Krejčí z Osvětimi

Krejčí z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395604/bmid_krejci-z-osvetimi-jA8-395604.jpg 3 153 46

Autor se narodil ve vesničce Pavlovo na Podkarpatské Ukrajině v Československu, kde začíná jeho životní příběh o tom, jak se z židovského chlapce, který přežil Osvětim a Buchenwald, stal jeden z nejvyhledávanějších krejčích v Americe. Ve své biografii se autor krátce dotkne období šťastného dětství a potom popisuje útrapy v Osvětimi a Buchenwaldu, kde přišel o celou rodinu. Po válce krátce sloužil v československé armádě, potom pobýval v Budapešti, ale nakonec emigroval do Spojených států, kde si našel práci u společnosti GGG, v níž se postupně vypracoval z poslíčka až do nejvyšší exekutivy. Nakonec si založil vlastní oděvní firmu, která dosáhla takového věhlasu, že oblékal i přední americké osobnosti od sportovců, moderátorů přes slavné hvězdy, jako byl například Frank Sinatra nebo Michael Jackson, až po kongresmany a přední politiky, jako je Barack Obama či Donald Trump.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Brána

Measure of a Man: From Auschwitz Survivor to Presidents' Tailor , 2014

faraod
10.11.2019 3 z 5

Do knihy jsem se začetla, vyprávění života z Osvětimi mě vyloženě vtáhlo do děje... Avšak druhá část po válce už mě tolik nebavila a k dočtení jsem se musela nutit...

eva3992
03.11.2019 5 z 5

Tato kniha je životopisem Martina Greenfielda. Jako třináctiletý se dostal do Osvětimi, kde přišel o celou rodinu. Válku přežil a když přišel rok 1948 rozhodl se, že emigruje do Ameriky. Tvrdá práce a velké cíle ho dovedli až k vlastní firmě, která šila pánské obleky, třeba i pro prezidenty a známe osobnosti.
Knížka mě oslovila, moc mě bavila a přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Přišlo mi, jak kdyby mi můj děda vyprávěl svůj příběh. Bylo to osobní, lidské. Celý příběh měl spád a dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací. Třeba právě z módního průmyslu, o kterém jsem samozřejmě neměla ani tušení. Ale bylo to podáno tak, že mě to skutečně bavilo a zajímalo.
Příběh je také o tom, jak je důležité jít si za svými sny. Bonusem v knize jsou fotografie z autorova života.
Doporučuji si knihu přečíst, bylo to moc poučné.

Ella_85
01.11.2019 5 z 5

Dechberouci, silny, opravdovy pribeh, ktery se premenil v americky sen...
Kdyz nad tim vsim premyslite musite si nutne rict, jak to ten Buh s lidmi vlastne zamyslel....

LadyCotton
29.10.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, název a hlavně anotace ke knize slibuje to co uvnitř najdete. Ano, není to jen příběh z koncentračního tábora - je to životopis muže, který nejeden přežil a šel dál - autor v knize líčí konec války, proč se rozhodl odejít do USA a jak si v USA počínal. Valná většina příběhů z koncentračních táborů končí koncem války, tento pokračuje prakticky dodnes.
Je sice pravda, že mi vysoká sebedůvěra autora občas nebyla příjemná (nebyl to můj šálek čaje) ale i tak jsem jeho příběh dočetla s chutí do konce.
Tato kniha mi přišla daleko lepší (reálnější) než jiné letošní tituly typu: Osvětimská ukolébavka, Tatér z Osvětimi

Veroba
24.09.2019 4 z 5

Kniha má trochu zavádějící název, pokud čekáte příběh z Osvětimi, budete zklamáni. Osvětim je pouze zkraje příběhu, dále popisuje životní cestu hlavního hrdiny. Kniha se mi i přesto líbila, četla se dobře a člověk si trochu rozšířil obzory v oboru krejčovství.

nicole1990
09.09.2019 5 z 5

četla se skvěle

Janniska
31.08.2019 5 z 5

Zajmavý příběh člověka který zažil hrůzy holokaustu,přežil a vypracoval se na vrchol.Kdo má rád životopisy,vřele doporučuji sáhnout po tomto titulu.Dvě třetiny jsou vyprávěním po osvobození o nivém životě Maxe v USA a jedna třetina je vyprávění z koncentračního tábora.Přečetla jsem dost knih o koncetrákách,ale přece mi tato kniha zase doplnila informace.Za mě super

