Komiksová Kytice

Komiksová Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/316501/bmid_komiksova-kytice-ifE-316501.jpg 5 258 83

Karel Jaromír Erben by v letošním roce oslavil 205. narozeniny. I na tuto počest nakladatelství Transmedialist připravilo scénáře pro unikátní komiksové zpracování jeho nejslavnějšího díla - Kytice. Pod Komiksovou Kyticí, která vychází v edici Český Grimm, je podepsáno 12 českých ilustrátorů: legenda pražského graffiti, Delarock, oceňovaná knižní ilustrátorka Kateřina Bažantová či Vladimír Strejček a mnoho dalších.... celý text

Zuzi98
26.01.2020 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha už od dětství. Jsem ráda, že je tak nápaditě a úžasně zpracována. Co báseň, to originální nápad . Líbí se mi v tom ta různorodost autorů , přenesení do současnosti, nadsázka, brutalita.. Geniální!
Správná cesta, jak zaručit, aby klasika nepřišla v zapomnění.

Book_Lover_
18.01.2020 5 z 5

Opravdu skvělé a nápadité zpracování. Dokonce se mi četla lépe než původní Kytice, což mě hodně překvapilo.

karolina5333
12.01.2020 5 z 5

Úžasné! Kytici miluju a tohle zpracování jí dalo zase další rozměr. Moc doporučuju!

cérka
20.11.2019 4 z 5

Sbírka Kytice patří právem mezi národní poklady. Čím častěji ji čtu, tím více si užívám nádherně poetického jazyka.
V této knize, ale hodnotím její komiksové, výtvarné zpracování a to se mi ne vždy tak úplně líbilo.
Co báseň to jiný ilustrátor, jiné pojetí, jiná kompozice, jiné ztvárnění. Ne vždy jsem bez přečtení básně chápala co tím chtěl autor říct :), proto o jednu hvězdičku méně, ale jinak super nápad. Na klasických dílech v komiksu něco bude :).
Opět děkuji Klubu milovníků knih, že mě donutil rozšířit si obzory, jelikož jinak komiks nevyhledávám.

ayra
30.07.2019 5 z 5

Naprosto geniální nápad. Komiksová kytice. Každá báseň je zpodobněna jiným umělcem. Všechny naprosto bravurně zvládnuté.
Často jsou básně zasažené do novodobého světa, což jim dává novou svěží jiskru a život. Všechny krásné výtvarné zpracované.
Nemůžu si vynachválit.

Anna27
17.07.2019 4 z 5

Erbenova Kytice se snad nikdy neomrzí. Zpracování se mi velice líbilo. Z grafické stránky mě nezaujalo jen "Záhořovo lože", jinak určitě doporučuji.

Terva
28.06.2019 3 z 5

Byl sychravý podzimní večer roku 1811.
Nad rybníkem se vznášela hustá mlha.
Tu noc se narodili Karel a Jan Erbenovi.
Tři dny před Novým rokem Jan zemřel.
….Kytice, jak jí známe - ještě neexistuje.

Trochu mě vadí, že má kniha takový divný neknižní formát. Ale to je jen takový osobní vrtoch.
K věci: V souvislosti s oslavou 205. narozenin Karla Jaromíra Erbena máte možnost si přečíst a prohlédnout dílo, které ještě nespatřilo světlo světa. Chybí zde balada Lilie a místo ní tu je původní báseň s názvem Svatojánská noc, která rozhodně do svazku patří. Tak se milé děti pěkně posaďte, přečtu vám balady u kterých se rozhodně budete bát i když jsou to příběhy ze života prostého lidu.

Citát: Přísahám na kříže svatého slávu, že ti z Pekla věrnou přinesu zprávu!

Ke každé baladě byl přizván jiný kreslíř, prý aby to zpodobnilo těch různých dvanáct kytic. Mě se to moc nelíbilo. Nejlepší bych tak označil prvotní kresbu Poklad. Byla až goticky temná, i když zpodobňovala jen obyčejnou lidskou chamtivost. Další kresby jsou ucházející až průměrné. Nejkrásnější z těch průměrných je kresba k básni Záhořovo lože. Má jí na svědomí kdosi, koho tvůrci této knihy zovou Longiy. Největší zklamání je pro mne Karel Cettl. Jeho novodobé pojetí Vrby se mi vůbec nelíbí. To natuněné auto sem nepatří. Nejhorší kresba je k baladě Polednice. To byl horor sám o sobě.

