Otec Kondelík a ženich Vejvara

Otec Kondelík a ženich Vejvara https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19227/bmid_otec-kondelik-a-zenich-vejvara-0vU-19227.jpg 4 142 39

Pan Kondelík je vážený pražský měšťan, malíř pokojů. Má dospělou dceru Pepinku, která naváže známost s magistrátním úředníkem Františkem Vejvarou. A tady nastávají problémy. Paní Kondelíková vztahu přeje, kdežto otec Kondelík ne, neboť má obavy o svůj ustálený pořádek a pohodlí... V úsměvném obrázku ze života pražské rodiny přelomu 19. a 20. století zobrazil autor českého maloměšťáka s jeho typickými vlastnostmi.... celý text

Margherita_N
19.11.2018 5 z 5

Mám strašně ráda knihu i film. Obojí je vtipný, trochu praštěný - Vejvara je pěkný pometlo, Kondelík je rázný, ale laskavý otec, milující matka umí rodinu pěkně srovnat. Nejvtipnější námluvy, o jakých jsem kdy četla - ten Vejvara si Pepičku za svoje útrapy, které si z velké části způsobil sám, fakt zasloužil. A Kondelík si ho pěkně proklepnul, takže teď musí být spokojen. :-)

druzickaster
08.10.2018 5 z 5

Zábavný vhled do života rodinky malířského mistra Kondelíka v době ne až tak vzdálené. Nádherně vykreslené interiéry, vztahy a námluvy. V dnešní uspěchané době si dvouleté námluvy ani neumíme představit. Ať byl Kondelík ve své době myšlen jak chtěl, já osobně jsem ho měl rád. Byl sice trochu náladový, ale byl přímý a lidský. Vejvary mi místy bylo až líto, kolik průšvihů se na něj valilo, ale nakonec vše ustál a .... byl za to náležitě potrestán....

sgjoli
25.03.2018 4 z 5

Tohle je moje oblíbená záležitost. Z pohledu dnešního čtenáře je ten "proces namlouvání" dost zkostnatělý, naivní a člověk by skoro nevěřil, že to takhle asi fakt chodilo. Ale mne to prostě baví. Je to milé, úsměvné, svým způsobem mne ta obřadnost namlouvání baví, pohladilo mne to po duši. Vrátit se do těchto staromilských časů je pro mne velký relax. A ten jazyk a vykreslené prostředí, ten vtip v tom, to je skvost. Určitě se k tomu zase někdy vrátím. :-)

tereza1198
28.12.2017 4 z 5

Dělalo mi problém se začíst. Prvních sto stran jsem cítila rozmrzelost. Knihu jsem našla doma a vrhla se na ni v rámci Knižní výzvy. A vytrvala jsem a když jsem si zvykla na sloh, tak jsem se královsky bavila. Jsem ráda, že jsem knihu neodložila a stejně jako pan Vejvara vytrvala a společně jsme došli šťastného konce. Hned bych teď vyrazila do Besedy na tanec.

KateCullen
22.11.2017 5 z 5

Skvělé, skvělé, prostě skvělé. Všechny postavy jsou tak příjemné a milé, všichni se chovají opravdu uvěřitelně. Zřejmě každá dívka, co to čte, si vzpomene na časy, kdy takhle tatík proklepával jejího přítele a kdy se přítel snažil co nejvíce zapůsobit na rodiče :)

ctirad
04.10.2017 5 z 5

Tato kniha je v naši rodině oblíbená. Taky už ji máme od roku 1914.

Kerberos
24.09.2017 5 z 5

Už je to dávno co jsem knihu četla,ale stále si z děje hodně pamatuji.Film byl také velmi pěkný.

Damato
04.07.2017 5 z 5

Kniha původně určená na dovolenou - přečtená před dovolenou a fakt suprové, odpočinkové, legrační čtení. Co já na té dovče vlastně budu číst?

MinaHawke
04.04.2017 5 z 5

Příjemná kniha i film.

bookworm007
19.03.2017 4 z 5

Příjemné oddechové čtení, u kterého si čtenář musí uvědomit v jaké době byla knížka napsána, protože jinak to vypadá jako knížka z jiné planety.

bábuška
17.02.2017 5 z 5

Humorná odpočinková četba, ale dá se číst i víckrát, já se tedy vždy pobavím.

woodward
04.08.2016 5 z 5

Mám švagra Frantu, kterej když se ucházel o moji sestru, chtěl si šplhnout u budoucího tchána . Jednou se to nějak sešlo, že táta jel na chatu a nějak nestíhal, tak mu Fanda nabíd, že ho tam hodí autem. Odjeli nějak vpodvečer a jak to tak bývá, kdesi za Lahovicema mu to auto (zbrusu nový) kleklo a nakonec na tu chatu dojeli až dlouho po půlnoci. Zrovna tou dobou naši oba četli tuhle legraci o Kondelíkovi a Vejvarovi a tak od té doby náš tatík Fandovi dlouho neřek jinak, než "náš Vejvara".

alzbeta4340
10.02.2016 5 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy jako oblíbená kniha z dětství. I po těch letech mě kniha pobavila. Podle mého názoru je to povedené dílko své doby, které snese srovnání se všemi povinnou četbou více prosazovanými klasiky. Jistě děj není příliš akční, když pominu ztroskotání výletního parníčku pár kroků od břehu. Ovšem motiv nápadníka docházejícího do rodiny své dívky a snažícího se zavděčit, což se často tak úplně nepovede, je věčný a univerzální pro každou dobu.

Pavelpi
10.12.2014 5 z 5

Když si představíte tu dobu,ve které hrdinové knihy i autor žili,je kniha perfektní.Nesmí se v tom hledat nějaký autorův úmysl,co chce říci.Musí se vycházet z toho,že lidé střední vrstvy v té době tak skutečně žili,jednali v duchu tehdejších morálních zásad a to,že se jim občas něco přihodilo,co se vymykalo normálu,to se přece děje i v dnešní době.A že to autor popsal jako komickou příhodu,proto byl román ve své době velice populární.

starenapanena
23.10.2013 4 z 5

Knížka o maloměšťáctví ale je to vlastně taková červená knihovna.

Marčullkas
24.07.2013 3 z 5

Mile napsaná kniha z období první republiky, kterou mám tak ráda.

Rup
09.06.2013 5 z 5

Krystalicky čistý humor. Nic víc, nic míň. Mám-li splín, propadám-li se rychlostí expresu do pekla, zatáhnu za některou ze záchranných brzd. Toto je jedna z nich.

maryzka
22.04.2012 3 z 5

Nevim jak toto vydání ale já mám knihu vydanou jednak z roku 1898 a poslední vydání u soukromníka roku 1948 tak si myslím, že tato vydání je takový opravdu maloměštácký a blahobytný a také jsou tam slovíčka, které se už dnes nepoužívajítakže to už směšný není. Prostě by člověk musel být v té době vychovan, dnešní době by takovému chování nepochopil

WEIL
16.08.2011 2 z 5

Populární kniha a podobně i film.

humoristické romány

Ignát Herrmann