Kým dopadnem

Kým dopadnem
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135498/kym-dopadnem-135498.jpg 4 768 768

Život môžeme žiť len raz. Roky, mesiace, týždne, dni... Presnejšie – sedem dní v týždni. Niekedy máme dojem, že sú navlas rovnaké. Študentka Samantha Kingstonová však naozaj prežije rovnaký deň sedemkrát. Je nútená prehodnotiť každý krok, ktorý v ten deň spravila, každé slovo, ktoré vyslovila, každú myšlienku, ktorá jej prišla na um.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Enigma

Before I Fall , 2010

VeverQa
13.07.2013 5 z 5

No, wow... ze začátku mě knížka trošku nudila, ne, vlastně spíš, neuchvacovala. Jako první jsem od Lauren četla Delirium a to mě naprosto dostalo (ok, začátek taky krapet pomalý), jenže když jsem tak pátrala na netu a vychvalovala ho, nejeden člověk napsal, že Delirium je sice dobré, ale něco mu chybí, něco, co má knížka Chvíle před koncem, že prý je ještě lepší. Tak jsem si ji přečetla.
Ale problém byl v tom, že jsem dopředu věděla (možná ignorací upozornění, že v komentáři, ze kterého jsem se to dozvěděla, bude spoiler, ale možná upozornění nebylo. Vlastně přesně nevím, kde jsem to vzala) !!!SPOILER!!! , že hrdinka bude prožívat jeden den pořád dokola. A tak když jsem četla první den, pořád jsem listovala dopředu a dívala se, kde začíná další den a jak to s těmi dny bude. Překvapení u mě nastalo, když jsem si myslela, že Samantha prožije 6 dní, ale ve skutečnosti jich bylo 7(myslím). To mě opravdu překvapilo (a kdybych nelistovala dopředu, měla bych překvapení více).
A co si vlastně myslím o knížce atd.? Vlastně tak úplně nesouhlasím s tím, že Samantha měla dokonalý život, jak se to píše na zadní straně knihy. Ani ne. A že byla děsná mrcha a strašně zlý hnusný člověk? No, já nevím. Spíš si myslím, že se v životě plácala, zázrakem se dostala do horní vrstvy a snažila se zase nespadnout dolů a prostě... jak už to bylo i řečeno v knize, život je jako pavučina. Něco uděláte a tak to má svůj důsledek, ale někdy prostě nemůžete vědět, co se stane, protože všechny se vším souvisí (pavučina) a celkově, občas byli Saminy skutky jako sněhová koule, co se valí z kopce a čím je dál, tím více na sebe toho nabalí. Ale rozhodně neospravedlňuji všechno její chování. Třeba druhý den... proč byla pořád taková, proč vylila na Juliet pití ZNOVU?
Něco však ale dělá většina lidí, a vlastně za to nemůžou, kašlou na lidi, kterým na nich záleží (chudáček Kent), možná protože se jsou zkrátka slepý, i když Sam spíše byla... blbá? Nebo prostě nechtěla padnout na "dno". Občas ji chápu.
KONEC SPOILERU?
No, myslím, že se už sama začínám dost plácat v mém komentáři. Každopádně, kniha má své poselství a možná by bylo dobré si ji přečíst třeba dvakrát, jednou kvůli ději, jednou kvůli pochopení toho poselství. Zamyslet se, co nám vlastně říká. Zřejmě opravdu za některé věci prostě nemůžeme, protože život je jako pavučina. Všechno se vším souvisí? Je to děsivé, je z toho do pláče.
DALŠÍ SPOILER
A konec knihy? Přestože to směrovalo k tomu, že Sam umře, stejně jsem doufala, že se to nestane. A na jejím místě bych Kentovi řekla, že ho miluju.
Myslím, že kdybych byla zrovna sama, když jsem to četla, rozbrečela bych se. A Sam přeci jenom nebyla tak hrozný člověk (i když náprava jí dala zabrat... ale zpomalovala ji i pavučina, samozřejmě ;) )
Jo a ještě, jen tak mimochodem, stejně tohle nikdo zřejmě číst nebude :D (žvásty co tady píšu, koho by zajímaly?), čekala jsem, že nakonec se ukáže, že ve stanu se nepočůrala Juliet, ale Lindsay. a je opravdu škoda, že to svalila na Juliet.
KONEC SPOILERU, SKORO KONEC KOMENTÁŘE
No nic. Knížku doporučuji a sama se nad ní ještě budu zřejmě zamýšlet. ;)

sushenka
11.07.2013 3 z 5

Od knížky jsem čekala víc, ale i tak mě příjemně překvapila. Rozhodně jsem se nad sebou zamyslela, ale zas tak zle jako Sam na tom snad nejsem! :D

Adele02
22.06.2013 4 z 5

Dostalo mně, jak se Sam kvůli smrti změnila. Samozřejmě slzám jsem se neubránila... Líbila se mi a doporučila bych ji všem holkám.

