Kořeny

Kořeny https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12960/bmid_koreny-Z8C-12960.jpg 5 267 50

Obsáhlá epopej jednoho černošského rodu sleduje osudy sedmi generací zamerikanizovaných černochů za dobu dvou století. Začíná prvním z tohoto rodu, který nedobrovolně vstoupil na americkou půdu, mladým mužem jménem Kunta Kinte, který byl nedaleko své vesnice Juffure polapen lovci otroků, odvlečen za strastiplných podmínek na otrokářské lodi do Ameriky a strávil svůj život na plantážích. Jemu věnuje autor největší část vyprávění a pak líčí životní osudy dalších pokolení, která se postupně domáhala jistých práv, a končí generací současnou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Roots , 1976

NikiVai
09.09.2014 5 z 5

Opravdu silná kniha, doporučuji.

spiderman1
01.06.2014 5 z 5

Výborná kniha, velice doporučuji!

Boggy
27.04.2014 5 z 5

Krásný historický román. Velmi silná kniha.

Ladys
10.02.2014 5 z 5

I přes zklamání, když jsem zjistil, že autor ukradl nápad, je to pro mě stejně snad nejoblíbenější kniha. Strhující příběh o životě otroka, chlapce uneseného z Afriky a generacích jeho potomků

Brus
24.01.2014

kdysi jsem viděla seriál, dlouho jsem sháněla knihu. Sehnala jsem ji až tady. Je to, jak říká moje dítko, bombastik. Jednphp to zcela vtáhne do děje. Ale musím uznat, že seriál byl lepší. Přesto vím, že tahle knížka u mě zůstane.

Christo
30.10.2013 3 z 5

Příběh milý, konec dojemný....

kattyV
15.02.2013 5 z 5

Strhující kniha. Vypráví historii skutečné dějiny jednoho černošského rodu, tak, jak se je podařilo vypátrat jejich současnému potomkovi - vysokoškolskému profesorovi.
Příběh začíná prvním z generace, černošským chlapcem, který si buduje své místo ve své rodné africké vesnici. Už jen popis těchto míst, zvyků a lidí by vystačil na příběh. Ale tady je to jen začátek. Dospívajícího chlapce jménem Kuntu Kinte chytí otrokáři a odvezou do Ameriky. Mladý muž se jen těžce smiřuje s otroctvím, několikrát se pokusí o útěk, než se smíří s nevyhnutelným. Nechce se ale úplně vzdát své identity a proto, přes všechny zákazy, vypráví dceři o svých afrických kořenech, o tom, že černoši nejsou tupá zvířata, ale lidé s rozvinutou kulturou, kde vypravěči předávají své dějiny z generace na generaci. I Kunta se vlastně stane jedním z takových vypravěčů, právě tak jako jeho dcera a další generace.
Alex Haley je současným potomkem Kunty a zlomky příběhu se k němu dostaly právě díky ústnímu předávání. Sám pak pátral v archívech, procestoval tisíce kilometrů, než se mu podařilo najít původní vesnici, ze které byl jeho prapředek uloupen a doplnit bílá místa příběhu. Okamžik, kdy v africké vesnici uslyší vypravěče vyprávět příběh svého předka a oba konce se spojí patří k obrovsky silným zážitkům.

IamTaiPan
13.03.2012 3 z 5

Po obrovském očekávání velké zklamání. Jen málokdy je film/seriál lepší a zrovna u této knihy to tak je..

javirgo
30.11.-0001 5 z 5

Moc krásná kniha, podle které byl kdysi natočen i TV seriál . A ještě bych dodala k tomu co napsala Alix, že právě ten konec, kdy autor najde v Africe kmen svého předka, je velice dojemný.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Sága, zpracovaná podle skutečných událostí, jak se je podařilo dochovat v ústním podání. Mladého chlapce z Gambie unesli otrokáři do Ameriky a prodali jako otroka. Nikdy nezapomněl kdo je a všechno, co si pamatoval vyprávěl své jediné dceři. A ta pokračovala ve vyprávění a tak to šlo po generace. Sám autor je potomek onoho gambijského chlapce a po dlouhém hledání v archivech a porovnávání s rodinnou legendou, našel vesnici, z níž vzešel jeho předek.