Květ pouště

Květ pouště https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257802/bmid_kvet-pouste-kvet-pouste-WD8-257802.jpg 4 719 127

Květ pouště série

Waris Dirie pochází z rodiny kočovných nomádů, s nimiž vyrůstala v somálské poušti. V třinácti utekla do Mogadiša, odkud se po čase dostala do Londýna a do New Yorku, kde se jí podařilo vybudovat závratnou kariéru herečky, spisovatelky a supermodelky mezinárodního věhlasu. Waris Dirie je přední protagonistkou boje proti ženské obřízce – sama ví, o čem mluví. V pouhých pěti letech podstoupila infibulaci, nejkrutější formu ženské obřízky vůbec.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Desert Flower , 1998

Pivka1
19.09.2013 5 z 5

Kniha je daleko hezčí a propracovanější než film, což je většinou pravidlem. Moc dobře se čte.

inngrid
08.09.2013 3 z 5

príjemné čítanie - ja som však najprv videla film čo asi nebolo moc dobré ale určite stojí za prečítanie

Ruxandra
25.08.2013 5 z 5

Po shlédnutí filmu jsem byla rozhodnutá koupit knihu a udělala jsem dobře. Je více emocionálně propracována než film. Některé její části jsem musela číst na příděl. Po přečtení jsem velmi ráda, že žiji v kultuře ve které žiji...

hrbosek
12.08.2013

Odvážnému štěstí přeje, dalo by se shrnout toto jednoduché vyprávění. Kniha má některé pasáže, kde nelze přes slzy pokračovat, jinak je v zásadě obyčejná, byť s velkým poselstvím.

Patlalca
04.08.2013 5 z 5

Velmi pěkná kniha, mnohem lepší než film, který je dle mého názoru udělán tak, aby šokoval.

Marčullkas
20.07.2013 3 z 5

velmi poutavé dojemné čtení :) dechberoucí životní příběh, v němž popisuje svou neuvěřitelnou cestu od kočovného života v somálské poušti na nejznámější světová přehlídková mola ...

Mikejla1308
10.07.2013

Co dodat. Kniha podle skutečné události, napínavá, šokující. Moc dobře se čte, otvírá oči.

bobina58
03.07.2013

Opět kniha podle pravdivých události. Dobře se čte,je hrozné,jak i v dnešní době žijí někde v Africe děti, v jakých podmínkách,bez vzdělání. Když si člověk uvědomí,co dnešní děti ve vyspělém světě mají a přesto nejsou neustále spokojené,je to při nejmenším alespon k zamyšlení. Viděla jsem i film,ale ten se nedá srovnat.

lusila
23.06.2013 5 z 5

Waris má môj úprimný obdiv. Má neuveriteľnú vnútornú silu, neviem však, či dokáže zmeniť myslenie všetkých ľudí, ktorí žili stáročia so svojími tradíciami, aj keď pre nás nepochopiteľnými.

minde
21.06.2013 5 z 5

Moc dobrá kniha. Neskutečný a poutavý příběh, člověku se ani nechce věřit, že se ještě v dnešní době podobné věci dějí.

alfa
27.05.2013 4 z 5

Waris Dirie je neskutečně silná jako málo kdo. Dokázala přežít i v těch nejhorších podmínkách, vzpamatovat se z otřesných zážitků a nepodvolit se tlaku tradic a rodiny. Osvobodila své myšlení a uvědomila si, že ačkoliv má svou zemi ráda, to, co se v ní děje, není správné a je třeba s tím něco dělat. A především našla odvahu sdělit světu svůj příběh navzdory strachu z ponížení, nepochopení a odsouzení. Možná právě díky ní bude jednou pro Africké i jiné ženy svět bezpečným místem k plnohodnotnému životu.

rtesarova88
11.05.2013 5 z 5

Poutavý příběh, klobouk dolů před Waris, co všechno dokázala, i když to neměla vůbec lehké.

ivca001
30.04.2013 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film, zaujal mě a tak jsem si půjčila knihu. Musím říct, že kniha film rozhodně předčí. Miluju knihy podle skutečných příběhů a hlavně proto mě zaujala. Je to hodně silné a zajímavé, jak se obyčejná dívka z pouště dostala až na mola New Yorku. Když jsem viděla jejich život a Africe, očekávala jsem, že téma obřízky přijde na přetřes, rozhodně jsem o obřízce četla, ale číst zpověď ženy, která ji zažila je hrůzné.

