Lazarská v zimě a jiné básně

Lazarská v zimě a jiné básně https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516469/bmid_lazarska-v-zime-a-jine-basne-60e-516469.jpg 5 12 3

Kniha ohlédnutí, uhranutí a vzpomínky, nostalgická a naspodu hořká, píše se na přebalu básnické sbírky jednoho českého básníka, socialisty. Čas pokročil a my znovu sčítáme ztráty. Jakou chuť má nostalgie v zemi ubytoven a skladů? A jakými slovy můžeme mluvit o štěstí?

lubtich
21.10.2023 5 z 5

JP
03.07.2023 4 z 5

Jen co jsem si rozbalil balík šesti knih a sloupal z nich cenovky (ty, co jdou sloupnout) a dostal se k tomuhle (Elsa za cenu krabičky cigaret), otevřel jsem a začal číst. Napadlo mě jít k oknu, na trochu vzduchu a tak, když jsem ho otevřel, postavil si na parapet šálek kávy a sedl na svou sesli, nečekali mě žádný ptáci nebo vítr léta, ale "rrrrr" bagr a kopání základů a pořvávání. Příhodný, řekl jsem si a četl dál. Elsa opět pokračuje ve své sociální, melancholické tvorbě. Přitom mi nepřijde, že by šlo o poezii až tolik intimní (spíš v náznacích), jako spíš obrazovou, kde se objevují typické věci současného českého životního stylu, o kterých básnící možná opravdu básní jen tady v Česku. Kaufland. Möbelix. Skladiště. Nějaká ta špína. Parkoviště. Šlapky. Vietnamské tržiště. Nechuť k tomu se o něco snažit. Nechuť celkově. "Vzdávám to." Ale mezitím pořád někde tančí láska, i touha. Mezitím pořád tančí cosi, co tomu dává jiný spin. Elsa mi sedí, protože hodně odráží ten pocit odcizení, odtažení, který nejde ani tak popsat, jako spíš cítit (mezi řádky). Taková ta pravá česká bída.

Stanislavovič
31.05.2023 5 z 5

Nádherná, dojemná sbírka; imaginace každodennosti 21. století; neutěšená sociální realita; místy syrové, ale zároveň strašně citlivé.

Elsa Aids
česká, 1981
2020  71%Přípravy na všechno
2017  75%Kniha omezení
2011  77%Trojjediný prst
2014  60%Nenávist
2023  92%Lazarská v zimě a jiné básně

Kniha Lazarská v zimě a jiné básně je v