Kyberiáda

Neúnavní konstruktéři Trurl a Klapacius – vzdálení potomci robotů, kteří se vzbouřili proti otrokářské tyranii lidí a uprchli do vesmíru, kde založili mocné říše – se nezastaví před žádným úkolem hodným jejich konstruktérského umu. Stroj skládající básně, stroj, který dokáže vyrobit všechno, co začíná na písmeno „n“, svět ve kterém jsou zrušeny hmota, prostor i čas, to jsou některé ukázky jejich dovednosti. Lze pouze žasnout nad invencí autora, který odívá své četné, neobvyklé a mnohdy zcela originální nápady do humorného hávu, čímž je zpřístupňuje nejširším vrstvám čtenářů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/82_/82522/kyberiada-Vj7-82522.jpg 4.1103

Cyberiada (1995)

Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

StriderCZ

Skvělá kniha od skvělého autora. Stylem připomíná nejlepší povídky, které jsem kdysi čítával k Ikárii, ale spojení humoru a filozofického přesahu je dokonalé.

milan1315

Úžasně chytrá a vtipná knížka. A na rozdíl od brožované kompletní - včetně textů, které vyšly původně zvlášť.

VesmirnaOndatra

Pat a Mat po 2764 rokoch

jerisno

Je to vtipné, je to snové, je to pohádkové, je to futuristické, je to kybernetické, je to ilustrované, je to čtivé, je to skvělé. Je to Lem!

mulderka
28.07.2017

Po historkách Ijona Tichého je tohle další geniální lemovská ujetina, předstírající, že chce jen bavit, ale ve skutečnosti nenápadně infikuje tekuté lidské hlavy i myšlénkami. Můj nehynoucí obdiv autorovu rozsáhlému přehledu, jazykové vynalézavosti a hravosti a vůbec všem těm nápadům:-) Na rozdíl od některých jiných Lemových spisů má Kyberiáda šanci ještě pár /desítek/ let u čtenářů přežít.

To Qwill: úryvky z vámi zde níže citované matematickolyrické básně jsem kdysi dávno použila na blahopřání ke svatbě své sestřenice /ženich i nevěsta matfyzáci :-)/ Díky a lajka za oživení vzpomínky!!

Phoenix16.cz
22.04.2017

Netušila jsem, co od Kyberiády čekat, ale výsledek byl skvělý. Je to soubor několika ne nijak zvlášť nápadných, poučných nebo zábavných povídek, všechny se točí kolem dvou géniů, kterým ne vždy vše dopadne tak, jak plánovali. Co je na této sbírce unikátní a jedinečné je jazyková vybavenost autora a u nás překladatele. Nad tímto musí zaplesat každé lingvistické srdce.

PanTomina
07.03.2017

Ve výborném překladu Františka Jungwirtha se skvěle odraží pravé Lemovo umění v slovíčkaření a fabulaci založené na reálné terminologii všelikých vědních disciplín. Tato kniha je vpravdě skvostem vědeckofantastické literatury a její takřka "pohádkové" odnože .. Velice humorné dílo nesporných kvalit . ps: tuto knihu přesouvám ze své knihovničky na toaletě na čestné místo v hlavní knihovně :)

ERRORMAKER
03.12.2016

Znamenitá knížka, která je strašně vtipná. Humor přesně podle mého gusta. :)

lietajka
26.10.2016

Manžel mi rád rozširuje obzory, tak mi podsunul aj toto :) Iniciatívne by som sa do sci-fi nepustila, ale zas raz boli pokorené moje predsudky. Po prvé som nečakala, že sa budem na toľkých miestach baviť a po druhé, že dostanem toľko podnetov na premýšľanie o "všeľudských záležitostiach". PS: Poviedka o Oceločkách je jedna z mojich najmilších... "Začínám úřadovat. Teď když se to rozběhlo, bude všechno v pořádku."