Malá ochutnávka: ….....(Křičím tady na vás, od lednice - SPOILÉÉÉR!!!)
U lavice dítě stálo, …............Malá, hnědá, tváře divé ….....Ve mdlobách tu matka leží,
z plna hrdla křičelo. …..........pod plachetkou osoba; ….......k ňadrám dítě přimknuté;
Bodejž jsi jen trochu málo, ...o berličce, hnáty křivé, …......matku vzkřísil ještě stěží,
ty cikáně, mlčelo! …..............hlas – vichřice podoba! …......avšak dítě – zalknuté.

Jděte tam zase do komory, jsou tam ty oči naší Dory....všechny ty básně jsou o smrti, strachu, lásce, polednicích, létavicích, upírech, běsech i dalších děsech, ale Zlatý kolovrat mě dycky dycinky dostane svým námětem. Živá voda a zombi – v Čechách? Bomba! Báseň pak vede vás i k zamyšlení, kam že se to kam, zlatý kolovrat ztratil, že zmizel, zapomenut, z našich duší?

Citát: Miserere mei!

V každé baladě je nějaký symbol, který navazuje na další příběhy. Je třeba jej hledat, někdy je symbol umně schovaný. Na konci knihy je pasáž nazvaná Symbolika a po jejím přečtení vám mnohé dojde. Jedna kresba v knize mě dokázala rozesmát. Má jí na svědomí Kateřina Bažantová. Jedná se o krabičku cigaret značky Karel Jaromír Erben. Asi by se, chudák, obrátil v hrobě.

Z každé balady něco pomálu:

1 – Kytice: Ve skrovnou já tě kytici zavážu, ozdobně stužkou ovinu; do šírých zemí cestu ti ukážu, kde příbuznou máš rodinu. (Kytice)

2 – Poklad: Jenom hrstku z té hromady zlata a já byla bych bohata a byla bych nejšťastnější, já i moje dítě tady! (Poklad)

3 – Svatební košile: Pěkná noc jasná – v tu dobu vstávají mrtví ze hrobů, a nežli zvíš, jsou k tobě blíž – má milá, nic se nebojíš? (Svatební košile)

4 – Polednice: Tu slyš: jedna – druhá – třetí – poledne zvon udeří; klika cvakla, dvéře letí – táta vchází do dveří. (Polednice)

5 – Zlatý kolovrat: Stroj se, sestřičko moje, stroj, v královském hradě bude hoj: Vysoko jsi se podívala, nízko mne, hleďte, zanechala – nu, jen zdráva buď! (Zlatý kolovrat)

6 – Štědrý den: Hoj, ty štedrý večere, ty tajemný svátku! Cože komu dobrého neseš na památku? (Štědrý den)

7 – Holoubek: Neplač, nenaříkej, vdovo, pěkná růže, a když muž ti umřel, vezmi mne za muže. (Holoubek)

8 – Svatojánská noc: Špatněs hlídal, psíku můj, špatněs pozor dával, žes ovečky zacházeti do lesa nechával. (Svatojánská noc)

9 – Záhořovo lože: Stůj, červe! Kdo jsi? Kam tě cesta vede? Jsem zatracenec, do Pekla má, do Satanské říše! (Záhořovo lože)

10 – Vodník: Ráno, raníčko panna vstala, prádlo si v uzel zavázala: Půjdu, matičko, k jezeru, šátečky sobě vyperu. (Vodník)

11 – Vrba: Ó ty vrbo, vrbo bílá, což jsi ty mne zarmoutila! Vzalas mu půl živobytí, co mám s tebou učiniti? (Vrba)

12 – Dceřina kletba: Oh, zabila jsem děťátko, matko má! Oh, zabila jsem děťátko. Své ubohé zrozeňátko – žalostí bych pošla hned! (Dceřina kletba)

