Kosti Mraza

Kosti Mraza https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445106/bmid_kosti-mraza-nc8-445106.jpg 4 174 63

Siva dokáže přežít i ty nejtužší zimy. Je totiž jednou z Dětí Mraza… vlastně byla. Její lid byl vyhlazen, ona jediná zůstala. Teď musí žít mezi vrahy svých nejbližších a čelit požadavkům kněžky Jedwigy, které ji dovedou až do vězení. Tam potká Bogobora – tvora, kterého kletba připravila o vlastní vůli a nutí ho zabíjet – a uzavře s ním dohodu. Společně se vydají hledat kosti Mraza, mocný artefakt, který může zabránit Jedwize, aby otevřela bránu samotné Nicoty a zničila severní království, jedno po druhém. Podaří se jim najít pozůstatky boha a zkáze zabránit?... celý text

alenkacermi
30.04.2021 4 z 5

Je to moc pěkná fantasy kniha. Bohatě vymyšlený svět, zajímavé postavy, které mě bavily a překvapovaly. Příběh se hezky a rychle četl.

Sixtinka144
28.04.2021 4 z 5

Tohle je moje první kniha od autorky, a musím říct, že jsem velmi mile překvapena. Slovanskou mytologii mám moc ráda, miluju číst ty příběhy, nějakým způsobem mě to hrozně fascinuje. Celá tahle kniha má skvělou atmosféru, která knize dodává na kvalitě. Taky se mi líbí, jak autorka vykreslila postavy, jak hlavní, tak ty vedlejší. Všechny bytosti byli moc hezky popsané, i když většina z nich byla spíš děsivá. Nesmím zapomenout na obálku, která je opravdu nádherná. Knize mohu vytknout jen dvě věci. Občas mi přišlo, že tam bylo až moc útoků na hlavní postavy. Chápu proč, jen mě to pak už tolik nebavilo. A taky se mi kniha četla docela dlouze. Chyběla mi tam nějaká jiskra, která by mě nutila číst dál a dál. Vůbec jsem se u knihy nenudila, ale prostě něco malinko mi tam chybělo. Knihu mohu jen doporučit, a hned, jak vyjde nová, nebudu váhat!

Mikus
28.04.2021 5 z 5

Kosti Mraza byla kniha plná překvapení. Celou dobu jsem si totiž myslel, že naprosto přesně vím, do čeho jdu. Čekal jsem klasickou fantasy pouť a dostal jsem mnohem víc než to. Tahle kniha mě totiž překvapivě neoslovila dějem, ale prací s postavami a taky, jak zajímavě do všeho zapletá pohádkové motivy. A s tím je třeba počítat, pokud se do knihy chcete pustit - nejděte v první řadě po ději. Ono se vám to jinak může zvrtnout v dlouhé čtení, které nebude bavit ani vás ani knihu. Tam, kde na můj vkus Kosti Mraza v příběhu zaostávají, jinde zase dokážou spoustu nabídnout. Zvláště pak postavy. Jejich minulost, jejich obavy, myšlenky a cíle - to všechno je tam moc hezky a precizně vykreslené. Klobouk dolů! Psychologie postav v téhle knize dokazuje, že fantasy dokáže naservírovat plno skvělých myšlenek. (Hlavně Bogobor u mě se svými kapitolami hodně bodoval!)
Problém neproblém je pro mě svět. Chvílemi se mi zdál trochu nevyužitý, vzhledem k tomu jaký v něm vidím potenciál! Nebál bych se přidat plyn a něco víc z něho poodhalit. (Třeba se dočkáme v příští knize.)
Poslední velké překvapení skýtal závěr. Já mám totiž konce v tomhle duchu moc rád. Odvážné, svižné a hlavně výstižné, aby do sebe to zásádní hezky zapadlo.

Finální hodnocení přidávám dodatečně. Rozleželo se mi to, a teď jsem ještě o chlup nadšenější. Navíc se mi zdá, že jsou Kosti Mraza trošku nedoceněné a zasloužily by si vyšší hodnocení. Proto tomu tady napálím všechny hvězdičky, co můžu, a moc rád vám knihu doporučím. Myslím si, že je fakt dobrá a (minimálně v rámci svého žánru) stojí za pozornost!

