Rose pod palbou ekniha

Příběh o přátelství, věrnosti a odvaze dívek za druhé světové války. Rose Justiceová, mladá pilotka Pomocných leteckých sborů, je při letu z Paříže do Anglie v létě 1944 chycena nacisty a poslána do Ravensbrücku, nechvalně proslulého ženského koncentračního tábora. V děsivém vězení se Rose potkává s nezapomenutelnou skupinou žen, s Francouzkou, která před válkou psala uznávané detektivky a jejíž židovský manžel a tři syni byli zabiti, s houževnatou dívkou, na níž dělali nacisti hrůzné lékařské pokusy, nebo Ruskou, která lítala se sovětskou stíhačkou. A v přátelství s těmito ženami hledá Rose naději a sílu na přežití. Bude to ale Rose stačit, aby dokázala čelit tomu, co jí osud přichystal? Ve volném pokračování Krycího jména Verity vypráví Elizabeth Weinová další příběh o přátelství, věrnosti a odvaze dívek za druhé světové války. NEBUDU DĚLAT POTÍŽE. BUDU V POŘÁDKU. POKUD NÁM NĚKDY DAJÍ NĚCO K PITÍ, BUDU V POŘÁDKU. Víte, termín koncentrační tábor zní ve francouzštině dost podobně. Camp de concentration. Dokonce i v němčině. Konzentrationslager. Ale přestože jsem tem slovům rozuměla, nic pro mě ještě neznamenala. Skutečně ne. Stejně tak jako jméno toho místa. Ravensbrück. Zírala jsem na vysoké betonové zdi týčící se nad hlavami čtyř set shromážděných Francouzek a na kilometry a kilometry elektrického ostnatého drátu a svírala svůj batoh s oficiálním dopisem od Luftwaffe. Tu dívku vedle mě věznili devět měsíců a pořád byla naživu. Naše vojska už prakticky přešla Siegfriedovu linii. Říkala jsem si, že to nemůže trvat dlouho....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/318657/rose-pod-palbou-QEK-318657.jpg 4.498

Krycí jméno Verity (2.)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno: (ekniha), CooBoo

Kniha Rose pod palbou

Cleo De Nile

Nádherný válečný příběh z druhé světové války, v jehož centru dění jsou mladé ženy, které bývají často opomínány. Hlavní hrdinka si s námi po velkou část děje hraje jako kočka s myší, ale má pro to své důvody, které se samozřejmě dozvíme. Není to jen o válce a letadlech, je to také silný příběh o jednom výjimečném přátelství, které trvá až do konce života. Závěr knihy mě dojal, nečekala jsem to, zvlášť když je to young adult žánr.

Cleo De Nile

Stejně jako v prvním díle, i tady můžeme obdivovat statečnost hlavní hrdinky během druhé světové války. Je to velmi silná a dramatická kniha, ve které se toho stane strašně moc, a přitom nepůsobí překombinovaně. Není to sice přímo svědectví o hrůzách války, ale klidně se to tak stál mohlo. Někdo tady psal, že se mu k tomu nehodí obálka - podle mě se hodí dokonale, jak motivem, tak barvami, a ladí navíc i s prvním dílem.

Kočičáci

Autorka nás v tomto vyprávění opět zavede do leteckého prostředí v období druhé světové války. Mladá americká pilotka Rose Justice pomáhá v protinacistickém odboji tím, že přepravuje letadla z místa na místo. Bohužel jeden let nad Francií se jí stává osudným, protože je ve vzduchu zajata německými stíhačkami. A to už je jenom malý krok, který ji dělí od ženského koncentračního tábora v Ravensbrücku, ve kterém nakonec skončí.

