Kuře melancholik

Kuře melancholik https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1531/mid_kure-melancholik-lNh-1531.jpg 4 1094 177

Novela z vesnického prostředí o utrpení malého dítěte je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu 2. poloviny 19. století. Jako všichni naturalisté i Šlejhar vychází z pojetí člověka jako tvora, pro něhož zlo, sobectví a násilí jsou přirozené sklony, vítězící nad city, obětavostí a pocitem soucitem. Na malém prostoru v příběhu osiřelého nemocného chlapce sadisticky týraného svým okolím, shrnul myšlenku, že člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem.... celý text

burg
15.02.2021 4 z 5

Čtenářská výzva 2021. Ze čtení mi bylo popravdě dost blivno - ani ne tak stylem psaní (na ten jsem si po pár stranách zvykl), ale celkovým vyzněním. A hlavně při pomyšlení, že tohle se už dávno neděje (ale ano, denně a kdo si myslí něco jiného, tak lže sám sobě).
Zkrátka a dobře - kde jsou vousatý báby ze sociálky a OSPODu, když už by je člověk uvítal?

Mi--LADA
06.02.2021

"Autor na malém prostoru v příběhu osiřelého nemocného chlapce sadisticky týraného svým okolím, shrnul myšlenku, že člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem."
Je to příběh, kde trpí úplně všichni, chlapec, kuře a dokonce i rozlítostněný, do melancholie hozený čtenář. Inteligentní příběh, z kterého mi ovšem bylo zle u žaludku.
Bohužel jednostranná forma, jakou si pro tuhle zajímavou a pravdivou myšlenku Šlejhar vybral, je pro mě nestravitelná. Týrání, domácí násilí, příběh, v němž trpí i jediná živá bytost, kterou ten malej človíček má (i když je to jen obyčejné kuřátko). To na mě bylo silné kafe. Právě proto, že moc dobře vím, že se podobné příběhy prostě dějí nejen ve fantazii autora, bohužel to tak je i v některých životech. Ovšem nejde zavalit čtenáře sadismem a negativy bez nějaké vsuvky, která by to trochu odvedla na chvilku jiným směrem, aniž by se zlehčovalo těžké téma... ? Chrlení hlavně naturalistických zážitků, dokud neodeženu polovinu čtenářů od čteného? Divný přístup, který se mi prostě nelíbil.

ava.s
02.02.2021 2 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy, ať útlá knížečka dala mi dost zabrat.
Kniha se četla zle, s tou starou češtinou jsem vyloženě bojovala a aby toho nebylo málo - verze co tu je na stáhnutí zdarma, byla plná chyb (chybějící písmenka, hlavně na začátku slova\věty, mezery uprostřed slova, překlepy). Čtení vyžadovalo soustředění.

Co se týče děje, nic tak depresivního jsem snad nečetla. Ráda bych hodnotila pozitivně, bohužel žádný pozitivní dojem z knihy nemám. Za mě spíš ne.

kristyna.havlov
27.01.2021 5 z 5

Vyborna kratka kniha o cca 60 strankach. Jedine co bych vytkla, ze starocestina, ale da se to zvladnout. Kruty pribeh o chlapci, ktery je tyran macechou. Dekuji ctebarske vyzve za tuto knihu, jinak bych si ji asi sama nevybrala. Byla opravdu dobra.

Malíček
24.01.2021 3 z 5

Knihu jsem si vybrala hlavně kvůli Čtenářské výzvě. Je opravdu tenoučká a člověk ji poměrně rychle přelouská, i když je psaná samozřejmě poměrně starší češtinou. Což musím ale říct, že pro mě byla pozitivní změna a některé výrazy jsem si oblíbila.
Celkově hodnotím knihu jako lepší průměr. Nic, co bych musela číst znovu, ale k nahlédnutí do minulých časů určitě fajn. Bohužel na mě ani nezapůsobila tak velkým dojmem jako na ostatní, které znám.

jahnovaz
15.01.2021 5 z 5

Neuvěřitelně smutný příběh a zároveň dva provázané životy mezi dítětem a kuřetem.

Chesterton
11.01.2021 2 z 5

Podepisuji komentář D.V.Spudil, který nejvíc vyjadřuje moje pocity z příběhu. Taky Celestino. Naturalismus mi není blízký - asi proto, že zlo je sklon získaný nikoli přirozený. Příběh vylíčený autorem je věčný a nejspíš se v mnohých variantách stále bude opakovat. Bohužel.
Způsob zpracování obsahu se s mým pohledem na život míjí i přesto, že čeština je pěkná a lze se popasovat i s nadbytečnými přechodníky. Pokud do konce roku nenajdu jinou knihu do čtenářské výzvy, která by mě oslovila, pokusím se dočíst, ale zatím mi to přijde jako marná námaha.

Pavlina50
10.01.2021 2 z 5

Před mnoha lety jsem viděla filmové zpracování na motivy této knihy a pamatuju se, že mě ten smutný příběh tenkrát opravdu dostal. Proto jsem teď sáhla i k předloze, ale přiznám se, že takové emoce už se neopakovaly. Samotný příběh je opravdu moc smutný, krutý a depresivní, ale nemohla jsem se přenést přes tu formu - ta stará čeština se mi opravdu moc špatně četla. Kdybych neznala ten příběh prostřednictvím filmu, asi bych ji odložila a nedočetla. Tak jsem ale byla zvědavá, jaké bude vyústění této předlohy, protože ve filmu byly některé dějové odchylky. I když je kniha velice útlá, dala mi zabrat.

