Jerúldelger

Jerúldelger https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280835/mid_jeruldelger-cCg-280835.png 4 109 38

Komisař Jerúldelger série

Krimi román z drsného prostředí Mongolska. Strhující detektivní příběh, který současně bez příkras zachycuje život v současném Mongolsku, kde se tradice a život v drsné přírodě mísí s korupcí i těžkým břemenem historických událostí. Komisař Jerúldelger, rázný muž s minulostí poznamenanou krutým osobním dramatem, jehož v dětství vychovali a vycvičili v klášteře mniši ovládající bojová umění, se ujímá dvou případů plných krutosti a násilí. Pátrání se odehrává v mongolských stepích, ale zejména v hlavním městě Ulánbátaru, a autor nás při něm provádí krásnou a drsnou přírodu, připomíná mnohé dávné tradice, ale také bez příkras ukazuje dnešní Mongolsko: upozorňuje na problémy, které si země nese z minulosti, vztahy s Ruskem a pozůstatky sovětského režimu, napjaté kontakty s Čínou, korupci, bídu, nebezpečí nacionalistických a nacistických bojůvek. Jedny lákají nejmodernější technologické přístroje, motoristická a sportovní výstroj, druzí se snaží zůstat v sepětí s minulostí a udržet si duchovní bohatství předků: mniši, kočovníci, tajemní stepní jezdci a divocí koně měří síly se zkorumpovanými policisty, bohatou smetánkou, zpupnými motorkáři, mazanými překupníky, prostitutkami nebo s ubohou komunitou přežívající v městské kanalizaci. Jerúldelger ovšem zároveň musí vyřešit i různé soukromé záležitosti a je načase uspořádat si osobní život…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kniha Zlín

Yeruldelgger , 2013

V28
04.03.2018 5 z 5

Mongolský Harry Hole - Jerúldelger, který sice netrpí alkoholovou a drogovou závislostí, ale jinak se chová k autoritám i podezřelým naprosto stejně. Bez zbytečných řečí si jde tvrdě za svým, v zemi, ve které to vlastně ani jinak nejde. Výrazně mu k tomu pomáhá velmi povedená partička vyšetřovatelů, které si rychle oblíbíte : Ojún, Solongo a nakonec Gantulga bez kterého by to prostě nešlo, hlavně díky nim se v knize najdou i velmi vtipná místa. Už delší dobu jsem tak dobrou krimi nečetl. Od začátku do konce perfektní - čtivé, místy brutální, drsné prostředí i zajímavé stránky z historie a tradic Mongolska. Mohu jen doporučit.

Ulala
19.09.2017 5 z 5

Drsná příroda, drsní lidé, boj o moc, korupce a zneužívání moci. To vše na pozadí vypjatých čínsko-mongolských vztahů. Příběh, který zaujme, a to ještě s přidanou hodnotou. Autor totiž poodhaluje historii a zvyky nám málo známé mongolské kultury. Zajímavě napsaná kniha, s každým dalším přečteným odstavcem se mí líbila více. Na poprvé jsem příběh „zhltla“ bez vychutnání si celku. Druhé čtení mi poodhalilo tu „přidanou“ hodnotu.

čika
06.09.2017 3 z 5

musim doznat, ze jerudelger okrem neokukaneho mongolskeho prostredia neprinasa nic noveho. zdoraznovanie starych mongolskych tradicii je az krcovite. vysetrovatelia s takmer "nadprirodzenymi" schopnostami, kopec samoucelneho nasilia a akcie - tym ma nikto neoklame :-)....za mna lepsi priemer.

Tolerance37
27.08.2017 5 z 5

K přečtení knihy mě "donutil" sám vydavatel Kniha Zlín, když při uvedení této knihy na trh ve svém doporučení srovnával Jerúa s Harry Holem, dokonce si troufli tvrdit, že Jerú je lepší :-). Taky mě zajímalo, jaké to je v Mongolsku. Závěr: doporučuji všem, kteří čtou tzv. severské i jiné výborné detektivky.

trudoš
12.08.2017 4 z 5

Podmanivá detektivka, která, ač zasazena do kulis mongolských stepí, v důsledku nijak nevybočuje z trendu nastaveného skandinávskými thrillery. V rámci toho jsem se obával ukecané nudy Mankellovského ražení, ale ona je to spíš syrová kriminálka v duchu Jense Lapiduse. Paradoxně tím trpí autenticita prostředí, kterou Ian Manook možná až příliš přestřelil se vší tou špinavou syrovostí. Ovšem o zajímavé postřehy nouze není, především mě okouzlil ten o Hitlerovi, který je pro Asiaty postavou stejně pomýleně ikonickou, jako je pro Evropany Čingischán.
Samotná zápletka je poměrně povedená, jen v některých momentech až fyzicky nepříjemná. Vyzněním má pak blíž více k západnímu pojetí, než východnímu, což mi rozhodně vyhovovalo. Naneštěstí autor odkryje karty už před polovinou, a tak je většina románu skládáním mozaiky, jejíž výsledný obraz je už zřejmý. Navíc vyšetřování zločinu se hodně spoléhá na náhodu, což je v přímém rozporu s detekční logikou příčin a následků. Přesto celkově fajn čtení.

kocour_mikeš
14.06.2017 4 z 5

Detektivka z Mongolska byla zajímavá, jiná kultura, zvyky, styl vyšetřování. Dávám 80%.

