Krajčírka z Dachau

Krajčírka z Dachau https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256874/mid_krajcirka-z-dachau-256874.jpg 4 352 352

Londýn, jar 1939. Osemnásťročná Ada Vaughanová, krásna a ambiciózna krajčírka, pracuje pre známu módnu návrhárku na Dover Street. Vďaka talentu, zručnosti a oduševneniu má na dosah sľubnú kariéru v oblasti návrhárstva, najprv sa však musí vymaniť z bezútešného života v chudobnej štvrti. Vďaka náhodnému stretnutiu so záhadným grófom Stanislausom von Lieben sa neočakávane ocitne v oslnivom svete smotánky, po ktorom tajne túžila. Keď jej Stanislaus navrhne výlet do Paríža, nedbá na varovania o blížiacej sa vojne na kontinente. Naskytla sa jej predsa šanca na nový začiatok. Po vypuknutí vojny sú milenci nútení zostať v Paríži. Vojnové udalosti napokon Adu uvrhnú do zajatia v dome veliteľa nacistického koncentračného tábora v Dachau. Aby v neľudských podmienkach prežila, musí robiť to, čo vie najlepšie: šiť. Keď sa zdá, že po rokoch utrpenia si konečne začína plniť dávne sny, v tej najneočakávanejšej chvíli ju opäť zasiahnu tiene minulosti...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Dressmaker of Dachau , 2015

triatlet
23.02.2016 2 z 5

Ve srovnání s Pekařovou dcerou (http://www.databazeknih.cz/knihy/pekarova-dcera-263234), Vypravěčkou (http://www.databazeknih.cz/knihy/vypravecka-218323) a Kabinetem milostných dopisů (http://www.databazeknih.cz/knihy/kabinet-milostnych-dopisu-259241) prachobyčejná červená knihovna.
Nesympatická, naivní hrdinka. Válka jen na pozadí. Předpokládám, že nebylo cílem autorky, aby mě na konci 2. kapitoly rozesmála :-)
Zaujal snad jen popis života (lepších) prostitutek v poválečném Londýně.
Ve výše uvedených knihách jsou výrazné motivy pečiva, respektive hudby. Ve Švadleně je to šití, ale nějak jsem nevěřil, že takové naivní přihlouplé trdlo zvládne v tíživých podmínkách ušít ty nejluxusnější šaty. Ale pokud si to Ada vysnila podobně jako Thomyho, pak patrně celý život látala ponožky :-)
Čtivé - ano, strhující - rozhodně ne.

limetka2008
18.02.2016 5 z 5

Smutný příběh, nabízí se myšlenka, co by bylo s Adou, kdyby tato poněkud povrchní a naivní dívka nežila v tak tragické době. Návrat s dítětem k rodičům, pak možná později sňatek, další děti a všední život? Konec překvapil a bylo mi z toho hodně smutno.

Polík
15.02.2016 4 z 5

Přelouskala jsem to během včerejšího odpoledne a tedy čekala jsem skvostný blahobytný závěr, kdy Ada bude bohatá majitelka svého Salonu Vaughan, ale takovýto konec mě ani nenapadnul..

zupri
05.02.2016 4 z 5

Včera jsem dočetla a velmi mě překvapil závěr knihy. Tím jasně vybočuje z válečné literatury...

weberda
25.01.2016 5 z 5

Krásný román, čte se samo. Ze začátku opravdu trochu červená knihovna, ale pak se to zlomí. Doporučuji.

JezinkaJ
17.01.2016 4 z 5

Ach jo. Ado-Avo, kam jsi rozum dala?
Příběh se odvíjí a poměrně lehce se čte. Já ho považuji za literaturu pro ženy, která ovšem hranici červené knihovny nepřekročí. Má svá překvapení a také poměrně logické a racionální vyústění. Jako v životě a nikoliv jako v ženských románech. :-) Oceňuji, že se autorka vyhnula moralizování a jen vyprávěla. Díky tomu, že si odpustila srdcervoucí tragické scény, to bylo uvěřitelné.
Přečetla jsem za jednu noc a kus dopoledne.

KKlara
04.12.2015 5 z 5

Začátek byl tragický: červená knihovna a ještě špatná. Bylo to takové ploché, chyběla mi niternost pocitů... Napadlo mě, jestli to třeba není jen špatně přeložené.. Protože ale knihy nerada odkládám nedočtené, četla jsem dál. Trochu se to pak zlepšilo. A pak... úžasné. Ta kniha je úžasná. Nenechte se odradit.
Jinak obecně: žádný válečný popis ala Remarque, opravdu ženský psychologický román.