Krásný janičár

Krásný janičár
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223717/krasny-janicar-223717.jpg 3 4 4

Krásný janičár je romantický příběh křesťanské dívky, zavlečené Cikány k Turkům. Dívka je převlečena za chlapce, což jediné jí zabezpečuje ochranu a lásku jejího adoptivního otce, paši Osmana, který přišel o vlastního syna a hledá v domnělém Omarovi náhradu. Čím je dívka starší, tím je její postavení nebezpečnější. Nakonec se při obléhání Lublaně setká se svým strýcem, zachrání jeho a barona Marka ze zajetí a spolu s nimi uprchne ke svým. Toto stručné líčení nemůže však zachytit všechen pestrý a rušný děj válek s Turky, probíhajících ve Slovinsku a v Bosně v 15. století. V době, kdyy u nás vládl moudrý Jiří Poděbradský, byl Balkán zmítán neustálými nájezdy Mohamedánů.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Lepi janičar , 1984


více info...

Přidat komentář

Cusco
15.04.2015 1 z 5

Vzkaz pro slovinského autora:
"Hlavu mám velkou jako ostatní lidé, nos jen trochu větší, v životě jsem neměla žlutý klobouk, obchodování nerozumím. Ale, nepopsatelně bych se radovala, kdybych Vám mohla dát políček."

adminar
08.02.2015 5 z 5

Velmi dobře a poutavě napsáno. Zajímavé je, že popis chování muslimů na území, které dobili nebo na ně dělají nájezdy, je tolik podobné aktuální situaci ve světě.


Autorovy knížky

Rado Murnik
slovinská, 1870 - 1932
1989  60%Krásný janičár