Lámání v kole - Afghánistán

Lámání v kole - Afghánistán https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332046/bmid_lamani-v-kole-afghanistan-0pl-332046.png 4 47 24

Románová zpověď vojáka speciálních jednotek Československé lidové armády, který se ze dne na den pod záminkou ostrého cvičení v Sovětském svazu ocitl v kruté sovětsko-afghánské válce (1979–1989). Čtenáři odhaluje devět měsíců svého života uprostřed nelítostných bojů, kterých se zúčastnil jako demoliční pyrotechnik výsadkového přepadového komanda. Hlavní hrdina napínavého příběhu vycházejícího ze skutečných událostí postupně ztrácí své blízké, aby v dramatickém vyvrcholení čelil situaci, na kterou nebyl vůbec připraven. Jak v ní obstojí?... celý text

RunningWolf
29.07.2017 4 z 5

Pro mne příjemné překvapení.Nic jsem nečekal (Nečetl jsem ani o čem kniha je ani hodnocení) a nakonec se z toho vyklubala kniha celkem i podobná ,,Do temnoty,, ale přecejen jen trošku přikřášlenější.Styl a téma knihy super,čte se sama a rychle ale přecejen si občas řikám What the fu.. a to nejednou.Některé situace jsou až moc přibarvené a uvítal bych trochu realismu (Osobně mi příjde že kniha je tak z poloviny pravdivá,což je škoda protože o tomhle tématu je knih minimum a tohle byla velká šance jak člověku nabídnout nějaké nové info.)
Určitě se těším na další díl a snad bude minimálně dobrý jako tento

mr.Zdenek
05.07.2017 5 z 5

Zajímavá kniha, vždy se tvrdilo, že v Afganistánu byla jen příslušníci armády SSSR. A to i po hadráku, když se naši vojáci začali účastnit zahraničních misí. Místy mi děj připomínal červenou knihovnu, ale docela bych tomu věřil, můj strýc byl za II. světové války v Anglii, říkával pokud jde o krk, nemusíte se dožít zítřka, žijete a uvažujete jinak.
Pokračování knihy si rozhodně nenechám ujít .

Belatris
25.04.2017 odpad!

Hned na začátku knihy mě zarazily jednak chyby, které v textu zůstaly (nechápu, to nemá Mladá fronta na korektora?), ale také zvláštní "pohádkářství" a přibarvování zážitků. Pasáž, kde hrdina popisuje, jak ho milovaná doga odtáhla za bouřky do kukuřice a nenechala ho odejít, protože všude kolem byly desítky blesků, které by je ve vteřině zabily... To jsem se smála nahlas. Podobně zvláštně přibarvených epizod tam bylo více a mě jako čtenáře to odrazuje. Část knihy, kde už se hrdina dostane do armády, je o něco lepší, ale za celou dobu jsem se nezbavila dojmu, kolik si autor asi přidal a přibarvil i tady. Podezření z neautentičnosti prostě neustále čtení rušilo a pro mne byla tato kniha zklamáním.

Isobela
23.04.2017 5 z 5

Jdu, jdu a jdu… Nejsem fanoušek válečné literatury, ale kniha se ke mně dostala, a jakmile jsem ji začala číst, bylo už nemožné ji odložit. První půlka poeticky vykresluje idylické dětství hlavního hrdiny, přičemž ale autor nezapomíná podráždit čtenářovu zvědavost a tu a tam naznačí, že jeho osud směřuje k něčemu, co nevyhnutelně musí přijít a bude to asi veliké… Druhá půlka knížky už je jízda, kterou jsem prostě nemohla zastavit. Silné téma jsou vztahy mezi kluky z jednotky, které jsou krásně vylíčené, měla jsem pocit, jako bych je opravdu znala… A samozřejmě nejsilnější je téma lásky, které mě v této knize opravdu zasáhlo. Na knihu u mě padlo několik balíčků papírových kapesníků, ale nelituji toho… Autor má talent na barvité vyprávění, které je neuvěřitelně dynamické a drží čtenáře v neustálém napětí. Zároveň pak umí šokovat jen jedinou větou, ale to už zase musíte číst dál a dál… Silný příběh, velmi silně a zároveň citlivě a lidsky napsaný… Zkrátka sonda do duše vojáka. Za mě 5*.