Lastočka

Lastočka https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479092/bmid_lastocka-taG-479092.png 5 80 42

V roce 1932 se do rodiny českého komunistického funkcionáře Josefa, žijícího v ruském Novosibirsku, narodí malé děvčátko Ludmilka. Její idylické dětství, v přepychu a bezstarostnosti, se ze dne na den přehoupne do temna rudé zlovůle. Krátce poté, co Josef upadne v nemilost bolševických pohlavárů, prchá celá rodina do bezpečí Československa. Ale štěstí není zadarmo a pro každého... Druhá světová válka, nacismus a v neposlední řadě nástup komunismu k moci v roce 1948 opět zatlačí Josefovu rodinu až na samý okraj lidské existence. Josef je obviněn z vlastizrady a odsouzen k mnohaletému žaláři. Mezitím se Ludmila, daleko za branami věznice, snaží postavit na vlastní nohy, najít sebe sama a žít jak nejlépe dovede. Ovšem tlak politických událostí nepřímo ničí vše, co se snaží ze všech sil zachránit. Rodinu, vztahy v zaměstnání, a nakonec i manželství. Ve chvíli největšího osamění se z ničeho nic objeví. Zdánlivě prostý důvod, který ji přinutí změnit strnulý pohled na svět, pohlédnout svému životu do tváře a zamilovat si ho takový, jaký je... Životní příběh, sepsaný na základě skutečných událostí je vyprávěn paní Ludmilou, a najdeme v něm nejen autentické vzpomínky na významné historické milníky naší země, ale i na Rudolfa Slánského, Antonína Zápotockého, a nepřímo i Miladu Horákovou.... celý text

ErikaJ
14.09.2022 5 z 5

Příběh psaný v krátkých odstavcích, popisující život jedné rodiny, do které zasáhl komunismus a nacismus, politické procesy a bezpráví. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem letos přečetla a zároveň jedna z těch mála knih, na které budu ještě dlouho vzpomínat a jejichž děj mi zůstane dlouho v paměti. Takový nápor různorodých emocí jsem při čtení dlouho nepocítila. A což teprve ten konec!! Ten tedy byl!!!

aralka
27.07.2022 5 z 5

Tato kniha mě hodně oslovila, skvěle vykreslené nadšení z myšlenek komunismu a následné tvrdé vystřízlivění, když dotyčným spadly růžové brýle, a to přímo v Sovětském svazu... pro rodinu hlavního hrdiny, už ale bylo dost pozdě vymanit se z komunistických spárů ... pozadí politických procesů v 50.letech, autentické reálné postavy - Slánský, Horáková, Zápotocký, Gottwald , jejich skutečné povahy a charaktery, intelektuální úroveň, jednání a politické pohnutky v této době, změna chování vůči hlavnímu hrdinovi po vystoupení ze strany, následně těžce poznamenaná budoucnost celé jeho rodiny, to všechno dává knize punc opravdovosti, což je vždy o level výše, než nějaké fantazie... skvělé, ale velmi smutné čtení, věřím tomu, že jde o reálný příběh, tak nějak to bylo z textu cítit...

Kopretina_aku
26.06.2022 4 z 5

Na začátku mi vadilo, jakým způsobem je koncipován text. Na odstavce jsem si musela zvyknout a trochu nechápu, proč tento styl autorka zvolila. Nejsem si jistá, jak moc je kniha autentická, zda skutečně rodina Josefa existovala a na základě výpovědi autorka napsala knihu. Nikde jsem žádné podrobnosti nenašla. Samotný příběh je psaný čtivě, ukazuje dění a život jak v Sovětském svazu, tak za války a v poválečném období a vykresluje propagandy komunismu. Je to velmi zdařilá kniha a 1* navíc autorce za to, že to dotáhla do konce a knihu vydala na své náklady.

Nočnípták
21.06.2022 4 z 5

Nenápadná kniha, ale tak obsažný děj. Příběh rodiny, která doplatila na víru v komunismus. Moc pěkně a emotivně napsané. Určitě se budu k téhle knize vracet.
Doporučuji.

