Křižovatka zvaná Balkán

Reportážní cestopis mapuje ta nejkonfliktnější a zároveň nejmalebnější místa poválečného Balkánu. Kniha provede čtenáře oblastmi, ve kterých ještě neskončil konflikt, včetně zákoutí jaderských ostrovů a přímořských hor. Začíná reportážemi z Kosova a Albánie, plynule přechází do Bosny a Srbska a končí Černou Horou, Dalmácií a chorvatskou Likou. Z Kosova kniha přináší mimo jiné vhled do odstrčeného malého muslimského národa Goranů, příběh pumpaře, kterému Albánci zabili bratra, či albánské uklízečky na české vojenské základně, ohlédnutí za vyhlášením nezávislosti, přiblížení hovorů v obyčejné srbské hospodě nebo povídání s liberálním srbským mnichem. Z Černé Hory pak například rozhovor s knězem, který kryl válečné zločince a pak držel hladovku, nebo pohled do udírny pršutu. Příběhy a reportáže doplní v hojném počtu fotografický materiál a mapa regionu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41618/krizovatka-zvana-balkan-41618.jpg 4.617
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Křižovatka zvaná Balkán

Ali1960
23.02.2015

Tato forma reportážních knih mě moc baví. Ze střípků jednotlivých kapitol si skládám obrázek
o zemích, které autor popisuje. Zvlášť když jsou to země, do kterých tak často nezavítáme. Je to
takový předkrm a to hlavní si najdu třeba na netu.

Atisa
08.07.2014

Toto je v současnosti jedna z mála knih v češtině pojednávajících o životě v balkánských zemích. Podává čtenáři opravdu velmi různorodý pohled na tuto oblast. Čtení některých reportáží mě bavilo více, některých méně, ale celkově zajímavé. Možná by však stálo za to, věnovat každé zemi samostatnou knihu.

Martin Ježek
česká, 1978