Kroky v temnotě

Kroky v temnotě https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111143/kroky-v-temnote-111143.jpg 4 127 40

Píše se rok 1937. Nad Londýnem zahaleným v mlze se sbírají mraky. Osmadvacetiletý Jack je chudý, osamělý a příliš zoufalý, než aby dokázal změnit svůj život. A tak když se mu naskytne šance stát se radistou na arktické expedici, skočí po ní. Na lodi vládne vzrušení a nedočkavost, když opouští Norsko: pět mužů a pět psů cestuje napříč Barentsovým mořem za svitu půlnočního slunce. Konečně doplují k zapadlému, neobydlenému zálivu, kde mají strávit celý příští rok. Gruhuken. Jenže arktické léto je krátké. Když se noc vrací, aby se znovu chopila vlády nad zemí, Jack pociťuje zvláštní neklid. Jeho druhové jsou postupně, jeden po druhém, nuceni odejít. I on se musí rozhodnout. Zůstat, nebo jít. Brzy spatří poslední paprsky slunce a pak na celé měsíce pohltí tábor polární noc. Brzy dosáhne bodu, z nějž už není návratu - to když moře zamrzne a znemožní mu útěk. A Gruhuken není tak neobydlený. Jack není sám. Něco se potuluje temnotou. ... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2010

kyssling
13.12.2015 3 z 5

Označil bych to spíše za povídku, z celého příběhu by se dalo vytěžit daleko více, knih připomínající "Věc" je bohužel pomálu. Takže z arktického prostředí si rozhodně nenechte ujít především nepřemožitelnou knihu Terror !

davas
15.07.2015 3 z 5

téma mi přišlo jak dobrý nápad,dobře psané a čtivé ,pomalu se děj dostával do atmosféry ,nakonec se ovšem děj posunul jinak než jsem očekával

Lucka385
22.05.2015 5 z 5

Knihu jsem právě přečetla podruhé a stejně jako tenkrát, když jsem ji poprvé četla, jsem byla uchvácená příběhem. Sice mi nelezli oči z důlků při popisování čvachtavých kroků :-) jako poprvé, ale i když jsem věděla jak příběh dopadne, hltala jsem každé slovo. Ano, možná se nejedná o tak moc hrůzostrašný příběh jak je psáno na přebalu, ale zažít bych něco podobného rozhodně nechtěla. Za mě je to jedna z těch lepších hororových, možná spíš psychologických knih. Znovu ohvězdičkovat nemůžu, ale kdybych mohla, dám znovu plný počet. Škoda, že další knihy od M.P. jsou věnované dětem.

Zrzavá_Tereza
15.05.2015 3 z 5

No, tak rozhodně to nepovažuji za "Hrůzostrašný příběh", jak je napsáno na obálce a ani mi netuhla krev v žilách. Ale i tak se mi knížka líbila. Ještě jsem nečetla žádnou na tohle téma a musím říct, že při čtení jsem se sem tam přistihla, že se cítím nepříjemně při představě, že bych se měla octnout v podobné situaci jako hlavní hrdina Jack. Všechna ta zima a tma mi trošku naháněla hrůzu, i když to bylo jen v mých představách..
Takže ano, stojí za přečtení. Ale nečekejte nějakou velkou hrůzu, spíš trošku toho psycha.

Madame R
06.04.2015 3 z 5

První půlka knihy byla na mě moc protáhlá, myslela jsem si, že knihu odložím ale vydržela jsem to a nelituji. Druhá půlka se slušně rozjela a já se od ní nemohla odtrhnout. Je to spíše psychologický román s opravdu temnou zápletkou.

Daniel.95
05.03.2015 4 z 5

Zajímavě napsaná kniha, která se opravdu dobře četla a vtáhla do děje. :)

