Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1958/bmid_lakomec-PMA-1958.png 4 4319 399

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Molièrův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

L'Avare , 1668

Madluska
14.05.2014 5 z 5

Lakomce vnímám jako zářný příklad toho, že divadelní hra musí být pro úplné pochopení zhlédnuta, nikoliv jen přečtena. Tady se dá hodně přidat (hl. ztvárněním Harpagona), ale taky dost zkazit (hl. ztvárněním Harpagona).

elliefant
10.05.2014 5 z 5

Obří překvapení. Povinná četba, bála jsem se, že mě bude nudit po pár stránkách, ale nakonec jsem se opravdu zasmála a stránky plynuly jako po másle. A jako Harpagona si opravdu nelze představovat nikoho jiného, než Miloše Kopeckého :))

Esko*
30.01.2014 4 z 5

Další dílo ze seznamu povinné četby a musím říct, že jsem ráda za to, že jsem si ho vybrala. Bylo to velmi zábavné, u konce jsem se musela pořád uculovat. Doporučuji.

helmiczka
23.01.2014 4 z 5

Dialógy boli proste skvelé :)

TinaBookBlog
24.11.2013 5 z 5

Skvělé drama! Lehce humorné a řekla bych, že i poučné. Doporučuji!

mausevir
18.11.2013 5 z 5

Drama Lakomec jsem musel přečíst téměř z donucení kvůli povinné četbě k maturitní zkoušce. Zpočátku jsem čekal starou klasiku, která mě vůbec nebaví, u této knihy jsem se však dočkal většího překvapení. U čtení jsem se více než několikrát upřímně zasmál, příběh je vtipný, postavy jsou zajímavé a vlastně je škoda, že je to až tak krátké, klidně bych to zkousl delší. Pro ty z vás, co neradi čtete knihy tohoto typu bych to přeci jen zkusil, možná zjistíte, že se to přečíst dá (už jen kvůli tomu, že je to opravdu tenoučká kniha) a ještě se u toho zasmějete :) Knihu určitě doporučuji.

Mark13
09.11.2013 4 z 5

Kniha mě dá se říct překvapila - mile. :-) Je to povinná četba k maturitě, to je ten důvod, že jsem se k ní dostala. Z počátku jsem ji číst nechtěla, nebaví mě divadelní hry v knižní podobě. Jenže si člověk k maturitě musí vybrat 1 drama, tak jsem šla právě do Lakomce. A musím říct, že jsem ráda, že jsem si vybrala právě jeho. :-) Smysluplný děj, i když ke konci přehnaně vyhrocený, až nereálný. Avšak na tehdejší dobu opravdu vydařená kniha! ;-)

Pilníkk
24.10.2013 4 z 5

awdddf

Jeanie
18.10.2013 5 z 5

povinná četba, která mě docela bavila

Kateriska
06.10.2013 4 z 5

Lakomec je klasika, která se mi ale líbila méně než Tartuffe.

lucin_a
02.10.2013 4 z 5

Velmi zábavná a milá četba. Doporučuji také vidět divadelní ztvárnění této komedie.

eddie
11.09.2013

Nezáludná veselá satira. Neustále aktuální v době, kdy priorita číslo 1 = peníze.

Sabcasi
19.08.2013 4 z 5

Některé knihy z povinné četby je přímo za trest číst.Lakomec od Moliéra do nich rozhodně nepatří.Příběh je krátký,vtipný a srozumitelný.Hezky se čte :) a dobře se shrnuje obsah ,člověk se v textu neztrácí,jako u některých jiných knížek :)

VerčaP
07.08.2013 4 z 5

Na 5* to není kvůli přehnaně optimistickému konci

MissBlack
04.08.2013 4 z 5

Hrozně jsem se nechtěla do Moliéra pouštět, netuším proč, ale zkusila jsem to. A byla jsem velice mile překvapená, jak moc se mi Lakomec líbil. Zasmála jsem a příběh se mi zalíbil, konec taktéž, takže po přečtení velká spokojenost.

Kathyss
04.08.2013 4 z 5

vtipné, jednoduché a rychle přečteno

Kituna
30.07.2013 5 z 5

vtipné, dobré, skvělé ..

Valentine
24.07.2013 4 z 5

K maturitě jasná volba - přečteno za chviličku, vtipné, čtivé, jednoduché.

KikiEli
18.07.2013 5 z 5

Tolik absurdity a vtipu v jednom jediném díle. :) Moliér mě donutil knížku zhltnout jedním dechem :)

joni
17.07.2013 5 z 5

Krátké a vtipné drama. Měla jsem ho přečtené opravdu za chviličku, což je ale vlastně škoda, ráda bych si tu četbu užila delší dobu :-)

divadelní hry francouzská literatura rozhlasové zpracování

Molière (p)
francouzská, 1622 - 1673