Lazebníkova dcera

Lazebníkova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175717/bmid_lazebnikova-dcera-175717.JPG 4 123 41

Tajuplný historický román z rudolfinského období Píše se rok 1606. Starobylé hlavní město Praha ukrývá tajemství, o němž si nikdo netroufá mluvit. Císařův nemanželský syn don Julius trpí těžkou duševní chorobou, která ho nutí páchat nepopsatelné zvrhlosti. Je vykázán do Českého Krumlova, kde o něj pečuje lazebník Pichler a snaží se vyčistit jeho zkaženou krev přikládáním pijavic. Mladý princ se seznámí s lazebníkovou dcerou Markétou a jeho šílenství opět propuká naplno. Získá utkvělou představu, že Markéta vystoupila z Šifrované knihy divů, nerozluštitelného a nesmírně vzácného manuskriptu z císařské knihovny, později známého jako Voynichův rukopis. Princ se začíná uchylovat ke stále zoufalejším činům. Ty Markétu děsí k smrti a zároveň fascinují. Kola osudu se neúprosně otáčejí a mladá dívka nemůže zůstat stát stranou. Lazebníkova dcera vychází ze skutečné události, jež ve své době otřásla habsburskou monarchií. Román je vzrušující četbou pro dospělé čtenáře, kteří se zajímají o rudolfinskou dobu, starou Prahu, okultní vědy, magii a alchymii. Zároveň přináší překvapivý pohled na významný úsek českých a evropských dějin očima americké autorky.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Jota

The Bloodletter’s Daughter , 2012

vivalamuff
19.04.2017 5 z 5

Mně se to moc líbílo. Až tedy na ten konec, který není historicky zcela správný. Ale tak dobře, trochu odlehčení od jinak duševně náročného románu. Musím však zmínit ještě jednu maličkost. V překladu nebo přímo v originálu je chyba ohledně hradu Rožmberk. Ten se nenachází v Českém Krumlově. Don Julius byl umístěn na krumlovském zámku, který jeho otec (císař Rudolf II.) odkoupil od Petra Voka z Rožmberka.
Shrnutí:
Lazebníkova dcera je román, který je z pera americké spisovatelky velice dobře zpracován. Občas jsem měla pocit, že Krumlov sedmnáctého století vidím přímo před sebou. A taky cítím. Hlavně spousta česneku ... Ale zpátky k ději. Don Julius je strašidelná postava. Nemohu uvěřit, že někdo takový vůbec žil, že se vědělo, jaké hrůzné zločiny páchá, a ani za to nebyl potrestán - pravděpodobně jenom kvůli tomu, že byl císařův syn :-( Markétu lituju a její matku bych nakopala do zadnice. Svým způsobem smutný a tragický příběh.

Eleanor-ka
26.01.2017 5 z 5

Nepřišlo mi to vůbec špatné. Takový trochu drsnější historický román s jaksi přibarvenějšími fakty, psáno cizenkou o naší historii. Osobně si myslím, že se toho autorka zhostila velmi dobře. Kniha nenudila a ani nebyla předvídatelná. Velké plus také za pěkný konec. Mě se kniha opravdu líbila a obdivuji autorku za docela věruhodné popsání české historie a prostředí z pohledu někoho, kdo tu byl jen jako turista.

Galadwen
18.01.2017 2 z 5

S přečtením této knihy se musím omluvit všem hlavně českým autorům historické prózy, jimž jsem kdy dřív vyčítala chyby v dějinách každodennosti a faktografii (o geografii nemluvě). S tím, jak dějiny trpí v této knize, se jejich chyby nedají srovnávat. Odhlédnuto od toho jde o průměrný román začínající jako víceméně "historický", pokračující přes psychologicko-romantický a končící jako fantasy. Místy se děj trochu vleče, zkrácení by bylo ku prospěchu, nicméně dočíst se to dalo. Celkově dvě a půl hvězdy.

hankapimi
08.11.2016 3 z 5

Málokdy se poštěstí čtenáři "ulapit" ke čtení poutavý román o našich dějinách z doby Rudolfa II, i když je odkojen Golemem a Císařovým pekařem, opakujícím se každé Vánoce. Autorka popsala toto rudolfínské období, zvyky a lazebnickou živnost velice autenticky, pokud není člověk příliš hnidopich... Ale přímo skvěle vykreslila nevyzpytatelné chování a nálady duševně nemocného nemanželského syna Habsburkova...