Celá druhá část knihy nám deníkovou formou popisuje hrůzy, které Rose za půl roku v koncentráku prožila. Je to děsivé. Obzvlášť, když si po celou dobu čtení uvědomujete, že se to opravdu dělo. Co všechno musely vězeňkyně - ženy různých národností vytrpět. Hlad, špínu, nemoci, ponížení, bohužel také lékařské pokusy. Rose na bloku 32 našla novou rodinu, převážně v mladých, pokusy zmrzačených polkách, kterým se říkalo "králíci".

"Jak vám může pár cizích lidí tolik moc přirůst k srdci jen proto, že s nimi musíte spát na stejných dřevěných prknech, když polovinu času, který s nimi trávíte, máte chuť je uškrtit, a jediné o čem se bavíte, je smrt a imaginární jahody?"

Sílu celému příběhu dodávají Rosiny drsné, realistické básně.
V závěrečné části se Rose snaží vyrovnat se s tvrdou realitou účastí a svědectvím při Norimberském procesu, kde se setkává s přeživšími bývalými spoluvězeňkyněmi. Velmi silné a dojemné.

"Moje kniha je fikce, ale zakládá se na skutečných vzpomínkách jiných lidí. Snažím se splnit poslední přání skutečných svědků - těch, kteří šli na smrt a křičeli: Řekni o tom světu!"
A za to patří autorce velký dík, protože svět nesmí nikdy zapomenout!!!

motokatty
17.12.2018

Verity se mi nelíbila, Rose jsem četla jedním dechem (jen přiznávám, že básničky jsem vesměs přeskakovala).
Velice pěkně napsaná kniha o nepěkných věcech. Líbilo se mi, že autorka otevřela komnatu s názvem pilotky za 2. světové války.
Děj pěkně odsýpal, v půlce knížky jsem si říkala co asi tak bude v té druhé půlce, autorka nezklamala.

tereza1198
11.11.2018

Rose byla taková válkou nedotčená holčička. V Americe měla hezký život, ale touha zapojit se, ji poslala do Anglie k přepravním letadlům. I tady je tak trochu mimo. Myslím, že na ty strašné hrůzy války moc nevěřila. Vnitřně nechápala, že lidi by mohli být tak strašně zlí a prožít tak hrozné věci. A pak se vrací z Francie, kapsy narvané čokoládou a udělá rozhodnutí, které jí změní celý život. Život v Ravensbrücku, vyrovnávání se s hrůznými zážitky, nová přátelství, které mohou skončit každou minutu kulkou nebo v plynu. Zbývá jen sedm měsíců do konce války, ale sedm měsíců v pekle je strašně dlouhá doba.
Zajímavá je i část po válce, kdy vám dojde, že některá vaše část už navždy zůstane v koncentračním táboře a začít znovu žít stojí nemalou odvahu. Další příběhy na které by se nemělo zapomenout.

SweetCake
30.10.2018

Kniha se mi líbila. Doporučuji všem, kteří se chtějí dozvědět něco o druhé světové válce a hrůznostech, které se děly v koncentračních táborech.

rajen
12.06.2018

Když jsem v knihovně viděla tuto knížku od stejné autorky jako Krycí jméno Verity, okamžitě jsem po ní sáhla, protože ta patří mezi mé nejoblíbenější. Tato mi přišla o něco málo horší. Nerada srovnávám, ale prostě Verity se mi líbila víc. Každopádně i tato je skvěle napsaná, neskutečně vtáhne do děje přestože z obsahu mrazí v zádech, prostě pro mě skvělé počtení s válečnou tématikou, kterou čtu hodně. Rozhodně doporučuju.

Venny345
07.02.2018

Moje první kniha, která se zaměřuje na druhou světovou válku a koncentrační tábory - rozhodně nezklamala!
Krásně sespaný příběh, který mě donutil zamyslet se nad válečnou tématikou. Myslím, že se mi to v hlavě rozleželo dostatečně, jelikož se mi o tom zdál i sen.
Nemohu jinak hodnotit, než pěti hvězdičkami. :)
Vřele doporučuji!
P.S. Smekám před překladatelem všech Roseiných básní!