Labutě z Páté avenue

Labutě z Páté avenue https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356405/bmid_labute-z-pate-avenue-K5A-356405.jpg 4 51 24

Ze všech hvězd newyorské smetánky září Babe Paleyová nejjasněji. Její dokonalá tvář pravidelně zdobí stránky časopisu Vogue, její vybraný vkus a styl je všemi obdivovaný. Jak se zdá, Babe má všechno: peníze, krásu, osobní kouzlo, šperky, vlivné přátele, váženého manžela, nádherné rezidence. Pod spořádaným, elegantním zevnějškem však přebývá vášnivá, osamělá žena toužící po opravdové lásce a niterném vztahu. Pak se objeví Truman Capote. Drobný, zlatovlasý génius s gigantickou osobností doslova vpadne na scénu a pořádně zatřese s Babe a ostatními „labutěmi“, jak výstižně svou skupinku elegantních přítelkyň z nejvyšší společnosti pojmenoval. Díky nim získá Capote výjimečný přístup do zákulisí manhattanské elity, přímo k nejužšímu kroužku mocných, opředenému skandály a drby. Nepochybujíc o jeho oddanosti, Babe si ani ve snu nedokáže představit, jakou spoušť za sebou Truman zanechá. Když se z člověka ale jednou stane vypravěč příběhů, nepřestane jím být ani tehdy, když se mu v největší důvěře svěří někdo blízký… Trumanova proslulost dosahuje vrcholu, když se na jeho hvězdný maškarní Černobílý ples (Black and White Ball) sjíždějí takové celebrity jako Frank a Mia Sinatrovi, Lauren Bacallová či Rose Kennedyová. Velmi záhy však Truman Capote zažehne literární skandál, jehož zničující následky budou doznívat ještě mnoho let poté.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Metafora

The Swans of Fifth Avenue , 2016

KHelca
11.11.2022 1 z 5

Bohužel tohle bylo zřejmě zklamání roku. Připadalo mi, že čtu bulvární časopis, drby na každé straně a celá kniha prakticky bez děje. Beletrizovane životopisy z této řady mám jinak rada, ale tohle byl opravdu preslap.

niknikita
28.06.2022 2 z 5

Nadšení se nekonalo, přestože knihy z této edice mám ráda.
Jednak nemusím klepy které najdete téměř na každé stránce, a pak mne neoslovil ani literární styl autorky, přestože si zvolila zajímavý životní příběh o přátelství tak nesourodé dvojice, jakými byli Capote a Babe.
Právě jediný Truman Capote je postava, která si aspoň trochu získala můj zájem, ale i tak jsou Labutě jenom pozlacená prázdnota...

karin4338
26.09.2021 5 z 5

Pre mna velmi zaujímavá kniha. O týchto ženách som do tej doby ani netušila, že existovali. Babe Paley so sestrami, Slim a dalšie labute. Fascinujúce prostredie, fascinujúceho obdobia v New Yorku. Obyčajný človek si ani nevie predstaviť, že takto niektorí ľudia žili.

iceVS
01.03.2021 5 z 5

Kniha plná luxusu, nevšednosti, přetvářek, pozlátek a starostí, kam pověsit nového Degase. Přesto jsem se od ní nedokázala odtrhnout. V uplynulém roce jsem přečetla několik knih, které byly propojeny stejnou partou lidí: Hemingwayovi, Fitzeraldovi, Coco, Vanderbiltovi, Warhol, Capote...
Díky tomu jsem měla pocit, že je tak nějak víc znám, že mi jsou bližší, proto i čtení o nich pro mě bylo poutavější. I když to byli zřejmě velmi povrchní lidé.

Místy mi značně nesedělo (a i dost rušilo) použití některých výrazů, cit pro jazyk máme ovšem každý jiný. A napsat "naplněnými pytly", to zaslouží nakopat, pane Dušku.

surikata246
29.06.2020 2 z 5

Nemohla jsem dočíst a zkoušela to asi dvakrát. Pak jsem to vzdala, zkusím později.

Dadulina
15.06.2020 3 z 5

Lehké čtení s nelehkým a hořkým podtónem. Přenesete se do Ameriky 60.-80.let, kde najdete plno krásy a přepychu a zároveň falše, samoty a nepochopení. Vskutku nevšední výlet!

Vojslava
04.05.2020 4 z 5

Tahle knižní řada vždycky potěší, navíc jako bonus i trochu vzdělá. Díky "labutím" se pustím do americké literatury 50. a 60. let... Jinak příběh - velmi čtivý! - mapuje víc vývoj vztahu obou hrdinů, než by klouzal po povrchu popisů a událostí, k čemuž mohla autorka velmi snadno sklouznout. Každopádně potěšující čtení!

IvikaS
26.08.2019 4 z 5

Vzhledem k námětu překvapivě čtivá kniha, která mě donutila hledat si informace o jednotlivých labutích a chci si přečíst něco od Trumana.

IYv
22.07.2019 5 z 5

kniha se mi velmi líbila, vřele doporučuji hloubavějším čtenářům, kteří mají povědomí o situaci v USA počátkem 60. let.
Díky bohu za svobodu a emancipaci sedmdesátek. Být za všech okolností dokonalou manželkou, doplňkem, jen k potěše zazobaného manželka - děkuji pěkně! A není jim co závidět. Vdát se za prachy a nemít v životě jiný cíl...dnes už si to nedovedeme představit.

orinka3
30.06.2019 5 z 5

Mistrně napsaný psychologický román. Znepokojivý, dokazující duševní bídu společenské smetánky Ameriky minulého století a citovou vyprahlost Labutí. Truman je pro svou odlišnost vnímán jako neškodný a empatický důvěrník slavných žen (nebo spíše žen slavných mužů). Zpovědník, který ovšem nemusí zpovědní tajemství zachovávat, a taky nezachovává. Spolu s ním navštěvujeme drahé podniky, čteme o společenských hvězdách i o jejich tajných nedostatcích a hříšcích. Závěr: po přečtení knihy si tím víc vážím každodenní a bezpečné (snad) všednosti svého života. :)

gossipavlina
01.05.2019 4 z 5

Pěkné. Dokonalost něco stojí. A i na pohled dokonalí lidé mají své nedokonalosti.
Labutě byly opravdu nádherné a hlavně elegantní. Elegance. Magické slovo, mantra pro labutě. Hlavně pro Babe.
Doporučuji k přečtení.

