Kompletní historie budoucnosti

Kompletní historie budoucnosti obálka knihy
Mé hodnocení:

„Historie budoucnosti" je termín, který si vymyslel John W. Campbell, nikoli Robert A. Heinlein, kterého tento výraz občas uváděl do rozpaků. Série volně navazujících povídek, jež si toto označení vysloužila, si nikdy nečinila ambice věštit budoucnost. Pravda, historie to je, ale nikoli naší budoucnosti, nýbrž jedné z možných budoucností – jednou z alternativ tohoto světa. Je to však historie logická, dramatická, a vychází z nám dobře známé a reálné současnosti. Povídky netvoří pevnou nit, která se táhne od začátku až do konce; spíše připomínají pyramidu, v níž předchozí povídky poskytují pevnou základnu povídkám dalším. Zčásti díky této pyramidě, zčásti díky rozsáhlým znalostem autora, zjišťují Heinleinovi čtenáři, že se ocitli ve světě, jenž je očividně tím naším, dobře známým, jen posunutým o pár let či desetiletí do budoucnosti. Za tu dobu doznal přirozeně jistých změn, ale jsou to změny, na něž si snadno a rychle zvyknete. Lidé jsou stále lidmi: čtou noviny, mají problémy, jak vyjít s výplatou, kouří Lucky Strike a hádají se se svými drahými protějšky. Přeložil Martin Janda....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24436/kompletni-historie-budoucnosti-24436.jpg 4.432
Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno, Banshies

The Past Through Tomorrow, 1967

Kniha Kompletní historie budoucnosti

hanak_v_exilu
09.10.2020

Antologie mají často problém v kolísavé kvalitě povídek. Četl jsem maximálně tucet sbírek u nichž to neplatí, a asi jen tři, v nichž není slabá ani jedna jediná. Tahle je jedna z nich. Robert A. Heinlein sestavil monumentální dílo, patřící k tomu nejlepšímu co napsal. A i k tomu nejlepšímu, co kdy bylo ve sci-fi napsáno.

mgeisselreiter
26.07.2020

Moc povedená sbírka sci-fi povídek, příběhů, novel i jednoho románu, které vznikali někdy v letech 1939-1958, kdy se dle autora osídlil Měsíc, Venuše, Mars, ale přesto ani dnes nezní hloupě nebo směšně. Naopak obdivuji je a přijdou mi mnohdy (nebo snad vždy) zajímavější, než dnešní pojetí sci-fi, které je téměř vždy temné, katastrofické apod.Téměř všechny příběhy jsou nějakým způsobem propojeny, což je kouzelné, na druhou stranu to není na překážku a lze je číst samostatně. Většina povídek u mě získala 4* a tak také hodnotím celou knihu, 75-80%. 26. 7. 2020

jaroiva
04.03.2018

Není to jen sbírka povídek. Je to logicky propojená sbírka povídek s výjimkou pár povídek, které jakoby nezapadaly úplně do dějové linie, ale přesto jsou hodně zajímavé. Čtení mi trvalo déle než obvykle, protože o každé povídce jsem musela ještě dlouho přemýšlet. Můj obdiv k autorovi je o to větší, když si uvědomím, kdy byla která povídka publikována.
Tuto knihu jsem četla jakou druhou od R.A.Heinleina po Dveřích do léta a rozhodně budu ještě číst nějaké další jeho knížky.

Z těchto povídek si z mně neznámých důvodů opakovaně vybavuji "Jestli to takhle půjde dál", nikdy si nemůžu vzpomenout, ve které knize to bylo, protože je povídka trochu jiná, než zbytek. Romantika na pozadí teroru Proroka.
Nejvíc se mi ale asi líbila povídka Linie života. Popřemýšlela jsem, co bych chtěla udělat, kdybych věděla dne i hodiny...

Fox85
12.05.2012

Připojuji se s hodnocením k uživateli moril. Opravdu výborná sbírka povídek, kde některé povídky jsou opravdu perlami a když se jich sejde najedno více, tak je to prostě... paráda.

moril
26.07.2011

Povídky ke kterým se rád vracím. Nádherně napsaná "budoucnost" a pokračování v ději. Pan Heinlein vytvořil budoucnost a její historii, jak budeme pokračovat. Nezaměřil se jen na "techniku", ale hlavně na morálku a vývoj společnosti. Skvělé