Konec Vládců nebes

Konec Vládců nebes

Ve vesmírných koloniích stále žijí lidé. A podaří se jim navázat spojení se Zemí. To je něco pro Mila, který žije na jedné stanici. Do děje se opět zapojuje i Jana Dorvinová a Ryn. A vše se velmi zkomplikuje...

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31994/konec-vladcu-nebes-mrp-31994.jpg 424

Vládci nebes (3.)

The Fall of the Sky Lords (1985)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Laser-books (Laser)

burianek
12.11.2017

Celou sérii hodnotím jako velmi zdařilou sci-fi. Jak jsem psal u předchozích dílů, četl jsem v mládí a nyní jsem si našel ve své knihovně a asi si přečtu znovu. Na tzv. světové bestselery si budu dávat větší pozor, už jsem totiž několikrát naletěl.

romansolar
12.12.2016

velky zazitok, vrelo odporucam! vladci nebes sa hlboko zapisala do mojho srdca :)

yerry
07.01.2016

Tretí diel tohoto postapokaliptického nášupu nadväzuje svojim spracovaním aj obsahom na predchádzajúce dva. Cinizmus, sex a násilie, to sa zdá byť alfou a omegou celého deja, svojou výpoveďou aj pointou. Miestami som už autora upodozrieval zo sexuálnej úchylky. Text je pretkaný sadistickými excesmi a násilím páchaným na ženách ako u Mila tak i u niektorých iných mužských postáv. Mám podozrenie, že feministická Minerva z úvodu prvého zväzku, bola akýmsi symbolom, na ktorom si autor zgustol. Neviem, možno je jo len kalkul vypočítaný na efekt, čomu by nasvedčovalo aj viacero popkultúrnych odkazov na produkciu z prvej polovice dvadsiateho storočia.

Aby som autora len nehanil. Ten svet je vybudovaný docela dobre, je tu rozpracovaných aj niekoľko hard sci-fi tém, prevažne z oblasti genetiky a bioinžinierstva. Pri popise postáv autor kalkuluje s čitateľovými predstavami, ktoré su navodzované z rôznych katastrofických a postkatastrofických filmov a seriálov z 80. rokov minulého storočia. Tu je vidieť, že autorovým ťažiskom nie je svet literatúry ale filmu. Takže tu taktiež problém nevidím. Obrovským problémom celej tejto série je však naivné jednanie jednotlivých postáv a otrasné pubertiacke dialógy. Z tohoto dôvodu tu najuveriteľnejšie pôsobia cinický Milo a jeho klony. Cinická je aj pointa tejto knihy a celej série.

Jednotlivé kapitoly sú opäť krátke, dej je rýchly. Autor tu nakúsne spústu tém, ktoré by stáli za ich rozvitie a šmahom ich zahodí. Číta sa to dobre, text je jednoduchý, pulp ako vyšitý. Medzi brakom sa jedná o to lepšie, čo trh ponúkol. Svojou úrovňou si aj tento diel u mňa udržal hodnotiacu laťkku predošlých dielov.

mitko
09.08.2015

Tak po piatich dňoch som dočítal celú trilógiu a radím to medzi to najlepšie čo som z scifi žánru prečítal, aj keď zas mne prišiel tretí diel spomedzi všetkých najslabší (ale stále vysoká kvalita). Dej je tu teraz rozdelený do ešte viacej príbehov ako v dvojke a hlavnými postavami sa už nezdajú Jana a Ryn, ale najviac času sa tu venuje jednej osade, ktorá patrí medzi najvyspelejšie na planéte a naviazali po dlhej dobe s vesmírom spojenie. V tejto knihe sa Brosnan snaží hlavne filozofovať (rozprávanie Jany a umelej inteligencie) o vedomí a správaní človeka. Koniec knihy bol pre mňa nečakaný a obávam sa že keď sa vymyslí niekedy umelá inteligencia, mohlo by sa stať niečo podobné, počítaču to môže prísť ako veľmi racionálne riešenie a možno aj pre ľudí by to bolo z globálneho hladiska lepšie, keby sa dokázali potlačiť niektoré negatívne vlastnosti, ale zas ja aj verím, že bez niektorých z nich by sme nedokázali napredovať, poučiť sa a v neposlednom rade bojovať o budúcnosť.
Celkovo mi tieto knihy dali neskutočne veľa o čom premýšľať, čo je pri knihách veľké pozitívum a určite sa v budúcnosti ku nim vrátim.

australská literatura

John Brosnan