Lamentace/Dopisy mužům

Lamentace/Dopisy mužům https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152884/lamentace-dopisy-muzum-152884.jpg 4 15 2

Lamentace, výbor z korespondence Boženy Němcové, se soustřeďují na poslední desetiletí autorčina života, na dopisy s muži a mezi nimi právě na ty, v nichž autorka promlouvá vzrušeně o svém údělu a svěřuje se svým adresátům s jeho strastmi. Jejich látka vydala na drama o prologu a třech aktech, do něhož je náš výbor uspořádán. Dalšími aktéry tohoto dramatu jsou v našem výboru autorčiny adresáti - rodina, přátelé, podporovatelé - jimž se svěřuje s narůstající tragikou svého života. Temné pozadí tohoto vzrušeného dialogu zachycují v Lamentacích úřední projevy rakouské persekuce, které spoluurčovaly atmosféru autorčina posledního vášnivého střetnutí se životem. ... celý text

reňa30
17.08.2018 4 z 5

Je velmi zvláštní a zajímavé číst korespondenci někoho cizího a zároveň někoho tolik známého.Jelikož se zajímám o život B.N. ,tak u mne nenastalo žádné veliké překvapení co se týká osobnosti Němcové

Eseter
06.06.2013 4 z 5

Asi jsem si zvolila podivně: přečíst si Lamentace aniž bych kdy něco od Boženy Němcové četla. Já ale chtěla poznat, jaká byla, po tom co jsem slyšela pár citací právě z jejich dopisů. Kniha BN nestaví v moc příznivém světle a já o ní jako o člověku ztratila iluze. To nic nemění na tom, že mě tato kniha opravdu nalákala konečně si přečíst alespoň Babičku. Některé dopisy jsou vskutku skvostně napsané, postupem času ale přibývá těch lamentací. Spousta psaní je o běžných a docela dost nudných záležitostech. Přesto jsem často zapomínala, že čtu pravdu a že to není smyšlený příběh. Dopisy mě dokonale přenesly do zajímavé minulosti. Nejvíc mě z přátel BN bavil a zaujal Václav Čeněk Bendl.

Božena Němcová
česká, 1820 - 1862