13 – Věštkyně: Viděla jsem skálu nad řekou se pnoucí, na skále Krokův zlatý hrad; okolo hradu květnatý palouci – kněžny Libuše květný sad. (Věštkyně)

trudoš
01.06.2019 4 z 5

Hodně povedená publikace, jak ve výtvarném ohledu, tak stran celkového zpracování. Provedení jednotlivých příběhů je dosti individuální a porůznu zdařilé, ovšem všechny si drží vysokou úroveň. Zmiňuji to především kvůli tomu, že většina autorů je pro širokou obec čtenářům neznámá (snad až na Kateřinu Bažantovou), takže by jeden čekal nějaký popkulturní underground. Tomu se však tvůrci vyhnuli, pročež jsou balady až na jedinou výjimku snadno uchopitelné. A pro ty nedovtipné, kterým smysluplnost Svatojánské noci unikla podobně jako mně, připojili editoři ke knize i Erbenovy texty a tak se lze snadno dopátrat, co že chtěl Dominik Miklušák obrázky říci. Z ostatních autorů pak překvapil nejvíc Petr Holman, zklamal naopak Vladimír Strejček.
Komiksům navíc předchází zajímavý historicko-literární úvod o baladách a jejich místě v lidovém vypravěčství. Proto nemůžu jinak, než knize přiznat vysokou atraktivitu a skutečně ohleduplnou výpravu. Vlastně se mi četla mnohem lépe, než klasická Kytice.

hayalet
28.03.2019 5 z 5

Stará dobrá klasika v komiksovém podání a řekla bych, že zdařilá. Některé balady se opravdu povedly a jejich převedení do komiksové podoby mě nadchlo. Moc se mi líbila Svatební košile, Vrba a trochu syrově vykreslený Zlatý kolovrat. Ale Polednice, tak ta mi přišla celá úplně mimo (a mluvím teď o jejím komiksovém podání) , to dítě je prostě děsivé, fuj. Za velké plus považuji, že za každým komiksem je uvedena báseň v originální podobě.

zdenur
14.02.2019 4 z 5

Zajímavý počin, ale jak už to u sbírek tvořených vícero autory bývá, člověk nepřičichne všem dílům, takže to sráží výsledné hodnocení. I tak je to ale vynikající dílko na české scéně a důstojné vzdání pocty K. J. Erbenovi. Výborně jsou pojaty třeba básně Poklad a troufám si říct, že Dceřina kletba, která dostala díky komiksu úplně nový rozměr. Naopak mě docela zklamaly notoricky známé básně, třeba steampunková Polednice.

ejwa1937
01.02.2019 5 z 5

Krásná a krásná. Moc hezké zpracování, již tak známých básní J.K. Erbena. Za mě rozhodně ano. Bych řekla, že to moderní pojetí některých komiksů bylo vyloženě vítané. Pro toho, kdo by měl pocit, že tato sbírka už patří do pravěku, doporučuji rozhodně :)

amejzlík
26.12.2018 5 z 5

Moc pěkné zpracování notoricky známých Erbenových balad.

DennisMoore
13.11.2018 5 z 5

Vážně zároveň nevznikla také anglická verze? A ani nevzniká? Proboha proč?! Vždyť tahle kniha je špičkový vývozní artikl! Každý z ilustrátorů dokazuje, že máme světu co nabídnout, a Erbenovy balady v jejich podání v žádném případě nepůsobí archaicky a s moderním pojetím se netlučou. Naopak jedna složka tu druhou pro mě až nepředstavitelně umocňuje a mé nejoblíbenější balady (Záhořovo lože a Svatební košile) jsou díky tomu ještě o něco lepší. Fantazii se meze zjevně nekladly, a tak je kresba jednou švihle cartoonová (polorobotická Polednice) a jednou realisticky dusivá (Svatební košile zasazené do období po druhé světové válce), jindy se příběh zase odehrává v současné Americe a je tak tragický, jak jen to šlo (opravdu drsná Vrba)... Myslím, že Karel Jaromír by byl s výsledkem navýsost spokojený - od toho přece folklor máme, aby tu díky dalšímu vyprávění byl pořád a nezmizel.

Hathor89
30.10.2018 2 z 5

Spojení moderního umění a klasického literárního díla může být poutavou změnou, která přitáhne mnohé nové čtenáře. