Krásná temnota

Krásná temnota https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450018/bmid_krasna-temnota-bJr-450018.jpg 4 111 30

Vynikající, neobvyklé, nápadité. Superlativů na tento titul by mohlo být vzneseno mnoho. Především je to ale vyšinutý, temný, naturalistický a extravagantní příběh odehrávající se na ploše čtyř ročních období mezi obyvateli poněkud... neobvyklého obydlí. Tohle je Alenka v říši divů, verze Davida Lynche.

Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: , Crew

Beautiful Darkness , 2014

sarka9190
03.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Za mne průměr, hodnotím po nekolika dnech, co jsem Krásnou temnotu precetla. Jedna hvězda za kresbu, druhá za atmosféru a ta třetí, za to, že dvě hvězdy jsou za celkové zpracování opravdu malo, což uznávám. Mně se Krásná temnota nelíbí a určitě se k ní nevrátím. Není to můj šálek kávy, kolik lidí tolik chuti. Spoiler:knížka je vicemene o sobectví a hodně často o samoucelne lidské krutosti. Jak už je zde někde někým napsano, z hrdinou všichni vymetaji a on vymete nakonec s nimi. Hotovo, nic víc. Byt krásně nakreslené. Ale obsahem je to pro mne průměr. Respektive, podobných příběhů mám doma na toto téma dost, krásné provedené a vicemene i s,, něčím navíc,,.

gaspoda
02.01.2021 5 z 5

už ste četli nechutně roztomilej komix?
Já jo tedle ten. Vzpoměl jsem si na Neználka ale na tripu, zlým tripu

KubaHanzelin
24.11.2020 3 z 5

Crew to do nebe vychvaluje, ale já v tom vidím jen kresbu pro děti a bizarnosti, kterých jsou postavy schopné. Každopádně jde o zajímavý nápad, který by se dal určitě využít do většího měřítka

Norri
20.11.2020 3 z 5

OK, tentokrát půjdu asi proti proudu. Můžete mi někdo prosím říct, co z tohoto komiksu dělá takový klenot? Bacha, následující text může působit jako spoiler. V tomto komiksu je skupina nějakých bytostí, které jsou takovým dětským způsobem pěkně kruté. Máme tady hlavní hrdinku, kladnou postavu, se kterou všichni vyj*bávají a ona nakonec pěkně vyj*be s nimi. Ale to je zcela banální zápletka bez větší hloubky. Nenabízí nic k zamyšlení a ani žádné odpovědi. Co dál? Že tam tleje v lese mrtvá holka, ve které ty bytosti bydlí? To je jen pouhá kulisa, která má pouze šokovat. Ale abych jenom nekritizoval - několikrát jsem se musel smát. Ty mrchy postupně umírají docela vtipným způsobem. Zajímavá a pěkná je kresba, kdy všechno je kreslené téměř realisticky, jen ty bytosti jsou kreslené hodně dětsky a naivně. Celý tenhle komiks je vlastně velkým grafickým vyjádřením kontrastu pěkného s ošklivým.

GoodGames
18.11.2020 5 z 5

Krásna temnota je jeden z komiksových titulov roku! Je plná zákerných, hravých a sviežich nápadov. Je to hnusné, brutálne, ale vo viacerých scénach aj veľmi vtipné a viackrát som sa zasmial nahlas. Veľmi sa mi páčilo hlavne nečakané a občas až šokujúce riešenie viacerých scén a osudov postáv. Maľba síce pôsobí zo začiatku infantilne, k príbehu sa nakoniec perfektne hodí a viacero strán je namaľovaných naozaj krásne. Vôbec sa redakcii nečudujem, že si komiks zamilovali. Je to naozaj doslova Krásna temnota. Len pozor aby ste to nekúpili deťom, mohli by mať z toho nočné mory :)

Angiee88
15.11.2020 5 z 5

Krásná kresba, no a ten děj mě docela překvapil. Občas to bylo drsné, ale kresba me ucarovala. Prostě Krásná temnota. Doporučuji !

RaptoR
09.11.2020 5 z 5

Tohle je jasný aspirant na post nejlepšího komiksu, který jsem letos četl. Syrové, drsné a přesto čarokrásné. Rozhodně nezapomenutelné. Více v recenzích.

