Konec řetězce

Konec řetězce https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295888/mid_konec-retezce-Yk5-295888.png 4 106 34

Kryptolog William Sandberg série

Strhující pátrání po velkých životních záhadách sleduje několik zdánlivě samostatných dějových linií, které se posléze protnou v neuvěřitelném a děsivém příběhu. V Amsterdamu beze stopy zmizí mladá lingvistka, v zapadlé berlínské uličce dojde k vraždě neznámého muže, ze stockholmské nemocnice je po neúspěšném pokusu o sebevraždu unesen padesátiletý William Sandberg. Zprvu se zdá, že spolu podivné události nijak nesouvisí, postupně však vyplouvají na povrch hrůzné důsledky dávného, přísně střeženého tajemství. Bývalý vojenský špion William Sandberg se probere z bezvědomí na starobylém zámku, kam jej převezla tajná organizace, aby rozluštil obsáhlý šifrovaný text záhadného odesílatele. Williamova bývalá manželka, novinářka Christina, se s mužovým zmizením odmítá smířit a společně se svým asistentem Leem postupně odhaluje stále strašnější pravdu. Williamův úkol má pouze zastřít sktečné plány jeho únosců, a zatímco si špion se svou spoluvězenkyní, sumeroložkou Janine, láme hlavu nad zprávou, čas nemilosrdně běží... Konec řetězce je skvěle napsaný napínavý román, který kromě kriminální záplatky a širokého geografické záběru přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Slutet pa kedjan , 2014

Kattulli
14.03.2017 3 z 5

U této knihy jsem bohužel doplatila na to, že jsem četla nejdříve neuvěřitelně pochvalné recenze na internetu a stejně tak pochvalný popis na obálce. Že je to něco jako Šifra mistra Leonarda, ale mnohokrát propracovanější, atd. Kvůli tomu jsem měla velmi vysoké očekávání a na četbu jsem se velmi těšila. Očekávala jsem příběh plný zvratů, myšlenkově propracované teorie podložené vědeckými a faktickými údaji. Při čtení jsem však byla postupně víc a víc zklamaná a nemohla jsem se do knihy začíst. Autor stále mluví "tajemným" jazykem (něco jako: "řekla mu o tom a pak odešla na to tajné místo", a to doslova). Vyprávění mělo působit až tak tajemně a napínavě, že mě to prostě už nebavilo. Přirovnala jsem to k situaci, že člověk tak dlouho napíná kšandy, až je prověsí. Můj hlavní pocit, který u četby převažoval byl "prostě už se vymáčkni". Pořád se řeší "něco", kvůli čemu se stane "něco hrozného". Čtenář pořád čeká, co to teda bude, je. Ale nakonec nepřijde žádný závratný objev. Všechno už se dalo odhadovat od začátku. V tom tématu je obrovský potenciál, ale ten potenciál podle mě nebyl vůbec promyšlený ani využitý. Na to, jakou si příběh vytváří půdu pro odhalení neuvěřitelného tajemství, tak pak se nic neděje. Z toho důvodu jsem byla naštvaná a přišlo mi, že je v knize tolik zbytečných věcí. Na konci je určité poselství, které tím vším chtěl autor říci, a ono to je vlastně dobré poselství, ale proč to všechno před tím? Jediné, co mě napadá je, že to autor dělal schválně, aby ve čtenáři vyvolal stejný pocit, jako má hlavní postava. Pocit, že zná pořád nějaké detaily, ale nezná smysl. Proto jsem se nakonec s knihou smířila a našla jsem si tam svoje. Ale rozhodně nesouhlasím s image strhujícího, nečekaného a napínavého příběhu, která je knize vytvořena popisy. Protože toto očekávání přinese nejspíš zklamání. Radši bych čtenáře naladila na jemnější, filosofičtější vnímání určitých myšlenek nebo pocitů, které kniha vyvolává. Podle mě se v tom prostě musí hledat něco jiného, než to, k čemu je čtenář původně motivován.

Teryy
20.01.2017 odpad!

No tak tohle je snad zklamání roku.
Člověka první část dost navnadí, a hltá dál. Jenže pak zjistí, že to stejným tempem pokračuje dál. Nekonečné odstavce zbytečných popisů (které jsem ke konci přeskakovala), a vyhýbání se. Takové to na konci kapitoly, aby se čtenář těšil na další. Jednou, dvakrát je to fajn, jenže takhle je napsaná celá kniha. Pořád dokola "to, co řekla, musela zopakovat", "to, co se dozvěděli pak, jim nedalo spát" a "proč, proč, proč???" apod.
Ale, abychom se dostali k jádru problému. V anotaci bylo něco o DNA, klínovém písmu a kryptologovi. Jo, všechno tam bylo. Ale asi tak na 20 stranách!!! To mě vytočilo snad nejvíc. Samé nevyřešené otázky.
Největší bomba však byla, když hlavní hrdina prohlásil, že je vlastně jedno kdo nám do DNA zakódoval všechny ty události. Radši bychom to neměli vědět. To jsem měla sto chutí knihu vyhodit z okna. Snad proto jsem si knihu koupila a nečekala, až bude v knihovně. Hrůza.
Chtěla jsem dát **, ale po souhrnu to nemá ani na jednu.

dagsvob
04.12.2016 5 z 5

Pro mě zajímavé čtení jak obsahem tak stylem.

viviann
26.11.2016 4 z 5

Kniha se rozjizdi az po strane 200. Myslenka zajimava, tak nejak by to i mohlo byt. To je tak, kdyz se lidi vrtaji, do ceho nemaji....