vincek1
22.10.2016 3 z 5

Hezky napsaný příběh, který se opírá o naši slavnou historii. Navíc je zajímavé si přečíst něco, co o našich předcích píší autoři z jiné země. Je, ale nutné se oprostit od přílišné přísnosti k historickým skutečnostem, které se objevují v knize. Toto se ostatně týká velké části beletrie s historickým námětem.

irousek9
08.09.2016 5 z 5

Líbilo se mi to moc,na to, že spisovatelka je Američanka,jsem velice mile překvapená,jak tuto knihu zpracovala,jako kdyby v Čechách žila a studovala českou historii. Chápu,že hradem Rožmberk se sekla vedle,jako názvem pro zámek v Českém Krumlově,ale možná,ho tak pojmenovala schválně. Každopádně super kniha.

pavel7249
22.08.2016

Na celé knížce mě štval moc "rozevlátý" příběh, který se táhl. Avšak konec přebyl všechny mé rozpaky. Avšak ten konec byl nějak rychle odbitý, čekal jsem trochu více vysvětlení té události v pokoji.

TeaPeter
11.05.2016 2 z 5

Jediné, co mě po dočtení této knihy napadá, je slovo "slátanina". Asi je lepší, když historické knihy (nebo knihy z historického prostředí) píší autoři, kteří jsou s místy, kde se děj odehrává, nějak spojeni a vyznají se tam (hrad Rožmberk opravdu není v Českém Krumlově atd.). Průměrné povědomí Američanů o střední Evropě a její historii není bohužel valné a mám pocit, že autorka není světlou výjimkou. Alternativní konec pak byl jen smutnou tečkou. Myslím, že kniha by byla daleko lepší, pokud by se děj přidržoval alespoň rámcově toho, jak to doopravdy bylo... Ale... Hollywood je přece v Americe, tak co se divím...

lapagerie
02.05.2016 3 z 5

Lehke romantické poctenicko. Ani mi nevadil fiktivni konec.

zvěřinec
10.03.2016 3 z 5

Lehké čtení - oddychovka. Kniha mě donutila zjistit si něco o rudolfínské době, o tom, jak to ve skutečnosti bylo. Kniha se četla dobře, příběh zajímavý, nevadil mi jiný konec než byla skutečnost, prostě středověká romantika. Některé odstavce jsem jen přelítla očima, přišly mi zbytečně dlouhé a o ničem.

Pavgem
23.04.2015 4 z 5

Byl jsem velice zvědavý, jak si s touto téměř ryze českou a historickou tématikou poradí americká autorka a musím konstatovat, že velice dobře. Musím se přiznat, že jsem o této skutečné historické události z Českého Krumlova nevěděl, ač jsem odkojen všemi těmi golemy a Císařovými pekaři. Myslím, že se autorka docela drží i historie, pochopitelně až na ten vyfabulovaný a trochu americký happy end. Také jsem nevěděl o existenci Voynichova rukopisu, který dodnes nikdo nerozluštil, i když možná proto, že ve skutečnosti text nedává žádný smysl. A jako bonbónek bylo pro mě - profesionálního zahradníka - zjištění, že holandskému velvyslanci vytryskly slzy do očí, když poprvé na dvoře Rudolfa II spatřil do té doby nevídanou rostlinu - tulipán.
Kniha je debutem autorky, kterou prý třicet let nikdo nechtěl vydávat. Nevím, co psala dříve, ale tato kniha se přečíst dá a dokonce obstojí i u lidí, kteří velmi dobře znají místa děje, které autorka navštívila nejspíše poprvé jen jako turistka, později možná v rámci studijní cesty k zpracovávanému námětu. V úvodu děkuje českým přátelům a myslím si, že tato důkladná příprava na místě je z knihy vidět. Kniha také na obou březích Atlantilku může popularizovat naší zemi a naší historii a to vcelku poutavou formou.

alfinha2321
16.03.2015 4 z 5

Líbí se mi příběhy z reálné doby, takže jsem se na knihu těšila - kupovala jsem jí podle anotace na eknihách. Začátek byl pěkný, svižný, pak se to bohužel dost rozvleklo. Konec je ale zase dobrý.