MichaelaMalinka
20.06.2013 5 z 5

Tato kniha se mi dostala do rukou náhodou a jsem za to ráda. Velmi emotivní kniha, chtělo to chvilku času na pochopení všeho, co se tam odehrálo, ale myslím si, že to stálo za to. Ze začátku se mi nelíbilo, jak jsou ty holky povrchní, ale postupem času jsem úplně přehodnotila pohled na celou knihu a donutila mě nad tím vším přemýšlet. Přátelství, láska, pochopení...Rozhodně doporučuji! :)

Kristie-Sophi
03.06.2013 5 z 5

Uznávám, že se mi kniha MOC líbila, hodně jsem si u ní popřemýšlela. Sammy byla hodně rozdvojená osobnost, jedna půlka byla celebrita Jeffersonky a ta druhá půlka byla obyčejná holka, která lezla se svou mladší sestrou na Husí skálu. Zkuste si knihu přečíst, určitě v ní něco najdete ;)

Anne Leyyd
27.05.2013 4 z 5

Do téhle knížky se mi na půl hrozně chtělo a napůl strašně nechtělo. Na začátku jsem nevěděla, jestli jsem udělala dobře, když jsem se do ní pustila, ale pak jsem se od ní nemohla odtrhnout. L. Oliver nezklamala. Ne, že bych čekala něco jiného po Deliriu a Pandemoniu :-)

Co kdybyste věděli, že jste umřeli a svůj poslední den prožíváte znovu – přesně 7x? Udělali byste něco jinak? Změnilo by vás vidět jeden den a lidi v něm tak, jak jste si jich dřív nevšímali a neviděli je? Docela námět k zamyšlení…

A ačkoliv kniha nekončí typickým happyendem, byla jsem na jejím konci spokojená. Autorka nic nepřikrášlovala – naopak, hlavní hrdinka byla ze začátku pěkná mrcha. Často jsem jen kroutila hlavou a říkala si „jak může to a to udělat“… ale na druhou stranu – nikoho nesuď, pokud jsi 2 týdny nechodil v jeho mokasínech, že?

Moc se mi líbilo, jak se Sam postupně vyvíjela a jak si uvědomila, s kým to vlastně chodí a taky, jak je Kent bezvadný. Ty scény s nimi se mi vážně moc líbily, akorát mě mrzelo, že si Kent nemohl ty předchozí dny pamatovat... :-(

Kniha vyvolává mnoho otázek a rozhodně stojí za přečtení. A i když se v ni 7x opakuje tentýž den, nikdy není stejný…

kofina
20.05.2013 4 z 5

Pořád jsem tak nějak čekala happyend a ... ten nepřišel. :D Možná je to dobře, ale trochu mi přijde, že tím koncem toho moc nevyřešila, dál bych totiž očekávala, že ty "super" americký holky - její kámošky - by Juliet udělaly ze života ještě větší peklo za to, že jejich kamarádka umřela, když ji zachraňovala...

Esko*
23.04.2013 5 z 5

Mě se tato kniha moc líbila. Šla jsem do toho už s tím, že se bude opakovat ten samý den, ale kupodivu mi to vůbec nevadilo. Bylo to čtivé a zajímavé. Zvlášť ke konci nabrala kniha spád, navíc se mi líbí, když kniha takto končí - nemusí přeci vždy všechno končit šťastně. Je to super knížka, myslím, že stojí za přečtení a proto doporučuji.

eniete
26.03.2013 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se vážně dlouho těšila, až si ji přečtu ale pro mě byla bohužel zklamáním.

PriMula
06.03.2013 4 z 5

Knížka je velice zajímavá.. Stojí za to jí přečíst! :)

Omy
01.03.2013 2 z 5

Četla jsem už před delší dobou, ale když vidím tolik jásajících komentářů, musím se taky podělit o svůj zážitek z téhle knížky. Do nedávna to totiž bylo asi mé největší knižní zklamání. Četla jsem TOLIK výborných recenzí na toto dílko, až jsem si řekla, že na tom tedy něco být musí a sama si to přečetla.. od té doby se snažím příliš toho od podobných knížek neočekávat.

Téma se mi líbí, myšlenka napravení hlavní hrdinky taky, ale.. kdeže se napravila? Páč já jsem na konci viděla stejnou přiblblou puberťačku jako na začátku. Možná si uvědomila pár věcí, které dělat neměla, jenže to je tak všechno.. k napravení to má dost daleko, navíc stále všechno posuzuje podle toho, jak se na ni ostatní budou dívat. A NAVÍC ........ SPOILER: ......... -umře s tím, že většinu svých chyb doopravdy nenapraví, což se mi zdá vůbec nejsmutnější.