cendar
28.07.2016 4 z 5

Naprosto ojedinělá knížka, která měla spoustu zajímavých myšlenek a dějových zvratů. Líbil se mi děj obrácený na řešení kódů a sumerských textů, tak linie útěků a boje o svobodu.
Lidská DNA zřejmě opravdu může skrývat nějaká tajemství, stejně jako stará písma objevující se v knize. Jistě zajímavá témata, která stojí za studium, a závidím těm, kteří se o tento obor studují, snad abych se přidal.
Dějová zápletka mi nedala oddychnout a doslova jsem se sžil s hlavním hrdinou. Uvěřitelné popis krize méněcennosti při nedostatku velkých cílů jako by vycházela ze zkušenosti autora. Pořád je to o tom jediném, mít velké cíle.
Jednoznačně se ale povedlo sepsat velice zajímavé dílo, které určitě stojí za přečtení, snad jen by takových knížek mohlo být více. Míním tím Techno-Thrillery, které psal tak dobře Michaell Crichton.
Dávám tedy tuto knížku vedle tohoto velikána a vedle nedávno čtené Mony od dalšího severského autora. Už se těším, co vyjde příště.

astroweb
27.07.2016 3 z 5

Dosti velké zklamání, Brown ani náhodou, nejen nápadem, ale ani literárním stylem.

egan
15.07.2016 4 z 5

Nikto predsa neočakáva, že romány tohto povedzme "brownovského" typu budú mať nejakú logiku...práve naopak! Čítame (alebo aspoň ja teda) ich preto, aby sme sa zabavili. Siaham po tomto druhu literatúry, keď cestujem, či keď chcem "zabiť čas" a stráviť ho v spoločnosti oddychovej knihy. Konec řetězce sa mi čítal fantasticky a presne splnil svoju funkciu :) Dej rýchlo ubieha, postavy sú sympatické a zaujímavé. A musím povedať, že logiky je v ňom dokonca viac, než vo všetkých švédskych detektívkach Larsa Keplera dohromady! A hotovo!

Kytiii
15.07.2016 3 z 5

Čekala jsem daleko víc. Do čtení jsem se kolikrát musela nutit a nejvíce mě mrzel ten nevyužitý potenciál...

mikika
11.07.2016 5 z 5

Super kniha, napínavá od začátku do konce. Obyčejný čtenář nepotřebuje rozebírat pravděpodobnost toho všeho nebo logiku, chce se jen nechat vtáhnout do děje a pořádně trnout, a to se tu povedlo stoprocentně!

hrabe.ruprecht
28.06.2016 1 z 5

Kniha mě zaujala tématem a po několika kladných recenzích jsem pocítil potřebu si ji přečíst. Srovnání s romány Dana Browna kulhá na všechny. Tam, kde Brown pracuje s šiframi, čtenáři je současně představí a provádí jej způsobem uvažování své postavy, aby dospěl k rozluštění. Tady spousta textu o ničem, autor na tenkém ledě sám nemá představu, jak by ono zašifrování mělo vypadat. Z celé pětisetstránkové knihy je jediná konkrétní věta, která se týká převodu nukleových bází na čísla. Text je rozvláčný a nudný. Autor je schopen na deseti stranách popsat otevření dveří a to opakovaně. A že těch dveří v románu je. Když odmyslím spoustu logických chyb a moderní zápletku tajného celosvětového spiknutí elit, tak celý román působí jako hromada rozvláčného textu navěšená na velice jednoduché dějové kostře. Těžké zklamání.

Odehnalka
16.06.2016 5 z 5

Bez rozmyšlení dávám plný počet hvězd, protože mě kniha pohltila a četla jsem ji jedním dechem. S knihou jsem zažila neskutečný zážitek, trnula jsem u ní a chtěla vědět, jak je to dál. Bavil mě i autorův styl psaní.
Na knihu jsem se těšila a vůbec nezklamala, naopak mile překvapila.

DariDerek
27.05.2016 3 z 5

Recenzi si vychutnám. Protože tato kniha ve mě neustále probouzela dva pocity - zájem a nudu. Téma bylo skvělé, ale přišlo mi to zbytečně moc "okudrlinkované". Spousta zbytečných vět, kdyby to autor pojal strhujícím způsobem, bylo by to kratší a záživnější. Ovšem tyto zbytečné věty vystřídaly hned poté věty, které mě donutily číst a číst až jsem nedokázala přestat. Recenze bude uveřejněna na stránkách www.Chrudimka.cz.

jan0504
16.09.2015 3 z 5

Sklamanie :-(
Podla mňa writer nevyužil potenciál dobreho príbehu.
Zvláštny štýl písania (rozprávania?) z ktorého som bol miestami až nervózny.
Nevedel ma tak vtiahnuť do deja.
Priveľa strán - mohol to skrátiť aspoň o štvrtinu a dať tomu väčší spád.

blogerka
10.10.2014 5 z 5

Napínavý thriller ktorý som aj napriek jeho dĺžke zhltla za jeden deň. Akonáhle sa to rozbehlo, nevedela som prestať čítať a potrebovala som nutne zistiť, ako to skončí. Milujem, keď sú v knihách hádanky a kódy a tu bolo toto všetko a ešte omnoho viac. Teším sa na film, dúfam, že ho naozaj natočia, pretože toto vidieť v kine bude úplný masaker...

švédská literatura severská krimi švédské detektivky

Fredrik T. Olsson
švédská, 1969