Krajčírka z Dachau

Krajčírka z Dachau https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256874/mid_krajcirka-z-dachau-256874.jpg 4 352 352

Londýn, jar 1939. Osemnásťročná Ada Vaughanová, krásna a ambiciózna krajčírka, pracuje pre známu módnu návrhárku na Dover Street. Vďaka talentu, zručnosti a oduševneniu má na dosah sľubnú kariéru v oblasti návrhárstva, najprv sa však musí vymaniť z bezútešného života v chudobnej štvrti. Vďaka náhodnému stretnutiu so záhadným grófom Stanislausom von Lieben sa neočakávane ocitne v oslnivom svete smotánky, po ktorom tajne túžila. Keď jej Stanislaus navrhne výlet do Paríža, nedbá na varovania o blížiacej sa vojne na kontinente. Naskytla sa jej predsa šanca na nový začiatok. Po vypuknutí vojny sú milenci nútení zostať v Paríži. Vojnové udalosti napokon Adu uvrhnú do zajatia v dome veliteľa nacistického koncentračného tábora v Dachau. Aby v neľudských podmienkach prežila, musí robiť to, čo vie najlepšie: šiť. Keď sa zdá, že po rokoch utrpenia si konečne začína plniť dávne sny, v tej najneočakávanejšej chvíli ju opäť zasiahnu tiene minulosti...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Dressmaker of Dachau , 2015

anko57
19.09.2017 5 z 5

Emotivní kniha o naivní osmnáctileté dívce, jejíž snem bylo stát se někým a byla v podstatě ochotná pro splnění snu udělat vše. Její příběh byl v určitých pasážích až neuvěřitelný, ale konec je hrozný, vlastně jsem jí držela palce aby se jí vše podařilo.
Kniha je čtivá, doporučuji.

LuckyZ
05.09.2017 4 z 5

Zajímavá, ale něco mi tam chybělo, zas tak jsem jí nevěřila.

lenkavildomcova
27.08.2017 5 z 5

Přečteno za jeden den. Ada sice byla naivní, ale dokážu ji pochopit. Závěr zdrcující.

pavlinka0250
11.08.2017 5 z 5

Jak je řečeno v anotaci, za nejen své chyby Ada tvrdě zaplatí.
Ten konec mě vážně dostal, tohle jsem nečekala.
V některých komentářích se píše, že kdyby tohle a kdyby tamto....
Ano, Ada byla hodně naivní.
Ale každý máme své kdyby....
Nicméně kniha se mi líbila a její čtení určitě nebyla ztráta času.

katallinka
03.08.2017 4 z 5

Zase trošku jinak zachycena druhá světová válka očima dosti lehlovažné mladé dívky. Při čtení jsem měla dost smíšené pocity. Na jednu stranu se mi líbilo autorčino líčení války a toho, co mohlo následovat, ale hlavní hrdinka mi byla nesmírně nesympaticka a nad většinou jejich rozhodnutí jsem jen kroutila hlavou.

Katka81
10.04.2017 4 z 5

Není to asi nejlepší kniha co jsem o válce a koncentračních táborech četla, ale i tak mě její čtení bavilo.

dark.ma93
26.02.2017 5 z 5

Za mě překrásná a čtivá kniha :) Sice jsem čekala, že se bude mnohem více zabývat samotným pobytem v Dachau, ale i tak. Člověk si až při čtení uvědomí tu pozoruhodnost toho "kdyby" a toho, že každé rozhodnutí může úplně změnit směr našeho života. Jaký by asi byl život Ady, kdyby nepotkala svou lásku, která ji zradila? Jaký by byl život, kdyby neodešla k jeptiškám, kdyby nepotkala WAise, kdyby se provdala za toho pohledného Američana po válce, kdyby ji přijala zpět její matka s láskou, kdyby nezačala chodit do baru a mnoho dalšího...