Rodaw
28.02.2015 5 z 5

Do téhle knihy jsem už tak nějak šla s tím, že se mi bude líbit. Vnitřní pocit, nejspíš. Občas se stává, že když od knížky máte vysoké hodnocení, zklame Vás, určitě to sami znáte. Tahle kniha mě nezklamala. Sice byla trošku jiná, než jsem čekala (rozhodně nejde o klasickou vyvražďovačku!), ale atmosféra tu byla daleko tíživější, než jsem čekala.
Ze začátku jsem měla docela dost velký problém s hlavním hrdinou. Až tak velký, že jsem uvažovala, že knihu prostě zaklapnu! A to už je myslím co říct .. jeho obrovská nechuť pro psy mě celkem dost šokovala. Naštěstí si to časem spravil, NAŠTĚSTÍ.
V knížce je poměrně málo postav. A jsou tu pejsci. :-)
Ano, líbilo se mi to. Celou tu hrůzu se dozvídáme z deníku Jacka, který do něho pravidelně a poctivě píše. Moc se mi líbilo vykreslení prostředí. Při čtení máte pocit, jako byste na daném místě byli, vyloženě na Vás dýchá zdejší mrazivá a nelítostivá krajina. Už to samo o sobě je docela mrazivé, když víte, že naši hrdinové jsou osamoceni někde v pustině, odkázáni jen na sebe... no a pak se k tomu všemu objeví ještě zlo... nebudu prozrazovat samozřejmě co/kdo, jen řeknu, že z toho celkem dost mrazí v zádech..
Rozhodně celou dobu, co tuhle knihu budete číst (v mém případě jsem jí spíš hltala) Vás budete zajímat konec, rozuzlení, závěr. KDO/CO/PROČ/JAK. Konec mě vyloženě nezklamal, byl jiný- což by nevadilo!, ale na můj vkus možná trošku urychlený, možná jsem i čekala ještě větší grády.
Plus mínus ale bylo vše vysvětleno a to je důležitý ... mně osobně by nevadilo, kdyby samotný závěr byl třeba ještě trošku víc psycho, ale to už jsou jen takové drobnosti :-)
Pokud by se podle této knihy natočil film, mohlo by se jednat o opravdu solidní psycho horor, na který bych se okamžitě a s nadšením podívala.
Takže závěr? Doporučuji. Mně se kniha velmi líbila!

Ivan Kučera
16.12.2014 4 z 5

„Nič nenasvedčovalo tomu, že by na tých miestach niekto stál. A predsa tam bol. Cítil som jeho výzvu. Jeho zlobu namierenú proti mne. Mýlil som sa. Toto nie je ozvena.“ Vydarený horor, bohužiaľ nakoniec nie až taký dobrý, ako vyzeral zo začiatku. Zdalo sa mi, že ak by mal aspoň o 50 strán navyše, bolo by to lepšie. Takto mi to pripadalo príliš skratkovité a „narýchlo“. Detto množstvo náhod a nehôd (ktoré autorka používa k tomu, aby hrdinu dostala tam, kde ho potrebuje mať) je miestami až neúnosné (postupné odpadávanie jednotlivých členov expedície, zničenie vysielačky atď.). Ale atmosféra je pôsobivá, Špicberky sú neuveriteľná zem a povedal by som, že sa ju Paverovej podarilo dosť obstojne „predať“. Prvých asi 80% knihy je po stránke napätia a strachu ozaj dosť nepríjemných, ja som napr. knižku odmietol čítať pred spánkom, večer alebo keď som bol sám doma. Ku koncu to ale začína jemne stagnovať. Oceňujem však (najmä po skúsenostiam so Strachom Jozefa Kariku, ktorý sa Krokmi v temnote inšpiroval), že pôvod zla u Paverovej nie je „všeobecný a prastarý“, ale ide o „obyčajné“, ale o to účinnejšie vysvetlenie. Z ďalších vydarených snežných hororov spomeňme Terror, Ledové peklo, V horách šialenstva alebo Posledná na cestu (poviedka od S. Kinga).

Lenny33
29.11.2014 4 z 5

Obrovské překvapení! Musím říci, že kniha se výborně četla a v druhé polovině mě úplně pohltila a vtáhla do děje. Velice emotivní a procítěná kniha. Skvěle, autenticky napsána. Určitě jedno z děl, na které jen tak nezapomenu. Hlavně ten konec! Čtenář si podle něčeho na začátku knihy myslí, že ví, jak celá kniha skončí a ouha! Velmi mě to šokovalo.
Knihu doporučuji! Jen v ní nehledejte akci, ale spíše popis emotivního stavu člověka v určitých situacích a jejich vývoj. 4,5*