Luvy
05.01.2021 5 z 5

Krásná klasika, nelehko se čte, ale jako celej dává smysl.

LussyP
05.01.2021 3 z 5

Příběh smutný, ale ne srdcervoucí. Přesto, že je to pár stran, než je člověk přelouská, zvládl by nějakou čtivou bichli. Za mě tedy spíše ne.

AnselmaAlois
30.11.2020 5 z 5

Ach Bože...
Tohle byla tak nebývale krutá a smutná knížečka, až je mi z toho nanic. Jak jen mohou být lidé tak bezcitní, krutí a libující si v utrpení malého chlapce, který právě přišel o maminku?! Jak ho jen mohli tak vykostit, udělat z veselého hošíka nemocnou, umírající trosku?! A na druhé straně nemocné, špatně vyvinuté kuře, které je stejně jako chlapec vyhoštěno svým rodem a hledá útěchu v náručí malého mučedníčka...To byla jen malá náplast na mou rozsmutnělou duši.
Rozhodně doporučuji, na knihu jen tak nezapomenu.

Katrinreading
26.11.2020 5 z 5

Nadherný a citlivý text! Bavilo me prostředí, vykreslení postav a ta "českost" :)

Havrnka
12.11.2020 3 z 5

Velmi smutný příběh s krásnou starou češtinou.

Anitram22
30.09.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem precetla za jedno dopoledne a musim rict, ze jsem hodne, hodne dlouho necetla nic, tak suroveho, kruteho a nestastneho. Kniha je napsana krasne, ale je mi z ni hodne smutno.

Adele02
18.07.2020 3 z 5

„Kdy se končí lidská zloba? Pravím, kdy se končí? Je naděje, že ukojivši svou vášeň, sama se rozplyne a uklidní? Nikoliv! Konce jí není. Žene se dal silou pořád vzrůstající, vše jí slouží za pohnutku, ve všem spatřuje zmocnění k svým útiskům...“

Mngwa
07.06.2020 5 z 5

Film jsem už viděla, předpokládala jsem tedy, že mě kniha ničím nepřekvapí. Spletla jsem se. Film z knižní předlohy očividně jen vychází, je podstatně stravitelnější a více zaměřený na pohled dospělých. Sama kniha je čirá deprese a zmar, což je ještě umocněno tím, že je vše vyprávěno z pohledu malého dítěte, které ještě úplně nechápe smrt, dobro, zlo, nenávist, klam atd. a vůbec neví, proč se mu to všechno děje. Konec mě vůbec nepřekvapil, ale velmi rozesmutnil a strašně, strašně na*ral.

Ellen16
09.05.2020 4 z 5

Zajímavý jazyk, moc hezká čeština. Ale z toho, co se v příběhu stalo, se opravdu skoro chtělo až zvracet.

LauraSýrová
01.05.2020 4 z 5

Přečetla jsem to za deštivého dne, což ještě více podtrhlo ponurou atmosféru, kterou autor navodil. Na jednu stranu popisuje šťastnou slepičí rodinku, na druhou smrt maminky očima malého dítěte. Mrazilo mě, když se osud dítěte stále více a více přibližoval osudu osamělému kuřátku - čekala jsem to, doufala jsem, že to nepřijde, ale bylo to nevyhnutelné. Přeci jen, kniha by pak neměla ten správný efekt. Z uměleckého hlediska to nicméně bylo geniální. Říkejte si, co chcete, ale starší literatura má něco do sebe :).

Nicol13
27.04.2020 5 z 5

Páni... Tohle bylo... drsný.

Květnaté věty a barvitý jazyk knihy mi dělaly ze začátku problém, ale pak jsem si zvykla a zamilovala si to.
Spisovatel na vás přenese tak ponurou atmosféru, jakou jsem dlouho nezažila.
Pociťujete napětí a úzkost už na začátku, kdy vlastně ještě nevíte o co jde, ale jen tušíte.
A ten špatný pocit graduje, čím víc se v příběhu posouváte.
To nejde dost dobře popsat, to si musíte přečíst.
Chvílemi mi z toho bylo hodně úzko.

bílárůže
11.02.2020 5 z 5

Tak toto byla síla. Za mě se jedná o jeden z nejkrutějších příběhů, co jsem kdy četla. Jak již bylo napsáno v jiných komentářích, nic čtenáře tak moc nedojme a nerozpláče, jako utrpění dítěte. V této knize bylo vše popsáno tak neskutečně reálně, až mi z jistých pasáží bylo i zle, zvlášť ke konci, kdy utrpení chlapce nabralo na intenzitě. Obdivuji pana autora, já sama bych asi neměla chuť, natož tak sílu, napsat takovouto knihu. Je pro mě zajímavý také název knihy, který je velmi poutavý a zaujal mne již v seznamu povinné četby. Obálka knihy jest poměrně vkusná a vystihuje i děj, protože přesně takto bych si představila ono kuře. Jazyk byl vyhovující, nenacházela se zde žádná nářečí a řádky mi rychle ubíhaly. I přes krátkost této povídky je příběh velmi silný. Jen málokterá kniha mě tak dojala, jako Kuře melancholik, proto mu musím dát plný počet hvězd v hodnocení.

zfilmováno venkov naturalismus domácí násilí týrání sirotci

Část díla

Josef Karel Šlejhar