Ladič

Ladič https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345442/bmid_ladic-yz2-345442.jpg 4 146 54

Píše se rok 2001. Ivan přijíždí z emigrace do Čech. Ne však aby se vrátil, na to už v Novém světě příliš zakořenil, ale aby překvapil svou matku a ve starém bytě, který si pronajme, oslavil její osmdesátiny. Ivan povolá Ludvíka, aby naladil matce klavír, jako to dělával kdysi. Vyhledá svou dětskou lásku Alici a oba chvíli předstírají, že je možné vrátit čas. Minulost ale nejde zkopírovat a přesadit do současnosti. Stejně jako ji nelze vytěsnit, škrtnout, utéct před ní na druhý konec světa nebo kamsi hluboko do svého nitra.... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Knižní klub

Ladič , 2017

Košišta
26.11.2017 3 z 5

Knížku jsem několikrát odložila, možná nebyla vhodná chvíle, možná jsem nebyla naladěná, možná jsem jen četla silnější knihy, které se mi vryly někde hluboko. Námět sliboval velký příběh, ale po dočtení mám pocit, že by si zasloužil víc roztáhnout. Postavy měly dostat více prostoru, zápletka s dluhem vynucená ( nemluvě o jejím "rozuzlení"), nějak mi chyběl někdo s kým bych sympatizovala a samotný závěr, jako ustřižený, nejspíš záměr, pro mě zklamamání.

nikola2817
25.11.2017 3 z 5

Já bohužel tak nadšená nejsem...První polovina knihy mě moc nezaujala a musela jsem se nutit, abych knihu vůbec dočetla do konce. Ačkoliv je kniha tenká, trvalo mi prokousat se její první polovinou. Nevím, jestli to bylo knihou, nebo jsem na ni prostě nebyla naladěná, ale nebylo to pro mě jednoduché čtení. Celkem mi i chyběly kapitoly, kniha mi neodsejpala, měla jsem pocit, že se pořád nic neděje. Druhá polovina se mi už četla o dost lépe a knihu už jsem si začala více užívat. Téma bylo zajímavé. Žádný "wow" efekt se z mé strany ale nekonal, a tak celkově hodnotím jako průměr. Bohužel.

Bonnet
19.11.2017 3 z 5

To mi hlava nebere, proč to má tak nízké hodnocení. Čte se to samo a příběh nijak netrpí strohostí, která je asi pro autorku přirozenější, ba naopak.

Aknel26
16.11.2017 3 z 5

Často se tady na Databázi podivuju, jak může mít nějaká knížka tak vysoké hodnocení. U této tomu bylo dlouho naopak, nechápala jsem, proč není "v červených číslech". Moc se mi líbil styl, jakým je kniha napsaná - a protože mi nepřišla až tak napínavá, užívala jsem si ten jazyk a dopředu nijak nechvátala. Bohužel posledních 20-30 stran můj dojem pokazilo, děj byl náhle plný zvratů, jako by autorka měla předepsaný počet stran a nutně jej musela dodržet. Navíc se všechny postavy jaksi vybarvily - a ne moc pozitivně. Takže je mi líto, po mém hodnocení kniha určitě nezčervená.

V28
05.11.2017 5 z 5

Perfektně napsaná kniha jejíž první polovina je optimistická a nostalgická. Návrat do Prahy, vzpomínky na dětství a přípravy na oslavu narozenin, které stejně jako stránky v druhé polovině výrazně zhořknou. Záchrana svědomí útěkem z Československa do frankofonní provincie Québec v Kanadě není možná.....když ho člověk má, tak mu prostě nepomůže útěk nikam. V případě, že ho nemá, může z něj být spokojená Bedla Nejedlá nebo spíš Hřib Hořčák a dělat, že udávání, špehování nebo donášení na druhé, bylo přece úplně normální a spokojeně si chrupkat. Snad podobná doba, režim a na první pohled krásní hříbci už nikdy nedostanou šanci.

Ronny
02.11.2017 5 z 5

Tak tahle kniha si podle mne literární ocenění po právu zaslouží! Děj se odvíjí zpočátku pomalu, ale později nabírá na spádu a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Pocity postav a jejich život jsou popisovány věcně, bez patosu, působí naprosto věrohodně. Jediné co mi trochu nesedělo bylo, že si Ivan při své návštěvě ˇrodného města pronajal jejich původní byt a zařídil jej pro účely oslav narozenin matky skoro původním zařízením. No ale budiž - na síle příběhu to nic nemění.
Bylo mi při čtení smutno, ale tak to v životě chodí. Člověk se snaží žít jak to nejlépe umí, touhy se nesplní, blízcí jej nechápou nebo míjejí. Asi to není kniha pro každého, ale je silná a skvělá!

rodak
25.10.2017 4 z 5

Pěkný příběh,takový pro mne krkolomný styl psaní.Hodně vykreslené postavy,jejich pocity,myšlení.