Lucieoknihach
09.05.2022 4 z 5

Abych byla upřímná, tak historické romány čtu většinou ty z pera zahraničních autorů, protože v českém prostředí tomuto žánru chybí jiskra. Až na výjimky samozřejmě! A právě takovou výjimkou je Jitka Závodná. S autorkou jsem se setkala poprvé díky knize Svět, co byl mým. A byla jsem moc spokojená.

Reálie jsou zachyceny velmi věrohodně, je vidět, že si autorka plno situací nastudovala, aby je mohla použít a to jako milovník historie velmi oceňuji. Navíc dokázala dobové dění demonstrovat přímo na životech protagonistů.

Trochu mi vadilo, že byla kniha rozsekána na malé odstavce a nebyla sjednocena do jednotného textu, který by určitě působil uceleněji. Někdy jsem se ztrácela v čase, jelikož se občas některý z hrdinů zavzpomíná, ale to připisuju částečně své nepozornosti.

V některých situacích bych také uvítala trošku hlubší pohled do myšlenkových pochodů hlavních postav. Protože Ludmila a její rodina byli svědkem mnoha významných milníků naší historie a jistě by bylo zajímavé prožívat je spolu s nimi. Navíc je příběh velice rozsáhlý časově a podrobnosti by ho okořenily. Ale ve výsledku jsem byla moc spokojená, Jitka má velice uhlazený styl a projev, který se snadno čte. Takže určitě doporučuji. Byl to velmi emotivní příběh o lidech se silnou vůlí a chutí žít.

kenedu
07.05.2022 5 z 5

Krásně napsaný příběh. Trochu smutný, ale nic to nemění na tom, že kniha byla vyprávěna úžasným způsobem paní Jitky. Kniha by měla být zařazena do povinné četby na školách. Paní autorce za ni velice moc děkuji a přejí jí mnoho dalších podobných a takhle úspěšných knih. Těším se už teď na další knihu. Kdybych mohl, přidám dalších pár hvězdiček.

honeybee
17.04.2022 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla a myslím, že by bylo jen dobře, kdyby se dostala do širšího čtenářského okruhu, protože člověku se takto zprostředkovaně dostane větší povědomí o době, kterou nezažil a ze školy ji zná jen jako několik letopočtů a dějinných útržků, ale to, jak tehdejší doba dopadala na „obyčejné“ lidi se ze stránek učebnic nedozvíme.
Je to kniha, nad níž budete přemýšlet, po dočtení ji v sobě zpracovávat a pak ještě dlouho ji budete nosit v mysli a její příběh zasáhne vaše srdce.
Více si můžete přečíst v mé recenzi pod názvem Osudy rodiny na pozadí událostí minulého století zde https://www.databazeknih.cz/recenze/lastocka-479092

Pechule
01.04.2022 4 z 5

Kniha si opravdu své vysoké hodnocení zaslouží. Nejdříve jsem si říkala, že do současné doby to asi není nejvhodnější četba, ale jak píše Mirka.cz - i v té největší beznaději je paprsek naděje... kniha v sobě skrývá hodně moudrých myšlenek. A proč hvězda dolů? Bohužel za rušivé překlepy/chyby.

Mirka.cz
25.03.2022 5 z 5

Neuveritelny přibeh . Dojem z knihy že i v te největši beznaději je paprsek nadeje. Neuveritelne silný ctenarsky zážitek . Hrozne se mi libila. Je napsana od srdce .dekuji

LéňaM
21.03.2022 5 z 5

Lastočka- úžasný a smutný příběh podle skutečné události.
Krásně napsán příběh z " nedávné " minulosti. Občas mě až mrazilo.
Vše jsem prožívala s postavami a nešlo se odtrhnout.
Na konci knihy mi bylo líto že už ji mám přečtenou.
Na tyto skutečnosti by se nemělo zapomínat.
Kniha Lastočka ve mě dlouho zustane.
Těším se na další knihy této autorky.

Střelka
21.01.2022 5 z 5

Do knihy, kterou jsem dostala k vánocům, jsem se okamžitě začetla díky námětu a velice citlivému čtivému stylu, kterým autorka popisuje životní osudy rodiny paní Ludmilky. Od knihy se nemůžete odtrhnout, protože vás vtáhne do děje a chcete vědět, jak bude pokračovat další životní anabáze hlavní hrdinky a jejích blízkých.... Paní autorce děkuji za příjemný i když smutný příběh a ráda si přečtu i její další romány.