Dani3
11.12.2014 3 z 5

Autorka vykreslila velmi věrohodně postavy a atmosféru rudolfínské doby. Slibný začátek knihy se ovšem přehoupl do pomalého nemastného-neslaného vyprávění. Konec příběhu to ale plně vynahradil, závěr byl svižný a mnohem více napínavý.

Některé pasáže, zvlášť na začátku, jsou jen pro silné povahy. Musím ale ocenit, jak autorka popisuje změny nálad a nevyzpytatelné chování šíleného císařova nemanželského syna.

rlupinek
20.11.2014 4 z 5

Pěkný, napínavý historický román, který mě donutil přečíst poměrně obsáhlou knihu v krátkém čase, abych už konečně zjistil, jak to celé dopadne. Na můj vkus je ale konec knihy a ukončení příběhu velmi rychlý, děj a rozuzlení či vysvětlení důležitých okolností a osudů poslav mohlo být rozvedeno více a jasněji.
Problémem e-knihy je deklarovaný rozsah, kdy cca 40 stran na konci knihy je ukázka z knihy jiné, tudíž mi Lazebníkova dcera skončila mnohem dřív, než jsem čekal...

orinka3
02.11.2014 5 z 5

Výborná knížka. Autorce se povedlo vystihnout atmosféru rudolfínské doby, postavy jsou jako živé, mluví a jednají naprosto přesvědčivě. Děj je napínavý, i když samozřejmě víme, jak to všecko dopadne. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout, je opravdu mistrovská. Zajímavé, jak si dokáže cizinka poradit s naší historií. Snad nás na další knihu nenechá dlouho čekat, píše skvěle.

eloušek
21.09.2014 4 z 5

knížku jsem si zamilovala už od začátku ale od stránky 100 jsem měla problém se prokousat protože to byla aspoň pro mě taková nudná čas ale pak to zase začalo být zajímaví a tak to zůstalo až dokonce... doporučuju :)

Ranuncul
28.06.2014 4 z 5

Začátek knihy teda nic moc,rozhodně psychické výkyvy hlavní mužské postavy nepůsobí zrovna pozitivně.Takže nedoporučuji číst někomu,dko má smutnou nebo špatnou náladu.Ale závěr knihy /cca posledních 50 stránek/ je super.Byla jsem napnutá jak všichni dopadnou.

Venezia
22.05.2014 4 z 5

Laffertyovej Markéta Pichlerová, zvaná Mušle je vzdelaná panna (vie čítať, písať i púšťať žilou) a na rozdiel od cisára a jeho syna je kultivovaná. Prvá kapitola vás môže odradiť, je trochu nechutná, opisuje život lazebnických společnic, s ktorým sa Markéta nechce zmieriť. V knihe sa mihne veľa slávnych postáv: napr. Bílá paní Perchta, Johannes Kepler, doktor Jan Hořčický, cisár Matyáš a spomenú sa i Jana Šialená či Alžbeta Báthory. Veľkú úlohu hrá aj Šifrovaná kniha, zvaná Voynichův rukopis. Autorka čitateľovi často všeličo vysvetľuje, veď ktorý Američan by poznal takú exotickú zem a jej dejiny ako České kráľovstvo :-).
Opäť musím niečo vytknúť: pochybujem, či by Markéta niekoho oslovila vaše lordstvo (s.86/87) a nezdá sa mi veta na strane 187: Říkalo se, že sám král Václav, který Čechy obrátil na křesťanství, chodíval do pražských lázní na dostaveníčka s krásnou lázeňskou společnicí Zuzanou, svou nejdražší milenkou. A neviem, čo si mám myslieť o epilógu.
Na konci knihy je poznámka autorky a rozhovor s autorkou.

Hellou
22.05.2014 3 z 5

Rozhodně si autorka vybrala zajímavý příběh, ale něco tomu prostě chybělo, uprostřed jsem knihu málem odložila, konec už byl napínavější, ale celkově za 3

knihomol 61
05.05.2014 1 z 5

Přestože jsem knihu dočetla až dokonce.nemohu řící,že by to bylo kdovíjaké.Už si tuto autorku nevyberu ,protože jsem četla historické romány lepší kvality.Dám přednost románu od Vlastimila Vondrušky,či Antonína Polácha.