Pepina19
19.01.2019 4 z 5

V podstatě souhlasím s komentářem a.k. Za mě to byla hodně dobrá sonda do života lidí z té doby. Navíc jsem četla od Capoteho "Chladnokrevně" je to opravdu nezapomenutelná kniha.

tereza1198
23.09.2018 5 z 5

Špína pod krásnou fasádou elegantního New Yorku. Jestli to opravdu bylo takové, tak není o co stát. Lovit jednoho muže za druhým a nebýt víc než dekorativní předmět.Ty dámy byly jako květiny ve váze a své uvadání nezvládaly. Plout společností a nemít žádné opravdu hluboké vztahy. Co to bylo za život? Pořád netuším, jestli byl Truman hajzl, co nerespektoval tajemství nebo se už nedokázal na tu přetvářku dívat a musel se svěřit papíru. Jinak jsem musela hodně googlit, abych si všechny ty labutě prohlédla. Velmi dobrá kniha.

a.k
17.08.2018 4 z 5

Román je sondou do života prominentních postav druhé poloviny dvacátého století. Vykresluje osudové setkání Babe Paleyové a Trumana Capoteho. Ona ikona dokonalosti, on slavný spisovatel, autor díla Snídaně u Tiffanyho. Trochu smutný příběh, který ocení nejen příznivci životopisných románů.

Danca196
04.06.2018 5 z 5

Jsem ráda, že žiji v dnešní době a mohu žít svůj vlastní život, o kterém nerozhodují jen ostatní. Že jsem nebyla vychována k tomu, abych za všech okolností byla dokonalá, protože jen na názoru ostatních záleží. Přemýšlím, jestli v té knize byla alespoň jedna postava se svým životem spokojená a šťastná...

Ivanule
14.05.2018 4 z 5

Moc mě zajímají tyhle knížky od Metafory,a tak jsem v naší městské knihovně objevila tuhle novinku a tak jsem si ji hned vzala. Ze začátku jsem se moc neorientovala,bylo tam moc jmen,jen koho jsem znala byl Truman:) Upřímně podle recenzí jsem nevěděla,jestli mě bude bavit,ale nakonec můžu říct,že to špatné nebylo,už tím příběhem a tou dobou.Upřímně já bych si takového kamaráda jako je Truman asi určitě nevybrala,byl to takový,jak to říct a neurazit ho,slizký úlisný chlap,který těžil z toho kam se dostal,i když pro to zase tak moc neudělal,až na to,že si dokázal obmotat kolem prstu dost žen,i když k nim vlastně nic necítil a měl je jen na sbírání drbů do svých knih.Je tam i dost vidět,jak si kompenzoval svůj vztah s matkou,která mu moc lásky jako malému nedala

Anie94
12.03.2018 3 z 5

Kniha mě příliš nezaujala a přitom z této edice jsem četla už pár knih a byla z nich nadšená. Nicméně zde mi vadilo milion postav ve kterých jsem se ztrácela a i velká nepravděpodobnost děje a povrchnost celého života této skupiny lidí...

Dajda
28.01.2018 5 z 5

I když jde o román založený na skutečných postavách, tak si dokážu představit, že takhle to mohlo opravdu probíhat, takhle mohli žít.. Opravdu skvělý román, autorka pronikla hluboko do kůže hrdinů a nechá nás sledovat jednu éru amerických dějin.

Jane333
18.01.2018 5 z 5

Abych pravdu řekla, občas se mi z těch lidí zvedal kufr.Měly peníze, byly krásné a obdivované a stejně jim to štěstí nepřinášelo. Knížka se mi jinak dobře četla, dala mi nahlédnout do jiného prostředí a navázala na Oonu a Salingera , které jsem četla předtím a kde vystupuje rovněž Truman Capote.

Danka1975
15.01.2018 3 z 5

Tak trochu nadneseně: :-). .Tak trochu "Sex ve městě", jen se u toho hold nenasmějete :-(. .Lidé se zde hodnotí dle pravidel, značek, nálepek ve společnosti. . (ne, že by tomu dnes bývalo jinak :-(). . Osobní štěstí, radost, láska byly zřejmě slova zakázaná, neřkuli sprostá :-(. . .Prostě kniha o 60.letech, o New Yorku, kde, jak je psáno v knize, "jsou restaurace, kde se jídlo nejedlo, jen přesouvalo na talířech, ale hlavně, že jste tam byli viděni . ."

Musím přiznat, že hlavní proagonistku jsem si musela vygooglit :-), a vlastně i další osoby a příběhy tam popisované. Takže hned doplním, že kdyby kniha tyto fotky obsahovala, bylo by hvězdičku více (už jen kvůli tomu, že se jedná o reálné osoby). . .. Určitě ale doporučuji, stojí za přečtení!!!.. A určitě stojí za zhlédnutí těch módních ikon, šatů, účesů :-)

PS. A konečně se podívám na film "Snídaně u Tiffanyho", znala jsem jen slavný plakát s Aundrey :-(, až se stydím :-)

spisovatelé

Autorovy knížky