Zorka
25.03.2013 4 z 5

Spousta mých přátel říká: "To bych číst nemohl/a." Naopak. Takovou knížku by si měl přečíst každý, abychom si srovnali hodnoty a uvědomili si, že vše, co považujeme za samozřejmé, jinde samozřejmostí není. "Až na obřízku, bych s nikým nevyměnila život, v němž jsem vyrostla," tvrdí autorka. Život v souladu s přírodou a soudržnost rodiny v podmínkách, kde se svádí boj o každé sousto a trochu vody, ostře kontrastuje s naprosto zbytečným a pro civilizovaného člověka nepochopitelným brutálním zásahem do ženského organismu - říká se mu ženská obřízka. Život ohrožující zásah, který ženu poznamená, pokud ji rovnou nezabije, na celý život. Je potřeba, aby se se o této problematice vědělo. Když nebudeme takové příběhy číst, ze světa je tím nesmažeme...

ElenaM
08.03.2013 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, která mi dá se říct změnila život. Při jejím čtení si člověk velice reálně uvědomí a představí, jak to chodí v Somálsku, co je tam pro ně normální a jaké mají oproti nám jiné problémy. Knížka se čte velmi dobře, je napsaná lidsky a je v ní opravdu znát vlastní zkušenost Waris. Člověk si uvědomí, že denně dělá věci, které by tam někdo považoval za mrhání - puštěná voda, spousta šatů ve skříni.. apod. Mám ráda knížky s tématikou Afriky, můžu ji doporučit všem.
Největším problém, který je v knížce nastíněn a táhne se dějem je problematika ženské obřízky, proti které Waris bojuje i nadále...

Alca007
28.07.2012 5 z 5

Užasná knížka.
Dobře čtivá, těžko se od ní odtrhává.

Na to z jak z chudých poměrů dívka pochází, negramotná, neznalá života, světa.
A přesto prorazila a stala se uznávanou modelkou a posléze bojovnici za ženskou obřízku.
Knížka se mi moc líbila, začala jsem hned číst druhý díl.

rihapa
16.03.2012 5 z 5

Perfektní knížka, která se nejen dobře čte, ale je taky napínavá. Obdivuji autorku, která se dokázala tak skvěle poprat se životem! Určitě si knížku v brzké době přečtu zase.

kroftik
05.03.2012 5 z 5

Skvělá knížka. Musím souhlasit s jedním z předchozích komentářů, že i mě přišel styl psaní poněkud jednoduchý, ale v tomto případě bych to viděla spíše jako pozitivum. Tak nějak mi to dotvářelo atmosféru celé knížky, a hlavně postavu hlavní hrdinky pocházející z poustě třetího světa. Obecně se ví, že ženská obřízka je věc zlá, nehumánní a naproto zbytečná, ale až teprve při čtení této knížky jsem si skutečně uvědomila, jak strašný tetno rituál je a jak moc ovlivní ženu po celý její život. Myslím, že šíření osvěty kolem obřízky je poselstvím celé knížky, a proto ji určitě doporučuji. Filmové zpracování rozhodně není tak dobré (jak už to bohužel bývá), ale i film, myslím, stojí za shlednutí.

Lenka 13
05.03.2012 5 z 5

Kniha je naprosno úžasná,přečetla jsem ji jedním dechem.
Velice poutavý a smutný příběh,je neuvěřitelně kruté jak musí dívky a ženy v těchto zemích trpět.Určitě doporučuji přečíst.

veroni83
02.02.2012 2 z 5

Ja som tuto knihu ani nedocitala. Verim, ze moje sklamanie z tejto knihy je z velkej casti sposobene tym, ze som videla najskor film az potom citala knihu a preto ma samotny dej, ktory je sice skutocne velmi silny, vobec neprekvapil a teda som nemala potrebu citat dalej. Co je ale horsie, ze kniha je napisana stylom, ktory je az prilis jednoduchy a nezaujimavy, akoby to napisalo desatrocne dieta. A to mne nevyhovuje. Kniha je sice bohata dejom, ale o to chudobnejsia recou. Pustny kvet mal vo svete velky ohlas a tak som od nej ocakavala nieco viac ako "len" silny dej". Veelke sklamanie!