Marekh
14.08.2019 3 z 5

Hodnocení čtenářů u této knihy je kolem 60 %. Přikláním se k hodnocení 70 %. Třetinu knihy autor popisuje svůj pobyt v koncentračním táboře Osvětim a Buchenwald. Zbytek knihy popisuje jeho příjezd do Ameriky, svůj pobyt v Americe, začátky jeho práce jako krejčího a následně jak vybudoval svůj podnik. Škoda, že autor více nerozvedl části z koncentračních táborů. Dozvěděl jsem se zase nové informace, které jsem v jiných knihách nečetl. Části, ve kterých popisoval svoji práci a ve které popsal, pro které významné osobnosti šil obleky (např. Frank Sinatra, Michael Jackson, Barack Obama, Bill Clinton, Donald Trump..) mne příliš neoslovily. Tyto části byly pro mě méně čtivé a nezáživné.

Autor přišel o celou rodinu - otce, matku, 2 sestry a malého bratra. Určitě obdivuji jeho píli při vybudování krejčovské firmy Martin Greenfield Clothiers a za stoprocentní pracovní výkon. Firma zaměstnává přes 100 lidí. Nechybělo málo a autor se dopustil jednoho činu, kterého by mohl po zbytek života litovat.. Zamýšlím se nad tím, jak bych se zachoval v podobné situaci, když je člověk plný vzteku.. Autor oslovil jednoho rabína a zeptal se ho, kde byl Bůh, když umírali lidé v koncentračních táborech?! V knihách s tímto žánrem se někdy tato otázka objeví. Někteří lidé říkají, že Bůh s tím, jaká zvěrstva páchali nacisté, nemá nic společného, za všechno si můžou lidé sami. Když se nad tím zamyslím hlouběji a zaměřím se konkrétně na děti, které měly celý život před sebou a za nic nemohly, proč alespoň Bůh tyto děti nezachránil?! Německo prohrálo 2. světovou válku a možná se o to zapříčinil Bůh. Nepřipustil, aby nadále trpěli lidé včetně dětí.. Jsou to otázky, nad kterými se někdy zamýšlím, když čtu knihy tohoto žánru..

Když celkově zhodnotím tuto knihu, jsem rád, že jsem se dozvěděl další osudy člověka, který prošel koncentračními tábory, které jsou založeny na skutečných událostech. V první třetině byla kniha čtivá a líbila se mi, postupně se hodnocení snižovalo. Možná je to i tématem knihy – šití obleků a věcí, o které se nezajímám. Autor v knize vyzdvihuje Američany. Osvobodili tábor Buchenwald, ve kterém byl vězněný. Na Ameriku nedá dopustit a většinou vidí jen pozitiva. Autor kritizuje na Američanech to, že se často zpřetrhávají rodinné vztahy kvůli penězům a to se mu nelíbí. Také zmiňuje rasovou diskriminaci.

V knize se vyskytují fotografie.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Tehdy jsem ještě nevěděl, že tomu muži se říká „anděl smrti“. Nevěděl jsem, kdo je doktor Josef Mengele – že je to nacistický lékař, který provádí amputace bez umrtvení, lidem vyloupává modré oční bulvy a má jich celou sbírku, hází živé děti do ohně a dává holčičkám – dvojčatům – bonbony, pak je střelí do krku a mrtvoly použije pro své lékařské výzkumy. Nic z toho jsem nevěděl. Jak bych taky mohl? Byl jsem patnáctiletý chlapec..

Placinecka
12.08.2019 2 z 5

Tématika koncentračních táborů je moje oblíbené téma. Proto se mi prvni část knihy líbila, i když bylo vyprávění spíše průměrné. Že bude kniha pokračovat odchodem hlavního hrdiny do Ameriky a budováním jeho nového života mi přišlo jako fajn nápad, konečně některá kniha z koncentráku pokračuje i dál, říkala jsem si. Dobrý nápad to byl, ale jen do chvíle, kdy se kniha zvrhla v popisy toho, jak a komu se šily obleky na míru a kolik slavných lidí tyto obleky obléká. Knihu jsem dočetla, ale s přemáháním.

Deniska147
05.08.2019 odpad!

Nedočteno, protože to vážně nešlo ....