Mám ráda silné životní příběhy.

cori
18.02.2017 3 z 5

Celkem zajímavý příběh o životě nižší třídy v předválečném a poválečném Londýně. Hrdinkou je naivní, ambiciózní dívka, která sedla na lep prvnímu muži, který ji pozval do Ritzu na čaj. Název románu je poněkud zavádějící, navozuje očekávání, že se příběh odehrává v koncentračním táboře, přitom se ale Ada do koncentráku ani nedostala.
Překvapil mě konec. Nejvíc mě dostala scéna prvního setkání Ady s matkou po návratu do Londýna.

kler1207
03.02.2017 5 z 5

Krásné. Trochu mě mrzelo, že se v Dachau svým vyprávěním zdržela tak krátce a vlastně jsem celou dobu očekávala, že se děj bude odehrávat přímo v táboře, ale nakonec mě kniha velmi bavila. Ada byla naivní, což v 18 letech není nic neobvyklého, krásná a ambiciózní. Pasáže o personifikovaných látkách, střizích a modelech mě neskutečně bavily a vytvářené šaty jsem měla přímo před očima. Miluju módu této doby a i vnitřní strana obálky mě definitivně přemluvila, abych si knížku koupila. Ale co se týče poslední části knihy, dlouho jsem při čtení nebyla tak naštvaná a rozčilená :)

Siege03
12.01.2017 5 z 5

Kniha přečtená jedním dechem, na prvotinu této autorky bravurně napsána. Doporučuji:)

Smiragl
01.12.2016 4 z 5

Kniha mne dlouho nechytala, pořád mi to přišlo jako další příběh na podobné téma, z podobného prostředí, nic nového pod sluncem. Byla jsem ale příjemně potěšená neobvyklým koncem, takže díky za něj, jinak bych tuto knížku považovala za ztrátu času.

Lucik87
26.11.2016 5 z 5

Jsem uchvácena. Hlavní hrdinka Ada mi ničím nebyla sympatická. Říkala jsem si, ty povrchní čůzo. Ale postupně, když jsem proplouvala dějem a sledovala, jaký všechen osud Adu potká, zjistila jsen, že se holka změnila. Aby ne, válka dokáže dělat divy a další sled událostí. Z Ady už nebyla marnivá, povrchní naivka. Konec mě úplně dostal. V tu chvíli mě napadlo, že by stačilo pár okamžiků jinak a život mohla mít uplně jiný. A taky mě napadlo, že tohle se děje i v reálném životě. Ráno vstanete, zjistíte, že zaspíte. O pár minut, a třeba..těch pár minut Vám může uplně změnit život. Jenom pár minut.

Rosana
26.11.2016 1 z 5

Kniha mě po cca 30 stranách vůbec ničím nenadchla a nezaujala, takže jdu na jinou; a taky mi vadil ten typicky britský styl (všechno rozvleklé a popsáno tisíci slovy).

Nestorkea
21.11.2016 2 z 5

Asi jsem měla moc velké očekávání, ale přiznám se, že mě kniha moc nenadchla.. Podle krásné obálky jsem čekala víc prostředí "Dachau", v díle mi ale připadalo trochu odbyté. A přitom ona část pro mě osobně byla nejčtivější. Děj se mi zdál trochu překombinovaný, což mu ubralo.. Navíc mi hlavní hrdinka připadala jako totální tele.. Za mě slabý průměr.

HDosoudilová
07.11.2016 5 z 5

Často a ráda čtu knihy na téma koncentračních táborů a celkově 2.sv.v.. Tato kniha se mi moc líbila, dobře se četla a byl to zase trochu jiný příběh. Hlavní hrdinky mi bylo spíš líto, i když se do takových situací v podstatě vůbec nemusela dostat. Ale docela ji chápu, však kdo byl v mládí jiný? Prostě chtěla věřit. Akorát ten konec mě zase dostal.

Dadula118
25.10.2016 4 z 5

tak to byl příběh... knížku jsem opravdu hltala.Nedočetla jsem se,zda to bylo psané podle skutečného příběhu,ale i tak... vím jedno..že jsem ráda,že žiju v téhle době a pevně doufám,že nikdy nebude válka.

Landys
11.10.2016 5 z 5

Za mě velmi poutavý, ale smutný příběh. Hlavní postavě jsem celou dobu fandila, proto jsem z konce knížky byla celkem smutná. :)

koblizek8
10.10.2016 3 z 5

čtivá kniha, ale zápletka dost přitažená za vlasy. aspoň že to autorka ukončila tak, jak to ukončila.

josska
09.10.2016 5 z 5

dost mě překvapil konec

lencin
23.09.2016 4 z 5

Líbilo. Hlavní hrdinka Ada opravdu hodně hodně naivní,ale i tak má v sobě kniha velkou sílu.