Krásy světa

Krásy světa https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111961/mid_krasy-sveta-AW7-111961.jpg 4 15 4

Členitá psychologie postav stojí na jednoduchém půdorysu příběhu: mladý včelař se ožení s energickou dívkou, do jejich života na samotě jen občas vstupuje nákupčí medu. Nečekaná událost však hrdinu přinutí k dvacetiletému odysseovskému toulání světem. Argentinec Tizón je obdivuhodně originální autor, i když si půjčuje Homérovu starou historii, místo trójského válečníka tu však máme bezejmennou figuru, místo putování k domovu hledání sebe sama a místo všudypřítomných antických bohů přírodní "krásy světa". Text je plný pozoruhodně minimalizovaných formulací životních zkušeností a jeho samorostlý autor patří mezi nejoceňovanější představitele dnešní latinskoamerické literatury.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Julius Zirkus

La belleza del mundo , 2004

adorjas
25.11.2020 5 z 5

Taká tá poetická kniha so životnými múdrami, kde som si zazáložkovala niečo takmer na každej strane.

"Stejně jako při bolesti i potmě vypadáme všichni stejně."
"Najvěrnější nejsou ti, co zustávají, ale ti, co se vracejí."
"Možná se zamilováváme jen do představ, které si vytváříme o tom, koho chceme milovat."
"Nejhlubší propasti bývají mezi lidmi."
"Dokud pláčeme, neslouží nám oči k vidění."

pajaroh
07.06.2020 4 z 5

Vůbec si nemohu vzpomenout, kde jsem na tuto knihu narazila a v jaké souvislosti jsem si ji pořídila. Ale je to velmi pěkné "pořízení". Jednoduchý příběh o opuštění, hledání a samotě, návratu bez sentimentu, který příjemně plyne a navzdory smutnému tématu nepůsobí depresivně. Sama nevím, co se mi na knize tak líbilo, možná to nekomplikované vyprávění složitostí života, popis osob mihnoucí se cestou...

Guepp
28.02.2015 5 z 5

Hledal zapomnění, ale našel sám sebe. Chtěl odejít, ale stejně se vrátil zpátky. Paradoxy života a Krásy světa.

Skip
04.04.2012 4 z 5

Úsporným a velmi svěžím stylem napsaná próza tohoto argentinského spisovatele. Zcela prostý příběh, a přitom je v něm tolik dynamiky, a to se autor vůbec nepouští do nějakých obsáhlých psychologických výkladů. Možná by se mohl krotit s popisy slunečního světla, ale i to dělá stručně, takže to není nijak zvlášť rušivé. Pár obyčejných postav, jeden neobyčejně obyčejný život a je tu krásná kniha, kterou jsem si opravdu užil.