Veroba
13.10.2017 5 z 5

Nejde jinak než dát pět hvězdiček.Neuvěřitelně silný příběh.

HORTID
12.10.2017 4 z 5

Nenáročný příběh o vině, nejsilnější scéna:

"Kdybyste věděla, kolik jsem už viděl brečet takových, jako jste vy."

Mojepočteníčko
10.10.2017

Už jste se někdy pokusili vrátit čas zpět? Anebo si to aspoň přáli? Ivan ano. Jeho matka Prahu doslova nenávidí. On se i přesto rozhodne, že její narozeninová oslava proběhne v bytě, ze kterého před mnoha lety narychlo odešli, aby začali nový život ve Francii.
Alice nemá ani přítele, ani manžela, ani příležitostnou známost. Bydlí s rodiči a opovrhuje svým otcem. Stejně tak její matka. Ivanův návrat do Čech v ní zažehne naději ve splnění nejtajnějších představ a snů. Avšak - pamatuje si na ni vůbec?
Ludvík Vajner je vdovec, důchodce s absolutním sluchem. Přivydělává si vyučováním nevidomých žáků na hudební škole a sem tam narazí na někoho, kdo zrovna potřebuje naladit svůj drahocený hudební nástroj. Navíc touží ještě aspoň jednou v životě sevřít pevně v náručí ženské tělo. Prozatím však vůbec netuší, že zanedlouho bude stát tváří v tvář člověku, který ho kdysi prostě a jednoduše udal...

Ačkoli je kniha vcelku útlá, trvalo mi její přečtení poněkud dlouho. Důvodem by mohla být jistá strojenost a strohost autorčina vyprávění. Občas jsem měla dokonce pocit, jako bych v ruce držela odbornou publikaci, zabývající se českou historií. Nenechte se však zmýlit - kniha není popisná a v textu se neobjevují pasáže typické pro naučnou literaturu tohoto typu.
Jde o román, který bezesporu vystihuje určitý úsek českých dějin, konkrétně 50.léta 20.století a režim s nimi spojený. Postavy přirozeně splývají s prostředím a není těžké je dotvořit pomocí vlastní představivosti. Přesto ale nemohu říct, že bych si mezi nimi vybrala svého oblíbence.
Ladič je příběhem o vině, trestu, přátelství, lásce nebo třeba odpuštění. Svým způsobem je tvrdý a také syrový. A přestože jsem přesvědčena, že jde o literaturu přínosnou a kvalitní, má očekávání nesplnila. Překvapivé zvraty a odhalení, po kterých jsem toužila, se bohužel nedostavily. Žádný "WOW" efekt, pouze čtení bez špetky emocí.

Jsem přesvědčená, že u této knihy bude záležet na osobním vkusu jednotlivých čtenářů. Pokud máte chuť tuto autorku vyzkoušet, neváhejte. Názor si v tomto případě musíte totiž skutečně udělat jen VY sami...

Gabi13
08.10.2017 5 z 5

Smutný příběh. Zadostiučinění, omluva i ponížení, to všechno v situacích, které jsou nám Čechům známé. Velmi pěkný příběh.

MaKolar
03.10.2017 4 z 5

Příběh o emigraci, návratu, svobodě a udavačství. Autorka se soustředila se spíše na pocity jednotlivých postav. Nicméně děj má dobrý spád a čtenář se nenudí. Kniha je velmi dobře zakončená.

Marčullkas
21.09.2017 3 z 5

Propletení životních osudů, otázky spravedlnosti a svobody.

zdenek2831
20.09.2017 4 z 5

Čtivá a fungující knížka o lidech, jejichž vztahy přetrhala emigrace - i tak by šlo Ladiče charakterizovat, ale ve skutečnosti je mnohem víc. Ačkoliv autorka píše o něčem velice skutečném, není to generační historický román. Text se spíš soustředí na vnitřní prožívání postav s jakousi typicky českou poetickou tragikomičností a prostřednictvím historických událostí demonstruje, jakými způsoby může minulost působit na naše současné životy a jakými způsoby se s ní (ne)dá vyrovnat.

Ačkoliv jsem socialismus ani převrat nezažil, napínavé odkrývání vztahů mezi postavami mě bavilo a nutilo číst dál. Určitě doporučuji!