Kyberiáda (20 povídek)

Kyberiáda (20 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82522/bmid_kyberiada-Vj7-82522.jpg 4 83 12

Neúnavní konstruktéři Trurl a Klapacius – vzdálení potomci robotů, kteří se vzbouřili proti otrokářské tyranii lidí a uprchli do vesmíru, kde založili mocné říše – se nezastaví před žádným úkolem hodným jejich konstruktérského umu. Stroj skládající básně, stroj, který dokáže vyrobit všechno, co začíná na písmeno „n“, svět ve kterém jsou zrušeny hmota, prostor i čas, to jsou některé ukázky jejich dovednosti. Lze pouze žasnout nad invencí autora, který odívá své četné, neobvyklé a mnohdy zcela originální nápady do humorného hávu, čímž je zpřístupňuje nejširším vrstvám čtenářů.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Cyberiada , 1995

Janadvorackova
05.09.2022 3 z 5

Nápadité.
Povídky připomínají trochu Asimova.
Náhoda? Záměr? Je to jedno.
Ale jsou tááák praštěné :).

Tarzan1978
26.03.2021

První přečtená kniho od tohoto spisovatele.
Dost těžká četba, když jsem se zrovna nebavil, docela mě z toho bolela hlava.

Rawen616
09.02.2020 3 z 5

Jelikož jsem od Lema zatím četl jen Solaris a Nepřemožitelného, tak tohle mě teda hodně překvapilo. Soubor vtipných povídek kombinujících scifi, pohádky a příhody vesmírného "Pata a Mata". Opravdu pěkná přehlídka divokého slovíčkaření(překlad musel být zážitek) a zezačátku i celkem nápaditý svět ve kterém se povídky odehrávají. Bohužel někde v půli už mě to příliš nebavilo. Mám s tím podobný problém jako se Stopařovo průvodcem po galaxii. Zkrátka mi přišlo, že tam jsou ty hlášky a ujeté nápady tlačené hrozně na sílu. Jako kdyby snad nemohl existovat alespoň jeden odstavec bez nějakých třesko-prsko-meta-fázerových konjunkčních diododrecyklátorů apod. Na druhou stranu, je to sympaticky krátké.

Greenfingers
30.04.2019 3 z 5

Zpočátku jsem byl knihou nadšený, ale ke konci již mé zapálení pro četbu poněkud vyprchalo. Oceňuji humorné ladění jednotlivých příběhů a květnatý jazyk v kvalitním českém překladu.

StriderCZ
31.10.2018 4 z 5

Skvělá kniha od skvělého autora. Stylem připomíná nejlepší povídky, které jsem kdysi čítával k Ikárii, ale spojení humoru a filozofického přesahu je dokonalé.

milan1315
24.08.2018 5 z 5

Úžasně chytrá a vtipná knížka. A na rozdíl od brožované kompletní - včetně textů, které vyšly původně zvlášť.

mulderka
28.07.2017 4 z 5

Po historkách Ijona Tichého je tohle další geniální lemovská ujetina, předstírající, že chce jen bavit, ale ve skutečnosti nenápadně infikuje tekuté lidské hlavy i myšlénkami. Můj nehynoucí obdiv autorovu rozsáhlému přehledu, jazykové vynalézavosti a hravosti a vůbec všem těm nápadům:-) Na rozdíl od některých jiných Lemových spisů má Kyberiáda šanci ještě pár /desítek/ let u čtenářů přežít.

To Qwill: úryvky z vámi zde níže citované matematickolyrické básně jsem kdysi dávno použila na blahopřání ke svatbě své sestřenice /ženich i nevěsta matfyzáci :-)/ Díky a lajka za oživení vzpomínky!!

ERRORMAKER
03.12.2016 5 z 5

Znamenitá knížka, která je strašně vtipná. Humor přesně podle mého gusta. :)

12kelpie
05.11.2015 5 z 5

Můj otec, kybernetik, mi ji předčítal před spaním když mi bylo devět. Každých pár let si vyrobím obří porci domácích hranolků a sednu si s ní ke stolu se svým nejmilejším textem: "...Je dobře známo, že draci neexistují. Laikovi toto jednoduché konstatování ovšem postačí, nemůže však uspokojit vědce. Vysoká škola nulity se totiž tím, co existuje, vůbec nezabývá: banalita bytí byly tolikrát prokázána, že je zhola zbytečné se dál o tom šířit. Geinální Kerebron se s problémem potýkal metodami analytickými a odhalil tři druhy draků: mytické, chimérické a čistě hypotetické. Všechny, abychom tak řekli, neexistují, leč každý druh neexistuje odlišným způsobem..."

radynka
26.04.2014 5 z 5

Tak tohle jsem vůbec nečekala! Lemův styl humoru mi naprosto sedí, takže jsem se do knihy zamilovala a musela jsem si ji hned objednat (naštěstí jsem ji sehnala ve vydání od Baronetu, už jsem myslela, že ji budu muset "ztratit" z naší městské knihovny :D)

Finskej
10.02.2014 5 z 5

Neskutečná švanda. Lepší a nápaditější humoristické sci-fi neznám. To se dá vždy jednou za pár let číst znovu dokola. Vynálezci Klapácius a Trurl patří do oné pověstné rodiny sopek, jež soptily, aby nakonec div nezasypaly samy sebe :-)

Tanker
10.03.2013 5 z 5

Prečítal som niekoľkokrát a vždy som sa tak rozosmial, až som si musel dotiahnuť šroubky.