Kosmas

Kosmas https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124935/bmid_kosmas-19R-124935.jpg 4 20 20

Kosmas (asi 1045 – 21. října 1125) byl prvním známým českým kronikářem, autorem Kroniky české (Chronica Boemorum) a v letech 1120 až 1125 děkanem pražské kapituly při sv. Vítu. Erudovaný historik si v této monografii vzal za úkol přiblížit "Kosmův myšlenkový svět, posuzovaný z hlediska vývoje evropské vzdělanosti v raném středověku". Vedle vlastní studie opatřil autor zasvěceným komentářem i jednotlivé úryvky z Kosmova díla. Tvorbu děkana pražské kapituly hodnotí ze zorného úhlu historikovy i literátovy práce a současně ukazuje charakteristické rysy pozvolného zrodu novodobějšího společenského vědomí.... celý text

Kopta
11.11.2022 4 z 5

Třeštík podle mě zapadá to typického konceptu literátů před normalizací, kteří psali o historii a jejich texty byly přímé, čtivé a přehledné. Skoro až záživné na úrovni beletrie. Jeho komentář hodně dopomohl k pochopení takového díla jako je Kosmova kronika a taky hezky v krátkosti přibližuje tehdejší dobu i práci takového kronikáře.

Kuža007
29.06.2021 5 z 5

Vynikající práce Dušana Třeštíka. Naprosto geniálně rozebral osobnost našeho kronikáře Kosmy.

JulianaH.
28.09.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla v prvním ročníku na universitě (díky doporučení autorova přítele prof. Žemličky). Obdivuji, jak důmyslně dovedl Dušan Třeštík rekonstruovat Kosmův život na pozadí jeho doby, mlhavého a jistě ne "zlatého" raného středověku. Člověk se tu dočte o periodických hladomorech na jaře i o tom, jak se bylo možno ztrapnit v latinské konverzaci gramatickou chybou; tedy o lidu i o intelektuálech. Kromě toho pan Třeštík přirozeně rekapituluje onu malou sumu informací, jež o kronikáři máme, a přispívá třeba do debaty o Kosmově údajném polském původu. Knížka mě potěšila a bavila mě od začátku až do konce. 10/10

oolinkaa
03.11.2012 4 z 5

Rozbor Kosmovy kroniky, je dobré než si přečtete tuto knihu přečíst Kosma. je zde vysvětleno co a jak píše, co tím myslel apod. Je to krásně rozebrané dílo.

oolinkaa
27.10.2012 4 z 5

Zcela odlišný pohled na Kosmovu kroniku. Velmi užitečné po přečtení Kosmovy kroniky.