Král Matýsek První

Král Matýsek První https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55015/kral-matysek-prvni-55015.jpg 4 11 4

Pohádkový příběh královského syna, který jako malý chlapec osiřel a stal se králem.

Filozofie Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

Król Maciuś Pierwszy , 1986

Lovehorses365
16.01.2023 2 z 5

Nevím jestli se mi líbila.

karel.husa
10.01.2022 5 z 5

Matýsek se stane králem jako dítě. Řeší s ministry vedení země, postupně hledá, jak má vlastně vládnout - je zároveň dítětem, které se chce jít koulovat s dětmi, a zároveň králem, který nese zodpovědnost za celou zemi. Je králem všech, byť by chtěl být spíše králem dětí, protože jim rozumí lépe. Matýsek začne v zemi provádět reformy... dál už bych prozradil příliš.

Knihu jsme četli s dětmi 7 a 9 let. Kniha prolíná vnitřní zápasy Matýska s dobrodružnými příběhy a děti po celou dobu bavila. Děti se dozví, jak funguje stát, co je parlament, demokracie, vztahy mezi státy a jak se vše může zvrtnout. Hodně oceňuji moudrost, s jakou kniha ukazuje vztah světa dětí a dospělých a vede ke smířené, také a hloubku, když vykresluje charaktery postav. Matýsek dost reflektuje své jednání, to je též inspirativní.

Rádi bychom si přečetli druhý díl, ale ten zatím v češtině není (polsky Król Maciuś na wyspie bezludnej).

kacaabba
05.02.2013 5 z 5

Můj syn, se kterým jsem knihu četl, odmítnul knihu dočíst poté, co se to s matýskem začalo "nahýbat". Důvod? Protože to není pohádka, jak stojí psáno výše. Má to velmi realistický průběh, pokud jde o reakce, a končí to neslavně. Autor na knihu navázal druhým dílem, který ale v češtině, želbohu, vůbec nevyšel. Kdyby to tam nakonec dobře dopadlo, byl by synáček ochoten pokračovat ve čtení.
Pro samotné a malé děti to moc není, spíše pro společné čtení a neustálé vysvětlování. A hlavně chybí ten dobrý konec dobrého krále Matýska...

vitavita
14.03.2012

Čtení o Matýskovi, který se po smrti svého otce stane králem

pohádky smrt polská literatura pohádky pro dospělé

Janusz Korczak
polská, 1878 - 1942