Luvák
21.07.2016

Škoda jen luzných umf a líbezných ucupánků. A současnou krizi zažehnat děckomety!

qwill
17.01.2016

Klapacius uvažoval, přemítal, po chvíli kývl a řekl:
"Dobrá. Přál bych si slyšet lyrickou báseň. ale musí být složena z čistě matematických pojmů z oboru topologie, analýzy, v kybernetickém duchu, a také citově zapůsobit.. ."
"Nejsi blázen? Matematika a lyrika, copak to jde dohromady?" rozkatil se Trurl, ale zmlkl, protože elektrický bard spustil:

Nesmělý kybernetik integroval
unimodelární grupy,
leč když měl pochopit, zda láska je či ne,
byl mimořádně tupý.
Laplaci s teorií pravděpodobnosti,
hleď se nám ztratit z očí,
proč milý milou objímá,
to nevysvětlí vektorový součin.
Nechť je dána libovolná konstanta
či rovnice, ta neproměnná
veličina nám ukáže, co láska znamená
nebo neznamená.
Žádný Mőbiusův list či Mongeova
projekce neurčí teorém,
proč v žáru vášně shoří dva
jak jedno tělo v něm,
gradient holubího letu neozřejmí,
z čeho naše city rostou;
Eulerova konstanta, Čebyševův polynom
či Banachův prostor
jsou náhle k ničemu, když krásky
rudý ret mě svádět počíná;
a platí, bohužel, že jsem dál
odsouzen být prázdná množina,
když milá roztomilá vítá mě naveskrz
chladně a odmítavě,
jsem z teorie chyb, z níž by i Gauss
měl zmatek v hlavě.

12kelpie
05.11.2015

Můj otec, kybernetik, mi ji předčítal před spaním když mi bylo devět. Každých pár let si vyrobím obří porci domácích hranolků a sednu si s ní ke stolu se svým nejmilejším textem: "...Je dobře známo, že draci neexistují. Laikovi toto jednoduché konstatování ovšem postačí, nemůže však uspokojit vědce. Vysoká škola nulity se totiž tím, co existuje, vůbec nezabývá: banalita bytí byly tolikrát prokázána, že je zhola zbytečné se dál o tom šířit. Geinální Kerebron se s problémem potýkal metodami analytickými a odhalil tři druhy draků: mytické, chimérické a čistě hypotetické. Všechny, abychom tak řekli, neexistují, leč každý druh neexistuje odlišným způsobem..."

Nagadir
25.09.2014

Očividně, tohle není můj styl humoru a vlastně ani styl psaní, protože ani Lemův Solaris mě nijak nezaujal. Některé příběhy byly sice zajímavé, ale nebavila jsem se u toho ani trochu.

Lenny33
16.06.2014

Knihu založím na čestné místo do knihovny a přečtu si jí znova za pár let. Myslím totiž, že nyní na její čtení nebyla ta správná doba. Nemůžu jí totiž nic moc co vytknout a stejně mě bavila všeho všude pouze jedna povídka... A humor jsem taky jaksi nepochopila... Takže se těším na další setkání, ale ne... na poprvé to nebyl můj šálek kávy.

radynka
26.04.2014

Tak tohle jsem vůbec nečekala! Lemův styl humoru mi naprosto sedí, takže jsem se do knihy zamilovala a musela jsem si ji hned objednat (naštěstí jsem ji sehnala ve vydání od Baronetu, už jsem myslela, že ji budu muset "ztratit" z naší městské knihovny :D)

Finskej
10.02.2014

Neskutečná švanda. Lepší a nápaditější humoristické sci-fi neznám. To se dá vždy jednou za pár let číst znovu dokola. Vynálezci Klapácius a Trurl patří do oné pověstné rodiny sopek, jež soptily, aby nakonec div nezasypaly samy sebe :-)

Gimli
25.01.2014

Mám to podobně jako s Třemi muži ve člunu. Místy jsem se smál nahlas, jindy zase děsivě nudil. Přesto bych Kyberiádu kvůli těm lepším pasážím doporučil. Navíc není ani moc dlouhá.

Tanker
10.03.2013

Prečítal som niekoľkokrát a vždy som sa tak rozosmial, až som si musel dotiahnuť šroubky.

Ikkju
01.02.2013

Přečteno tolikrát, že se lepená vazba rozlámala, nesmírně lehce a vtipně napsané. Královská romance složená z matematických operací, stroj (fyzicky) rozebírající svět podle slov/termínů či superagilní kyberbásník, nádhera.