Maki21
23.07.2019 2 z 5

Kupovala jsem si to z toho důvodu že mě zajímají příběhy přeživších koncentračních táborů. Nakonec se ukázalo že je jen zlomek knížky. Ale pokud někoho zajímají životopisy modních návrhářů tak je to přesně pro ně.

lulu0605
18.07.2019 1 z 5

Pro ty, ktere zajima tema koncentracnich taboru - nekupovat, je to o necem jinem. Kniha me nebavila. Nechci se rouhat nebo jakkoliv snizovat fakt preziti koncentracniho tabora, ale autor mi celou dobu lezl na nervy a mam pocit, ze ze zadku Ameriky uz mu ani nohy nekoukaj... neni to muj styl. Samozrejme pana obdivuji, je to borec.

lištička123
17.07.2019 4 z 5

Knížka se mi líbila. Spíš než jako knížku o holocaustu a koncentračních táborech a celkově o 2. sv. válce jsem ji vnímala jako příběh muže,který si tímto obbdobím prošel se vším zlým, co tato doba přinesla. Ale přežil a dokázal uskutečnit svoje plány. Odjet do svobodné Ameriky, vybudovat velký a dobře zavedený podnik a mít šťastnou rodinu.

ClariceL.
15.07.2019 4 z 5

Příběh je vyprávěn věcným a trochu strohým stylem,ale nechybí mu výpověd patnáctiletého chlapce,který za branami koncentračních táborů přišel o celou rodinu.Všechno co viděl a zažil v něm zanechalo vzpomínky,které nelze vymazat. Měl štěstí,přežil, a když se mu ozval příbuzný z Ameriky, dostal šanci mít znovu rodinu a nový život. Díky své píli a nadšení se vypracoval v oboru a práce se stala smyslem života. Začátky nebyly lehké, ale nitku po nitce se mu podařilo prosadit.
Název knihy láká na, především, další z příběhů válečných hrůz,ale ani druhá polovina o začátcích v Americe není nijak špatná. A výčet osobností, které firma Greenfield obléká? Proč ne, když se dokázal prosadit. V knize je dost míst, která mě nenuceně dojímala a je to prožitý příběh jednoho života.

Hellsbells
07.07.2019 5 z 5

A mně se naopak knížka líbila moc! Ani mi nevadilo, že větší část kníhy vypráví o životě po válce. Ne všechny knihy o holocaustu musí nutně od začátku do konce popisovat zvěrstva, která se děla. Hodně mě zahřálo u srdce, že člověk, který si tím vším přošel, co všechno zažil a o co přišel, nebyl natolik zlomený a měl sílu bojovat a vybudovat si tak perfektní život a myslím si, že na sebe může být právem pyšný. Je jasným příkladem toho, jací Židé jsou, že to nejsou podlidi, jak si Němci mysleli

veronika0382
03.06.2019 2 z 5

Bohužel, jedna z nejslabších knih o holocaustu. Musím říct, že po přečtení knihy ve mně převládalo zklamání. Zklamání z toho, jak byl příběh pojatý. Proč? Protože dětství až po konec druhé světové války bylo popsáno zhruba na šedesáti stranách. Na zbylých cca 170 stránkách byl popis emigrování do Ameriky a toho, koho Martin oblékal, jaké měli míry a co s nimi prožil. To mě tolik nebavilo, ani moc nezajímalo. Bohužel. Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

Acquenta
23.05.2019 2 z 5

Záčátek mě ohromil. V Maxovi jsem viděla silného hrdinu, který zvládl přežít největší hrůzy v životě....ale když jsem přečetla těch pár stránek a došla k Maxovu příjezdu do NY, už jsem tak unešená nebyla. Ze skvělého muže se stal namyšlený kluk, který žil jen pro velkoměsto, peníze a kariéru. Taky mi přišlo docela líto, že si změnil jméno...už kvůli jeho rodičům...tohle bych nikdy neudělala...no, druhou polovinu knihy jsem četla se zíváním a měla jsem chuť obracet stránky po 3 ....to byly jen samé obleky a slavné osobnosti...

bagel
29.04.2019 3 z 5

Tušila jsem, co od knihy mohu očekávat, ale bylo to ještě horší. První část byla hodně působivá, ale pak to sklouzlo k suchému životopisu s výčtem úspěchů a kariérního postupu.

-markéta-
28.04.2019 2 z 5

První ani ne polovina byla o tématu, který jsem očekávala a těšila se na něj. Bohužel. Kniha byla víceméně o oblecích než o tématu Osvětimi. Za mě zajímavý příběh, ale bohužel mě kniha nezaujala.
Nejslabší kniha na téma koncentračního táboru.

WowKokinko
21.04.2019 4 z 5

Kniha jednoduše ale věčně napsaná. Trochu mne překvapilo, že větší část knihy je věnována životu po druhé světové válce.

koncentrační tábory Židé osudy lidí švadleny, krejčí

Autorovy knížky

2019  65%Krejčí z Osvětimi