Kresťan dnes I.

Kresťan dnes I. https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63893/krestan-dnes-i-63893.jpg 1 1 1

První svazek, s podtitulem "Úvahy o súčasných otázkách" souborného vydání článků biskupa Pavola Jantausche z časopisu Posol z let 1921-1928.

eraserhead
08.10.2011 odpad!

Dámy a pánové, je mi naprosto a úplně jedno, jestli se svým komentářem někoho dotknu, případně ho urazím, ale toto byl opravdu hnus. Ta nejhorší, nejnechutnější a nejneuvěřitelnější katolická propaganda, která vás jen napadne a za níž by se vůbec nemuseli stydět ti nejtužší propagandisté třetí říše či bolševického Sovětského svazu. Jantausch ve svých časopiseckých článcích sdružil vše, pro což katolíky doslova nesnáším, vše po což jsem zarytý ateista, vše, co na křesťanském náboženství zavání šovinismem, nesnášenlivostí, antisemitismem a nesnášenlivostí a odporem ke všemu, co je jiné, než to, co jsme a co říkáme my. Jantausch jednoduše a zkráceně tvrdí, že pokud nejsi katolík jsi v podstatě v prdeli a shoříš v pekle. Vyzývá k pálení knih, upravuje historii a mnohdy přímo lže. Původně jsem k tomuhle nechtěl nic napsat a jen vypsat pár citací, takže, přeji příjemné čtení: "švindlerstvo politické ničí iba bázeň božia a nadzemské zásady (...) Zostal si slepým len preto, že si nečítal katolícke, dobré noviny. (...) Ako by to ináč bolo s nami, keby sme všetci čítavali katolické spisy? Stáli by sme neklítivo, silno na vlastných nohách. (...)Pohanské organizácie treba znemožniť, alebo premeniť na kresťanské, vymaniť z otroctva Antikristov a pokrstiť! Kto by zostával tvrdošijne v protikresťanskej organizácii, považuje sa za prašivů ovcu a ako verejný hriešnik a odpadlík nemá miesta a práva v ovčinci Kristovom. (...) Keď nás bude viac zorganizovaných v kresťanskom spolku, tak budú musieť včetci tancovať, ako my budeme hvízdať. (...) V ktorej katolíckej slovenskej rodine čítajú beznáboženské a protináboženské noviny, letáky a knihy, tam sa už zahniezdila duševná cholera. Nepúšťajte si hada do rukáva! Najťažšie len raz-dva vezmeš do ruky medovů otravu, už si kandidátom mravnej smrti. (...) Azda nie je to obmedzovaním a degradováním náboženstva, keď sa otcovi, matke alebo tútorovi zachce, može si začiatkom školského roka žiaka vyhlásiť z náuky náboženskej, a na praktické vykonávanie povinností náboženských, ako je sv. spoveď a počutie sv. omše nikoho nesmie katecheta nútiť? (...) Čo osoží dieťaťu, keď sa i naučí čítať, rátať, zemepis, dejepis, prírodovedu a čo ja viem čo - ale sa nenaučí modliť, Boha sa báť a čnostne žiť? (...) Bez náboženstva može škola vychovať vycibrených zlodejov, kmínov, smilníkov, vrahov, ale nie statočných a poriadnych ľudí, na ktorých by sa mohla Církev a štát opierať. (...) Jedine náboženská výchova vykreše z dieťaťa opravdivého člověka. Bez nej sa stávajů děti najnebezpečnejšími zvermi a svet svorkou divých šeliem. (...) Bezbožník nie je charakterom, ba ani člověkom. (...) Neuzavieraj a nepripusť svoji děťom uzavierať miešané manželstvo so sektármi! (...) Miešané manželstvo je nešťastím i keby úradne a písomne sľúbila nekatolícká stránka všetko možné, co žiada Cirkev. (...) Kto neuznáva práva Božie a Kristove, je rebelantom, buričom a nepriateľom, spoločenského blahobytu ľudstva; takýto si zasluhuje trest časný a večný. (...) Tak napríklad proti spravodlivosti sa previňuje, kto svoje občianske právo a hlas dáva protikresťanskej strane. (...) Ani ty si nesmieš dovoliť ani v pohľadoch, ani v rečiach a spevoch, ani v pohyboch, ani v šatstve, ani v inom, čo ti na um príde a čo sa zapáči tvojej prirodzenosti." Shrnu to citací z jednoho známého českého filmu: "Jdu blejt, Velebnosti."

Autorovy knížky

Pavol Jantausch