TerezPodesvova
28.02.2013 4 z 5

Tuhle knihu jsem četla a ě jsem hodně jsem si ji oblíbila :)) Ze začátku vás sice nemusí bavit, ořiznám se že ani mě ne :D, ale jak pochopíte o čem ta kniha vlastně je...čte se to samo ;))
Sam v průběhu knihy tak dospěla. Ze začátku mi nebyla skoro vůbec sympatická, ale v průběhu děje mi byla čím dál tím víc sympatičtější.
Jak už je tady jednou napsané, musíte si tu knihu přečíst několikrát,abyste ji pochopili. Kniha je o přátelství, o lásce, o rodině, která stojí za vámi ať se děje co chce, a tohle by si měl uvědomit každý člověk.
Když knihu čtete už poněkolikáté, víte co se stane na konci, ale pokaždé si přejete,abyse to nestalo, teda aspoň já ;))
Všem lidem, kteří tuto knihu ještě nečetli ji vřele doporučuji.

AllieM
12.02.2013 1 z 5

Fakt mě to neazujalo. Jo,jasně,chápu,že to má být o morálních hodnotách,že se máte nad knížkou zamyslet,ale když jsem po páté četla popis toho samého dne..Nuda.

Nickky
05.02.2013 5 z 5

Tak ze začátku jsem měla chuť knížku okamžitě odložit. Je dobře, že jsem tak neudělala Při čtení druhého dne mi začalo konečně docházet o čem , knížka ve skutečnosti je - o pravých hodnotách života, jako je rodina,přátelé,...
Zjistíte, že knížka má mnohem větší poslání, než jste si mysleli. Chvílemi se budete smát a chvílemi plakat. Možná vás donutí k zamyšlení nad vlastním chováním.
Když jsem začala knihu číst, měla jsem velké očekávání jaká bude. A musím říci, že mě příjemně překvapila a dokonce předčila má veškerá očekávání.
Chvíle před koncem je knihou, kterou musíte číst více jak jednou, abyste pochopili všechno, co nám chtěla sdělit.

kleria
24.01.2013 4 z 5

Knížka se mi líbila tak průměrně. Začátek mě bavil, pak mě to přestalo bavit, že jsem to ani nechtěla dočíst, ale zkusila jsem to a jsem za to ráda. Konec byl nejlepší :D.

Kate.S
05.01.2013 4 z 5

Knížka se mi líbila, i když se z hlavní hrdinky vyklubala pěkná mrcha. Naštěstí to zachránil ten konec. Kniha mě zaujala už obálkou a názvem.

Temsiss
03.01.2013 4 z 5

Na začátku jsem měla chuť knihu vrátit. Byla jsem naštvaná, protože knížka zcela nebyla taková, jako jsem si jí představovala. Hlavní hrdinka byla arogantní, sebestředná a pitomá. Nemohla jsem ji vystát, až do osudného večera. Ten změnil vše nejen pro ni, ale i pro mě. Kniha se stala o mnoho zajímavější a nepředvídatelnější. Rozhodně se obrátila k lepšímu a já nemohla přestat. Kniha je zajímavá, napínavá a námět je určitě k zamyšlení. Když vydržíte začátek, nebudete litovat. ;)

Kelíns
25.12.2012 4 z 5

Začněme vzhledem a obálkou. Od Anglického originálu je ten náš určitě mnohem lepší. Aspoň podle mě. Právě obálka byla to první co mě na knize zaujalo. Obsah,kdy se jeden a ten samý den vrací sice není moc originální, už jsem totiž viděla tokový film. Na druhou stranu v knize to bylo úplně o něčem jiném. Ačkoli mi byla hlavní hrdinka naprosto nesympatická, alespoň ze začátku, ani mi to tolik nevadilo. Je to to ten typ literatury, kvůli kterému musíš přemýšlet, nikoli z donucení o životě a podobných věcech. A závěr mě naprosto odrovnal.Přiznávám, že jsem tušila že to tak dopadne a na začátku knížky by mi to bylo úplně jedno. Ale postupem knihy, kdy si Sam uvědomila svá provinění a pokoušela se napravit jsem jí přece jen držela palce. Konec knihy se mi moc líbil, nesetkávám se často, že by zemřela hlavní postava, která ji vypráví.

terinka.tp
22.12.2012 3 z 5

Knížka mě opravdu zaujala a moc se mi líbila. Bylo tam pár problémů, ale ty jsem snadno přehlédla. Popsala bych to jako jendoduché čtení, když chcete na chvíli vypnout. Nejvíc mě ale zaskočil ten konec.:)

HλNKA
20.11.2012 5 z 5

Jak bych to popsala? Dokonalost na 384 stranách!
Ze začátku jsem měla trochu obavy, jestli je ono vysoké hodnocení opravdu zasloužené, ale následující stránky mě přesvědčily o tom, že je. Nechala jsem se do příběhu vtáhnout a pár stran před koncem se mi nechtělo jej vzdávat. Ačkoli mám velice ráda knihy, které happyendem nekončí, u téhle jsem marně doufala, aby tak neskončila, ale jakmile Sam dala své mladší sestře zlatý řetízek těsně před odchodem z domu, věděla jsem, že je zle. Čekala jsem konec, věděla jsem, že přijde, ale nechtěla jsem ho..
Ještě teď jsem myšlenkami napůl v ději této knihy a stále se mi přehrávají ony situace v hlavě..
Tohle nejde více popsat slovy, to se musí přečíst.. ;-)