Krycí jméno Hortenzie

Krycí jméno Hortenzie https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389783/bmid_kryci-jmeno-hortenzie-3um-389783.jpg 4 8 8

Ufonauté série

1. díl >

Vesmír ve vzdálené budoucnosti je nebezpečným místem pro život. Války, revoluce, pašeráci, nadplanetární společnosti a vesmírné mocnosti, které tahají za nitky… Je snadné se dostat do potíží. A pak je tu major Smith, majitel vesmírné lodě zvané UFO. Ten se do potíží hned tak nedostane. Spíš potíže řeší… anebo působí. Záleží na tom, pro koho zrovna pracuje. Jak ale obelstít sledovací zařízení na vodní planetě, kde je všechno pod kontrolou? Proč je důležité mít na vesmírné lodi lékárničku, a jak vypadá obyčejná chameleonizace? A kdo je, ksakru, teta Hortenzie?... celý text

Přidat komentář

TetaMadla
21.01.2024 4 z 5

Tuhle "scifárnu" jsem začala číst jen kvůli svému závazku, že přečtu všechno, co nabízíme v podpůrném e-shopu Krásná slova. Hodnocení tady nebyla příliš hystericky nadšená (abych to řekla taktně), nevěděla jsem tedy, co mám čekat.
Ale nemůžu si pomoct, mně se to líbilo. Svět, kde nejsou monstra, jen lidé všeho druhu, vesmír, kde se na vzdálených planetách mluví slezsky, kde se postavy jmenují Česnek a Švindl (podezírám autorku, že různých odkazů a tajenek je tam víc, jen jsem je nedokázala odhalit) a kde se dokonce ví i o Hliníkovi, co se odstěhoval do Humpolce.... takový svět prostě nelze nemilovat.
Major Smith je přesně ten týpek, jakého popisuje anotace: potíže buď řeší - nebo je způsobuje. Oboje s lehkostí a nonšalancí. Osobně si ho představuji jako kombinaci sympatičtější verze Draco Malfoye a mladého vydání Jiřího Kodeta.
Tím se ale dostávám k velké slabině, a sice k popisům. Ty tu totiž prakticky chybějí. Nevíme prakticky, jak kdo vypadá, jak je projektována kosmická loď, jak si máme představit různá ta udělátka, o nichž se v knize mluví... To je velká škoda, protože autorka očividně psát umí a větší podrobnost by dodala její knize šťávu a barvu.
Další výtku mám k některým jazykovým nešvarům (kolikrát je použito "až tak", velký zlozvyk naší doby!) a bohužel i k chybám, které v knize zůstaly.
Naopak pochválit bych chtěla neuvěřitelné množství přímé řeči, na které je vlastně celý děj postaven. Jako autorka to dovedu ocenit.
Jedno musím přiznat: jakmile jsem tento díl dočetla, okamžitě jsem sáhla po druhém. Major Smith, který vlastně vůbec není major Smith, vás prostě okouzlí, ať chcete či nechcete.

LuckyZ
26.02.2023 4 z 5

Děkuji za toto scifi, ke kterému jsem se dostala kvůli letošní čtenářské výzvě. Zajímavý příběh i vývoj děje, někdy to kazily chyby gramatické i stylistické. Chvílemi mě příběh přestával bavit, ale stejně jsem chtěla vědět, jak to bude pokračovat. Druhý díl mi přišel svižnější.


Bess.h
14.06.2019 4 z 5

Pro začátečníka v sci-fi, jako jsem já, je tahle knížka ideální. Děj se odehrává ve vesmíru, ale jsou tam pouze lidi. Další plus je, že autorka je češka, takže se držela toho co zná. Tedy Česka. Major Smit mi jako hlavní postava přijde povedená, já mám zkrátka ráda muže co dokáží naplánovat i nemožné. Bylo trochu znát, že autorka není vypsaná, takže se nepouštěla do popisů detailů jednotlivých akcí a prostě je jen nastínila a pak napsala, že to klaplo. Na začátek proč ne. Ale kdyby se to časem zlepšilo a její fantazie by se v těchto věcí rozjela víc, nebyla bych proti. Jako plus beru délku jednotlivých akcí (příběhů), vyloženě si to říká o pokračování krátkých příběhů s majorem Smitem a jeho posádkou UFA. Tak snad se něčeho takového dočkám.

martinza
02.12.2018 4 z 5

Nejlepší pilot ve vesmíru. "Ve vesmíru a okolí" opravil ho Johny Doe. :-)
Jen škoda že nedostal v knize prostor předvést jak dobrý je pilot. Knižka se čte dobře ale je krátká a některé příběhy to chtělo trochu více rozvést.

Štítky knihy

budoucnost české sci-fi humorné sci-fi

Autorovy další knížky

Maryla Adamcová
česká, 1974
2018  80%Krycí jméno Hortenzie
2020  80%Hra tety Hortenzie