BukaJ
06.07.2014 3 z 5

Čtivá kniha s dobrým příběhem. Styl, kterým spisovatelka M.P. psala se mi rovněž líbil, ale šlo někdy až moc poznat, že knihu psala žena. Místy byly určité pasáže až příliš přecitlivělé na můj dojem. Příběh, jak říkám: "dobrý", ale čekal jsem od knihy asi víc, než nabízela. Konec mě zklamal, respektive třetí třetina knihy. Často mi přichází, že chce autor danou knihu, tedy samotný závěr knihy co nejrychleji ukončit, což mě mrzí, protože si myslím, že se se závěrem této knihy dalo naložit podstatně lépe...60%

soukroma
22.08.2013 5 z 5

Velmi mě příběh oslovil, děsivost samoty v odlehlém místě ve tmě polární noci a její vliv na psychiku člověka je ochromující. Není to severské krimi, není to ani horor, ale velmi povedený komorní psychothriller. Jen nevím, proč se překladatelka nedržela originálního názvu "Dark matter", a dokonce v knize při jediné zmínce tento pojem přeložila nesmyslně jako "temnou záležitost" namísto "temné hmoty", což je terminus technicus.

petka-2007
12.08.2013 4 z 5

Styl psaní se mi líbil, bavilo mě to, ale čekala jsem ve finále trochu něco víc, prostě NĚCO, co by finále učinilo trochu více působivější. Lehkého mrazení se ale dočkáte, stísněná atmosféra je dobře vystihnuta.

Lucka385
17.07.2013 5 z 5

Pro mě naprosto perfektní kniha. Napínavé, lehce stísňující, lehké mrazení, vše co od takové knihy očekávám. Přečetla jsem za jeden den, nešlo se odtrhnout.

Lorelei13
01.06.2013 5 z 5

Naprosto perfektní a nedoceněný příběh.Napsané je to tak reálně, že jsem měla pocit, že to prožívám já. Udělala jsem ve čtení jen jednu krátkou pauzu a měla z ní výčitky, protože mi připadalo,že je ode mne nefér nechat tam Jacka samotného v té hrůze.

evasamankova
12.05.2013 4 z 5

Čtivá, tajemná kniha. Forma i styl vyprávění byly povedené a dopadlo i trochu jinak, než jak jsem z úvodního dopisu i celkového pocitu na začátku knihy měla. Což je plus. Příběh byl hrůzostrašný a lehce mě mrazí, ale ne tolik jak jsem očekávala. Řekla bych, že tomu chybělo něco malinko víc, aby to bylo ještě působivější. Jelikož byl příběh poměrně krátký, tak snad více té tajemné omáčky okolo. Ale každopádně podařená kniha.

kormoran78
06.05.2013 4 z 5

Velmi zajímavě zpracovaný příběh. Vyprávění prostřednictvím deníkových zápisků hlavního hrdiny umí dobře vtáhnout do děje a atmosféry. Zbytečný mi přišel úvod ve formě dopisu, kdy je naznačeno, jak příběh dopadne.

Jitulisko
30.04.2013 2 z 5

Tak tahle kniha mi zklamala, čekala jsem víc. Nějak se nezadařilo vtáhnout mi do děje. Sledovala jsem to jakoby za sklem..... Pro připravující se výpravu fain příběh na strašení po večerech. Pro mě nic moc....

Alexia Wolvin
01.04.2013 4 z 5

Jeden z nejnapínavějších příběhů, který se mi dostal do rukou. Kniha na mě velice zapůsobila nejen stísňující atmosférou polární noci na Špicberkách, ale také plíživou hrůzou, kterou prožíváte společně s osamělým hrdinou...Zhltla jsem jí jedním dechem a od začátku až do konce mě zvláštně mrazilo v zádech. Když se člověk dostane přes prvních třicet vcelku nezáživných stran, je to paráda. Vřele doporučuji.

Byra
09.11.2012 4 z 5

Při čtení knihy jsem ani nedýchala, nejdřív mi přišel příběh zdlouhavý,ale jakmile se dostali na ledovec, tak se to rozjelo.

Boboking
21.04.2012 5 z 5

Více než úžasné překvapení. Vynikající hrůzostrašný příběh o člověku uvězněným na pustém místě za severním kruhem. Vynikající atmosféra a psychologie postupného pádu do šílenství.

Arktida horory výpravy a expedice duchařské romány

Michelle Paver
britská, 1960