Emilie37
10.04.2021 4 z 5

Nejvíc oceňuji vystavění světa (magické bytosti, mytologii i fungování magie). Kvůli příběhu nedám pět hvězd. Střed knihy mi zpětně přijde prázdný a myšlenky Sivy i Bogobora se docela opakují. Přesto se mi kniha hezky a rychle četla. Konec byl pro mě silný a měla jsem z něj pocit, že takhle to má být. Taky hezká obálka.

tomas9591
01.04.2021 3 z 5

3.8☆ - bohužel tady to pro mě na 4☆ nedosáhlo úplně

Neúmyslně se mi pod ruku dostávají knihy, které mají v sobě mytologii, tato není výjimkou. Já sám pro to mám slabost, takže se mi to moc moc líbilo. Opravdu moc. Prolíná se to celým příběhem a mě to těšilo při každé zmínce.

Hlavní postavy nejsou, dle mého, jako většina postav. Nejsou mega zabijáčtí hrdinové s nepřebernou mocí, a ani se k ničemu takovému postupně nepropracovávájí, jak děj knihy plyne. Obě postavy mají co dělat, aby zůstaly živé, mají to sakra těžké a autorka to vykreslila moc dobře. Se Sivou a jejím charakterem jsem se v určitých místech ztotožňoval.

Atmosféra byla strašně ledová, jako zmrzlé zábradlí, kterého se nechcete chytit, tak na mě působila na omak každá stránka, když jsem ji musel otočit.

Od autorky rád vyzkouším další tvorbu, jsem spokojený, dostal jsem, co jsem chtěl.

Holkaodknih
30.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Autorka vykreslila krásně ruský folklor a mytologii, ale časté opakování frází bylo vyčerpávající. Spousta myšlenek, které se neustále tocily dokola. Závěr nebyl vůbec epický, ale projevit Jedwize milosrdenství bylo hezké. Je to spíš takový putovní cestopis. Nemohla jsem se začíst a akční scény na mě nezapusobily.
Jazyk byl ale snadný a rychle se to četlo.

andrejci
25.03.2021 4 z 5

Moc jsem se na příběh těšila a z části jsem byla i zklamaná a z části příjemně překvapená.
Nápad určitě dobrý. Z části bych řekla, že i originální. Postavy a vykreslení světa za mě super. Bytosti a mytologie taky. Krásné popisy událostí. Siva a Belek za mě fajn postavy. Možná jsem čekala více škádlení mezi sebou.
Ale přesto jsem se nemohla začíst. Nevím, čím to byla. První knihu od autorky jsem doslova zlhtala a teď jsem se musel hlavě ze začátku přemáhat.
Konec byl za mě dobrý. Moc se mi líbil. Přišlo mi, že to tak má prostě skončit.
Hodnotím to tak na 3, 5 hvězdičky. S obálkou to jsou 4.

Knihetty
22.03.2021 4 z 5

Skvělý! Hlavní postavy jsem si moc oblíbila.

Dani3
21.03.2021 1 z 5

(SPOILER) Za celou dobu čtení jsem nebyla schopná se do Kosti Mraza začíst. Hlavně na začátku, než jsem si zvykla, mi vadily časové přechody, které byly do příběhu vsunuty jako vzpomínky a nebyly nijak označeny. Bylo to opravdu hodně matoucí. Autorka navíc mnoho věcí opakovala pořád dokola, asi nejvíc otravné bylo neustálé zdůrazňování chromé nohy hlavní hrdinky.

Postava Sivi ani Jedwigy mě moc nezaujaly. Navíc Jedwiga tu coby hlavní „záporák“ dostala zoufale málo prostoru, její hrozby jsou většinou jen zprostředkované a na scéně se objeví až v samotném závěru. S Bogoborem/Belekem jsem na tom byla o poznání lépe. Ten byl obestřen tajemstvím a to bylo to jediné, co mě nutilo knihu dočíst.

