že...
hluché ozvěny srdce, se zpět nevracejí.
A že...
ticho je mou odpovědí."
Asi půjdu trochu proti proudu, ale mně se ta knížka líbila. Nedokážu říct, jestli to je tím, kolik špatných recenzí jsem na ni četla a tedy jsem moc nečekala nebo tím, že je prostě dobře napsaná, byť redaktor svou práci rozhodně mohl zvládnout líp, nicméně určitě bych ji zpátky do knihkupectví vracet z důvodu reklamace nechtěla, jak někdo psal.
První stránky jsem sice četla s mírně povytaženým obočím, ale později jsem se přestala zbytečně soustředit na to, co zapomněl redaktor opravit, kde to korekce nebo sazba moc nezvládla a užívala jsem si jenom ten okouzlující a krásný svět, který Lenka vymyslela a opravdu dobře popsala.
Určitě jsem neměla pocit, že Lea se chová jako dvanáctiletá holka (jednu doma mám) a většinu času jsem se do ní dokázala velmi dobře vžít.
Pořád přemýšlím, proč tolik ošklivé kritiky, když co do příběhu, dostal se mi v posledních letech do ruky nespočet výrazně horších knih a nikdo se po nich tak moc nevozil. ????
Takže za sebe říkám,vybodni se na recenze a udělej si vlastní názor, pokud nestuduješ češtinu na vejšce, nejsi hnidopich a máš ráda romantiku, pohádky a magické světy, lehký a někdy trochu naivní humo,r Lea Honor tě potěší, ale POZOR, je to série a dvojka v nedohlednu ????
Btw, mám pocit, že tam začne později trochu přituhovat a příznivci násilí by se možná konečně mohli dočkat nějakého toho skutečného válečného konfliktu s litry krve a spoustou mrtvých.

Cress
19.08.2020 1 z 5

Jsem opravdu ráda, že jsem tuhle knihu četla jako štafetu, protože mě díky tomu aspoň trochu bavila. Anotace zní docela slibně, ovšem provedení není tak dobré ani zdaleka.
Začala bych s hlavní hrdinkou Leou. V knize je popisována jako ta nejhezčí, nelepší, prostě nejdokonalejší, což vás celkem rychle přestane bavit. Podle knihy jí je sedmnáct, ale mentálně se zasekla někde ve věku dvanácti let. Stejně tak i Thomas, který se celou knihu chová jako naprostý idiot s názory z pravěku. On má mít teda dvacet sedm, ale tipla bych mu tak deset, možná jedenáct.
Příběh byl strašně nezáživný. Bylo tam několik zvratů, které by se mi líbily, kdyby byly více rozepsané. Autorka se soustředila na více věcí a žádná z nich nedostala tolik prostoru, kolik by potřebovala, aby čtenáře aspoň trochu zaujala. Mezi Leou a Thomasem měl probíhat nějaký vývoj vztahu, ale moc se to nepovedlo. Na jedné straně se nějak udobřili a na další se zase nenáviděli do morku kostí, po nějakých dvaceti stranách to přestane být zajímavé. V příběhu nebyla téměř žádná akce. Strašně jsem se nudila. Moc tomu nepomáhalo ani to, že jedna věc nám byla na stránce sdělena třemi různými způsoby. Což mě vede ke stylu psaní, ten byl opravdu hodně slabý. Upřímně, kdyby to nebyla štafeta, knihu bych nejspíš odložila po cca 50 stranách.
Konec nebyl špatný, posledních 30 stran se mi moc líbilo, ale knihu to nezachránilo. Podle mě autorka umí psát, jenom by to chtělo věnovat trochu více času příběhu, postavám a dávat pozor na opakování.
Nakonec se mi nejvíce líbily poznámky holek, které knihu četly přede mnou, obálka a ilustrace.