Fuckenbrau
03.11.2020 5 z 5

Dlouho mě nic nerozhodilo jako přečtení Krásné temnoty. Jsem už tak nějak zvyklej na různé válečné comicsy z Bosny, jsem zvyklej na příběhy z koncenrtáku. Ale tyhle roztomilý dětský potvůrky, žijící v těle mrtvé a rozkládající se holčičky? Takhle teda ne.
Navíc jsem si hnedle vzpoměl na různé to příkoří, co jsme si dělali ve školce. A když jsem viděl co provádějí broučkům, bohužel jsem si vzpoměl na další věci, co jsme dělali ve školce...

Krásná a roztomilá kresba se skloubí s temným a ponurým námětem, každý čtenář si z toho odnese asi něco jiného. Jo, je to dost krutý comics, ale opravdu značně originální, a ta deprésa, co na mě dosedla po přečtení, mě říká, že to za to stálo. Proto dávám plnej počet.

fvalek
24.10.2020 4 z 5

Na Krásnou temnotu jsem se obrovsky těšil, ale výsledek mě zase tak nenadchnul. Celkově jsem to asi nepochopil, ale zkouším v tom hledat nějaké hlubší myšlenky...

Hned na začátku se setkáváme s obrovskou záhadou, co jsou ti malí pidilidičkové zač? Odkud se vzali? Žili v Auroře celou dobu nebo se objevili pak? Jsou živí, skuteční, nebo symbolizují nějaké myšlenky? Tak pokud jsem to správně rozluštil, tak je celé osazenstvo na rozumové úrovni dítěte, a to je na tom nejděsivější, protože rádoby dospělé postavičky, které disponují rozumem dítěte jsou plné krutosti, naivity, nenávisti, vzteku, strachu, malichernosti a dalších emocí, které se v dětech extrémně mísí a potřebují vyzrát. Celkově pak můžeme vidět několik opravdu brutálních, nebo také extrémně hloupých chvil, které skutečně můžeme nacházet jen v dětském myšlení bez jakéhokoliv kontextu. Smrt nic neznamená, krutost je normální, nepochopení druhých naprosto extrémní... Až si říkám, kdo potřebuje takhle moc pomluvit děti, ale u žádné jiné věkové skupiny by tenhle záměr uskutečnit nešel.

Cesta ročními obdobími zase není nijak symbolickým koloběhem přírody, ale společně s tlejícím tělíčkem spíš ukázkou lineárního plynutí času a úpadku a zmaru, kdy se postavičky vlastně ani nedokážou vymanit z nevyzrálosti a nedokážou dospět, i když se o to snaží (protože všechny pozitivní nebo rozumnější postavičky odešly hned). Mini-Aurora, která je stavěná do role hrdinky, které máme fandit, zase ukazuje plochost, kdy se skutečně snaží a má vhodné předpoklady, ale nedokáže se vyvinout. Kruté chvíle ji sice transformují, ale jako postava neroste, dokáže se pohybovat jen horizontálně, a tak i po své vrcholné pomstě stále jen sní o svém princi...

Celkový děj je jednoduchý, možná až primitivní, ale ta interpretační rovina dětského myšlení je obrovská. Stejně se projevuje i kresba, která je nádherná, dětská, miloučká, ale přitom krutá, drsná a navíc se mísí se skutečně profi psychedelickými obrázky, jak to vidí člověk.

Ze čtení mi bylo opravdu úzko a nelíbilo se mi to na mé emoce. Chápu uměleckou stránku a taky hrozně moc skrytých věcí, ale nevidím v tom úplně nějaké poučení nebo nějaký záměr, co by mi něco dal. Takže když řeknu, že se mi tahle kniha nelíbila, nemyslím to ani z nepochopení, ani jako odsouzení tématu, ale pro mě to není. Abych pravdu řekl, mám teď nějakou pořádnou depku z toho... :D

adevr
24.10.2020 4 z 5

Vůbec nevím co si o tom myslet... knížka je nádherná a výpravná... kresby opravdu zvláštní, a příběh neumím zhodnotit. Asi bomba námět, ale některé věci zůstali jen naznačené, nebo nedovyprávěné... Každopádně, docela mne ty malé sviňky štvali, a přál jsem jim všechno co si dělali. Připadli mi jako taková tlupa odporných neomarxistických, skřetích sluníčkářů...

Autoři knihy

Fabien Vehlmann