Jana77
12.01.2022 5 z 5

Výborně napsaný příběh z doby komunismu, příběh rodiny, která slepě uvěřila a krutě za to zaplatila.

Henriette
09.01.2022 5 z 5

Výborně vystavěný příběh z doby, o kterou se příliš nezajímám a nejspíš bych ani po takové knize sama nesáhla. Protože ji však napsala právě paní Závodná a já vím, že ona psát opravdu umí, neodolala jsem. Udělala jsem dobře. Tato kniha mě dostala na kolena. Prožívala jsem s hlavními hrdiny všechny komplikace a strasti, které jim přinášel do životů komunistický režim. Často jsem byla vzteky bez sebe a cítila bezmoc, v níž se hrdinové ocitli. Emoce ve mě vřely a občas se dostaly na povrch v nějaké té slze. Málokdy se stane, že příběh takto prožívám. Právě emoce jsou pro mě známkou skvělé knihy! Lastočka splnila má očekávání nadmíru. Navíc vytříbený autorský styl byl opět naprosto skvostný. Těším se, až paní Závodná napíše zase něco nového. Doufám, že brzy.

Renatecka
01.01.2022 4 z 5

Velmi zajímavý skutečný příběh jednoho života napříč podstatnými českými dějinami. Skutečnosti života, tak jak je přinesl, někdy to vážně nebyla "pohádka" :-( Konec mě rozesmutnil a donutil přemýšlet. Jednu hvězdičku bohužel ubírám za některé politické pasáže, které mě nebavilo moc číst. Knihu ale určitě doporučuji.

bookcase
27.12.2021 5 z 5

Další poutavý příběh o obyčejných lidech, jejichž osudy byly ovlivněny dějinami naší země.

kvetusa
13.12.2021

Lastočka je krásná kniha, která stojí za přečtení! Byl to zážitek, na který dlouho nezamenu! Paní spisovatele moc děkuji a knihu doporučuji!

evice26
03.12.2021 5 z 5

Na novinku od paní autorky jsem se velmi těšila, její knihy mám moc ráda. A Lastočka mne nezklamala! Hltala jsem doslova každé slovo, abych se dozvěděla, jak její příběh skončí, ale zároveň mi bylo líto, že knihu brzy dočtu.
Je to smutný příběh o naší minulosti, o odvaze postavit se komunistickému režimu, nechybí v něm napětí, láska, ale i špetka humoru. U bílé barvy na botách v botníku jsem se zasmála, ale zároveň mi dost zatrnulo.
Josefa jsem si zamilovala(z osobních důvodů) pro jeho rovnost a statečnost. Nenechal se zlomit za žádných okolností. Příběh mě zasáhl o to víc, že se část děje odehrávala na Chebsku v místech, která velmi dobře znám. Knihu bych doporučila všem, kteří "zapomněli", jak se žilo před sametovou revolucí.

knihovnička007
22.11.2021 5 z 5

Moc děkuji paní Jitce za možnost přečíst si tuto knihu. Nádherná obálka, úžasný příběh. Je dobře, že se o takových věcech píše...
Více v recenzi nebo na mé FB stránce Tučňákův knižní svět.

hersulda
16.11.2021 5 z 5

Lastočka je velmi poutavý a silný příběh, který se čte jedním dechem. Ten kdo si ji vezme do ruky jen tak ji nepustí. Knihu velice doporučuji. Velice fandím spisovatelce a přeji ji mnoho spokojených čtenářů a mnoho dalších úspěšných knih.

svitim
15.11.2021 5 z 5

Pěkně popsaný život Lídy a její rodiny v průběhu 20.století.
Knihy tohoto typu mám ráda a tato rozhodně patří mezi ty lepší :-)
Nemá žádná hluchá místa a všechny etapy Lídina života jsou popsány poutavě.
A obálka je prostě krásná....
Lastočku ráda doporučuji, paní spisovatelce moc fandim a moc se těším na další její knihy, tato nebyla první ani poslední, co jsem od ní četla.:-)