Hanjimka
19.03.2021 4 z 5

Super pohádka pro dospělé. A určitě i fantasy příběh pro mládež. Asi jsem objevila novou českou fantasy autorku. :-D A jsem ráda.

knizninadsenec
09.03.2021 5 z 5

Velmi krásný příběh.

veverrka11
08.03.2021 4 z 5

Velmi zajímavý námět. Mám dojem, že i knížka je opředená magií slovatepců :-) P.S. jsem jediná, které ten konec připomínal Frozen?

Tweety0207
08.03.2021 5 z 5

Kniha bola úžasná. Postavy boli skvele. Velmi som si ich obľúbila. Je to jedna z mála knih, kde som držala palce aj zápornej postave, aby mala šťastný koniec. Prečítané jedným dychom. A ten koniec... Ešte aj slza mi vypadla.

Artep5695
26.02.2021 2 z 5

Kniha by mě nadchla, pokud bych za sebou neměla sérii od Katherine Arden. Autorka se patrně od Katherine Arden inspirovala až moc! Stejný svět, stejné schéma příběhu, dokonce i stejně pojmenované bytosti "slovanské mytologie".

Aires
20.02.2021 3 z 5

Kosti Mraza jsou důkazem, že i česká fantastika může být zajímavá. Celá kniha jako kdyby z oka vypadla V zajetí zimy od Naomi Novik nebo Medvědovi a slavíkovi od Katherine Arden. Je to svěží závan slovanské mytologie, sibiřské zimy a pohádek.

Hlavní hrdinka Siva je trochu naivka, ale s nezlomným odhodláním. Její společník, prokletý Bogobor, se snaží zbavit otravného zlozvyku všechny na potkání rozsápat. Vzájemná společnost je těší jako koule u nohy, ale přesto se společně vydávají do Neznáma pátrat po kostech vládce zimy Mraza. Kdyby tento artefakt padl do nesprávných rukou, nedopadlo by to dobře. Kosti leží ukryté v srdci padlého království a nalézt je může jedině Siva, která je dcerou Mraza.

V patách má ale Jedwigu, typickou babu Jagu, před kterou se strachy třese Ivánek z Mrazíka i Budulínek z pohádky. Autorce určitě zatleskáte za Jedwigu, představitelku temné strany a neobvyklou záporačku, jejíž příběh si zaslouží více než finále na dvě stránky. Zkrátka by to chtělo ještě více vymazlit. Přesto je tato kniha skvělý příběh pro dlouhé zimní večery, který na čtenáře umí zapůsobit mrazivě, hřejivě i pohádkově najednou...

Shizunk
16.02.2021 3 z 5

Předchozí kniha, Z Kouře a Kamene, mě nadchla. Jestli měla vůbec nějakou slabinu, byl to uspěchaný, nedodělaný konec.
Jako by se z toho autorka chtěla poučit, postarala se tady o koncovku dechberoucí, která přesně sedla na připravené místo. Ale prokousat se k ní, to byla celkem dřina. Větší polovinu knihy jsem měl dojem, že čtu rozvinutou osnovu. Takovou kostru příběhu, náčrt pro autorku samotnou, na který je teprve potřeba nalepit maso a kůži. Je z toho sice jasně vidět, kam to mělo směřovat a co autorka zamýšlela, ale bohužel provedení pokulhává. Jeden ze základních tipů pro psavce je neříkat, ukázat.
Pokud jde o vývoj hlavních postav a jejich vztahů, autorka nám všechno rovnou řekne. Pak to stejné nenápadně naznačí, jako by to byla nová informace. Pak nám to znovu bez obalu řekne, a pak ještě pětkrát. Přitom už z jedné scény, z jednoho vnitřního monologu, lze rovnou vyčíst celý vývoj. A žádné překvapení, nějakých sto stran se děje přesně to, co už dávno víme, že se děje. A ještě o stupeň horší je, že postavy to vědí taky. Předstírají, že si nejsou jisté, ale za celou dobu jim to nevěřím.
Zatímco v předchozí knize sto stran chybělo, tady zase byly navíc.
Přidám k tomu pár prkenných dialogů a neustálé ujišťování, že postavy cítí emoce, které ovšem neodpovídají ani jejich činům, ani vnitřním pochodům. Místy pro ně není vysvětlení vůbec žádné. Autorce to asi smysl dávalo, ale já nemám ponětí, proč dotyčný reaguje jak reaguje na zdánlivě náhodné podněty.
Přes tuhle hromadu potíží jsem rád, že jsem dočetl do konce. Celý příběh ve světle jeho zakončení vypadá daleko lichotivěji, než jsem čekal. A rozhodně je z něj cítit potenciál toho, čím kniha mohla být, kdyby se ji povedlo ještě trochu vybrousit k dokonalosti. Spousta příběhů, i od slavných autorů, je sice perfektně poskládáná a technicky mistrně napsaná, ale po jejich dočtení pokrčím rameny a zapomenu je tak rychle, jak odložím dočtenou knihu. Ne tak u Kostí Mraza. Kosti zanechaly silný dojem. Zvláštní, ale silný. Inu, konec dobrý, všechno dobré.

