Lázeňské dobrodružství

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mohutná románová freska známého autora připomíná sto let od vypuknutí vojenského konfliktu, označovaného jako I. světová válka. Roman Ráž zde zachycuje její pohnuté dny i následná tři léta bojů levice s pravicí o charakter nového čs. státu. Na pozadí historických událostí rozvíjí příběh vídeňské Češky Marie Klánské, která odchází do rodících se moravských lázní Slaňan, kde prožívá nejen své problematické manželství, mateřství, novou lásku i ztrátu všech životních jistot, hlavně však „dobrodružná“ léta války, tolik měnící lidské charaktery. Román postihuje útrapy prostých lidí v zázemí i na frontě, nabízí pohled na vývoj války na srbské i ruské frontě, ale i na osudy zběhů v trestaneckém táboře na italské frontě v Dolomitech. Strhující líčení vídeňského života v předválečném bezstarostném Kaiserstadtu i nevyjasněných politických cílů v Čechách je vystřídáno obrazem válečných útrap celé monarchie, jejím rozpadem i kritikou neschopnosti nového čs. státu vyřešit nezaujatě a demokraticky vztah české většiny k německé menšině, což se pak tragicky projevilo v roce 1938. Stejně kriticky je tu zachycena i revoluční vlna, inspirovaná ruskou bolševickou revolucí, která po válce prošla Evropou a málem již tehdy uvrhla náš nový stát do komunistického područí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195382/lazenske-dobrodruzstvi-vrY-195382.jpg 3.88
Série

Lázeňské dobrodružství 1.

Žánr
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Akropolis
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Lázeňské dobrodružství

Přidat komentář
rohlajda
17.01.2016

Knihu jsme nejprve poslouchala jako Četbu na pokračování na Dvojce. Natolik mě zaujala, že jsem sáhla i po originální verzi. Přečetla jsem ji téměř jedním dechem, ocenila jsem (stejně jako čtenářka níže) vložené postřehy o obyčejných lidských životech, národnostní problematiku i vylíčení lázeňského prostředí. Velmi oceňuji kurzívou psané - vložené myšlenky a postřehy jednotlivých hrdinů. Knihu doporučuji jako odpočinkové, ale i poučné čtení.

Pavelina
29.07.2014

Krásné, nekomplikované čtení na dovolenou z období kolem 1. světové války a z prostředí českého maloměsta. Nechybí lidské příběhy, národnostní česko-německé vztahy, nekomplikované postavy, čtivý příběh. Nejedná se o žádnou hlubokomyslnou knihu, ale jako oddechové čtení rozhodně neurazí.


Autor a jeho další knihy

Roman Ráž
česká, 1935

všech 28 knih autora

Kniha Lázeňské dobrodružství je v

Přečtených11x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce2x
Chystám se číst15x
Chci si koupit1x