Kronika česká

Na vlastní útraty a vydávání pána rytíře Jana Ferdinanda z Schönfeldu. Kronika uvádí dějiny Českých zemí od „Pojití národa českého“ (potopy světa) ke korunovaci Ferdinanda Habsburského roku 1527, kterou své vyprávění symbolicky končí. Hájek z Libočan ji dopsal roku 1539, vydána v tisíci výtiscích však mohla být až o dva roky později – vinou sporu s tiskárnou a masivního požáru Menšího Města pražského z roku 1541, ve kterém část hotového nákladu vzala svůj konec. O této nešťastné příhodě podal Hájek tištěnou zprávu vydanou Bartolomějem Netolickým (K02871) Originál kroniky se od vydání Schönfeldova liší několika opravami sazečských chyb, drobnou odchylkou umístění obrázků a především jediným vydavatelovým odstavcem předcházejícím erby na počátku kroniky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28318/kronika-ceska-28318.jpg 4.112
Žánr:
Literatura faktu, Literatura česká, Historie
Vydáno:
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
anhari
08. března

Je to skvělá historická beletrie. Díky nakladatelství Academia.

Vidlička
17.10.2017

Na to, že si vymýšlíte, tak byste měl být alespoň méně rozvláčný, pane Hájku z Libočan... Škoda, že asi přivedl od doby vydání kroniky spoustu čtenářů v omyl.

cwendy
12.06.2016

chtěl bych se zeptat, zda se dá ještě sehnat alespoň kronyka czeska z roku 1819, asi z roku 1541 by byl jen bláhový sen, a asi za kolik. Díky za informace.

fruitbueno
13.05.2015

Dobrodružný trhák z nejstarších českých dějin!

leenai
13.06.2011

Hájek z Libočan je velká postava našeho humanismu, bohužel jeho práce je od pozitivistických odsudků na sklonku osmnáctého a v devatenáctém století považována pouze za snůšku lží a polopravd - a to je předáváno napříč českými literárně-historickými kompendii přes to, že ji téměř nikdo nepřečetl.

Hájek se v devatenáctém století stal "studnicí romantického historismu" (Kolár, Jaroslav), Mácha o něm pravil (jak víme od Sabiny), že je "nejpěknějším románem českým aneb - chceme-li - nejladnější sbírkou povídek a pověstí". Bez jeho vkladu by Jiráskovy Staré pověsti české nemohly čítat nějakých 400 stran a zdaleka nebyl prvním, kdo je rozšiřoval (vzpomeňme alespoň Dalimila a jeho vyprávění o Dívčí válce). Pro přízeň českých stavů mu k ruce byli tři písaři, kteří pro další práci excerpovali zemské desky, čerpal také ze soukromých knihoven českých šlechticů - materiálový základ jeho práce výrazně přesahuje zdroje, které měli jeho následovníci (zčásti jistě proto, že jich mnoho bylo stráveno nejneúprosnějšími cenzory historie - požáry).

Hájkova Kronika česká vypráví o Českých zemích od potopy světa až k roku 1526. Její text vykazuje záměrnou prezentaci historie jako "dějin" - epických, kauzativních, morálně podmíněných, pointovaných. A ačkoli v českém prostředí jeho dílo nemá obdoby, ve světě se jich několik najde: uveďme Němce Johana Trithemia, Johana Thurmaira-Aventina nebo angličany Edwarda Halla a Raphaela Holinsheda.

K rozšíření obzorů o autoru, jenž od 16. století prostupuje celými českými dějinami a navzdory naší nevědomosti se dodnes podepisuje na našem sebepoznání a sebepoznávání, doporučuji si přečíst nedlouhou předmluvu k Hájkově kronice - Výboru historického čtení, ve které jsou jeho život a dílo zpracovány Jaroslavem Kolárem, a to dosud nejlépe.

Schönfeldovo vydání kroniky (téměř faksimile) z roku 1819 je naskenováno a k dispozici na stránkách Ústřední knihovny Masarykovy Univerzity - v digitalizovaných tiscích.

mutace
05.05.2011

Tato kniha má pouze historickou, nikoliv informativní hodnotu. Pan Hájek z Libočan byl velký fabulátor a běžně upravoval dějiny na "zakázku". Ty dvě hvězdičky jsou za tu historickou hodnotu.


Štítky

kroniky

Autor knihy

Václav Hájek z Libočan

Václav Hájek z Libočan
česká, 1499 - 1553

Uživatelé mají knihu

v Přečtených17x
v Doporučených3x
v Knihotéce23x
v Chystám se číst9x
v Chci si koupit7x