Blekí
14.02.2017 4 z 5

Ke knize jsem se dostala vlastně úplnou náhodou a ještě mi dlouho trvalo, než jsem ji začala číst, protože jsem upřímně zapomněla, že ji vůbec mám. A o to víc mě kniha příjemně překvapila.
Když jsem začala knihu číst, vůbec jsem netušila, do čeho jdu, nečetla jsem ani anotaci, jen jsem věděla že je to "další severská detektivka." Že se příběh odehrává v Mongolsku pro mě tedy bylo dost překvapení, ale právě tohle je jeden z důvodu, proč jsem si knihu tak užila. Předtím jsem nevěděla o Mongolsku zhola nic, ale kniha mi podala nejen popis nádherné krajiny, ale i její kouzelné kultury a historie a to bez toho, aby to nějak brzdilo příběh.
Nejen hlavní postava knihy se mi brzy velmi zalíbila, Jerúldelger byl snad chvílemi trochu nereálný mongolský superhrdina (a chvílemi taky záporák), ale tak zajímavým a uvěřitelným způsobem, že mi to ani trochu nevadilo.
Příběh měl několik dějových linií, děj se nijak netáhnul a těch 500 stran opravdu uteklo jako voda. Snad jen musím přiznat, že druhá polovina knihy mě nebavila tak jako ta první, mohla bych rozebrat i důvody, ale nechci spoilerovat :)
Ve výsledku, skvělá detektivka v novém, neokoukaném prostředí se zajímavými, líbivými charaktery, ze které si odnesete spoustu nových informací o Mongolsku.

P.S: Důvod navíc, proč knihu číst - když se vás někdo zeptá co čtete a vy odpovíte "Jerúldelger," zaujmete i naprostého nečtivce a máte hned téma k hovoru. Plus se pak můžete smát, když se člověk název knihy pokusí vyslovit :)

chip
11.02.2017 5 z 5

Po všech severských detektivkách to bylo, pro mě, příjemné čtení. A zajímavý popis Mongolska.

babicka_amalka
26.01.2017 4 z 5

velmi zvláštní, o Mongolsku jsem toho moc nevěděla - z toho hlediska obohacující;

lencin
22.12.2016 4 z 5

Svérázný detektiv ve svérázném příběhu. Rozhodně zajímavé. Popisy života v současném Mongolsku.

sarka45
14.10.2016 4 z 5

Detektivní zápletka byla asi standardní, ale nadchlo mě to prostředí, pro nás exotické Mongolsko, tradice, mentalita lidí. Proto jsem knihu četla a moc se mi líbila.

miuk
24.09.2016 4 z 5

Perfektní čtení. Jako zápletka mě nepřekvapila, ale moc se mi líbil popis Mongolska - co je a co bylo. Miluju Mongolsko!

janinca
14.08.2016 5 z 5

Detektivka z Mongolska??? To si musím přečíst, řekla jsem si, když jsem na ni náhodou narazila. A vůbec mě nezklamala. Zápletka je proložena zkazkami o původním/tradičním životem v jurtě potažmo ve stepi. Stejně jako hlavní hrdina pociťuji stesk, že tento způsob života z Mongolska mizí.
Už teď se těším na pokračování.

vandalka
02.08.2016 3 z 5

Kdybych měla hodnotit samotnou detektvní zápletku, moc vysoko bych nešla, nicméně mně šlo stejně především o to Mongolsko, takže jsem spokojená. Jerúldeger je ukázkovou snůškou všech možných klišé nevyrovnaných detektivů, zločin se nám proplétá a náhody vrství, ale nad tím vším vane svěží stepní vítr a už mám lepší představu, jak se chovat v jurtě.

Raysee_97
28.07.2016 5 z 5

Hodně milé překvapení. Líbilo se mi, že děj se rozvíjel k více případům, korupce a nenávist mezi národy už jenom přidala za své. Knížka mě dostala hned od začátku, nenastala chvíle, kdy bych ji chtěla odložit. Podle všeho autor už napsal pokračování, a já jen doufám, že se ho co nejdříve dočkáme i u nás.

marketa6511
27.07.2016 5 z 5

Detektivka, u které se mi v knihovně nepodařilo přečíst z obálky název... a snad proto jsem si jí půjčila. Nevěděla jsem vůbec, do čeho jdu, a tahle knížka působila trochu jako zjevení. A rozhodně za přečtení stála. Nevím, jak moc odpovídající jsou reálie, do kterých byla zasazená, ale každopádně pohled jinam byl obohacující a některé momenty mě donutily se zastavit a zapřemýšlet...

alzbeta4340
10.07.2016 4 z 5

Detektivka ze zajímavého prostředí současného Mongolska. Autor čtivě popisuje místní poměry v atmosféře samozřejmého násilí. Náladou mi to trochu připomínalo raná 90. kmotrovská léta u nás. Strhnout jednu hvězdu musím za těch několik "magických" momentů týkajících se pobytu komisaře u mnichů, které se do reálného příběhu vůbec nehodily. Navíc, když se po přečtení nad knihou zamyslím, nacházím několik nepravděpodobných momentů. Přestože se mi čtení líbilo, mám pocit, že román mohl být ještě lepší.

kuruteku
29.05.2016 5 z 5

Vše je, jak má být - krev, mrtví, cizí kapitál (zde čínský a korejský), zkorumpovanost nadřízených, jeden/dva věrní spolupracovníci. Asi kvůli tomu detektivky čteme. A když jsou navíc z exotických míst - je tu přidaná hodnota. Doufejme jen, že se autor do reálií trefil co nejvěrněji.

detektivní a krimi romány Mongolsko

Ian Manook (p)