OsolenéKnihy
01.02.2021 5 z 5

Dala bych 4,5, kdyby to bylo možné a to jenom proto, že bych nemusela číst o myšlenkách postav v repetitivním duchu, tedy alespoň v polovině knihy to pro mě bylo už takové točení se v kruhu a sebelítost Sivy a nerozhodnost Bogobora mě v tu chvíli trochu štvaly. Nutno však dodat, že jinak mi tu nechybělo nic, naopak mě překvapila rozmanitost autorčina světa a všelijakých bytostí, popisy okolí a atmosféry, připadalo mi to napínavé a jako něco, k čemu lze snadno přijmout. Nejen v české ya fantastice je to rozhodně jedno z lepších počtení, jsem fakt ráda, že jsem se do toho pustila a knihu si určitě někdy přečtu znovu. Je to pro mě takový ten příběh, který se mi v myšlenkách stále i po přečtení vybavuje a to si na tom užívám, nenechá na sebe zapomenout.

Libušš
29.01.2021

Obalka se mi zdala povedoma... A hele! Vyjma par detailu je to kompletne obslehnuta Leigh Bardugo... Za me ucite ne.

Marta88
25.01.2021 5 z 5

Kosti Mraza od Alžběty Bílkové mě uchvátily již podle recenze. Knihu jsem si dokonce objednala v místním knihkupectví dva týdny před Vánoci, ale co korona nechtěla, dodání knihy se opozdilo a po opětovném uzavření obchodů uvízla u prodejce. Já jsem však měla hroznou chuť si ji přečíst. Šáhla jsem tedy do kapsy (přesněji do internetového bankovnictví) a objednala si knihu elektronicky. A vůbec nelituji. Na jejich stránkách jsem dostala přesně, po čem jsem toužila, a to zimní příběh plný sněhu a mrazu, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Příběh na mě působil jako mix starých dobrých young adult knih (typu Skleněný trůn) s nádechem slovanské mytologie. Na té aktuálně doslova ujíždím a lituji, že není více knih s touto tématikou. Možná mě jen trochu mrzí, že ji autorka nevěnovala větší prostor. Dokonce mě napadá, že by vůbec nevadilo, kdyby byly Kosti Mraza sérií. Vím, že se terčem kritiky občas stala romantická linka knihy. Nevím, ale proč. Ba naopak mě se ta lehká přitažlivost a pomalý vývoj líbil. Žádný bum a prásk ... láska jako trám na první pohled. Co mě ještě na knize oslovilo? Její zakončení, a to že není nutné zlo potlačit pouze silou a porazit ho ve velké bitvě plné krve.

DreamerX9
21.01.2021 2 z 5

Abych pravdu řekla, čekala jsem víc. Kniha mě zaujala bytostmi, prostředím a myšlenkou. Takový ruský pohádkový mix. Celkový nápad krásný ale jinak děj? Přelouskávání cesty dvou hlavních postav, abych došla na nedořešený a příliš rychle utnutý konec ve dvou větách. To bylo zklamání ale i přesto to bylo něco nového avšak průměrného.
Autorka hezky píše a já věřím, že vydá lepší knihy a tato pro ní bude zkušeností. Také dávám velké plus za obálku knihy, která je mimořádně povedená :)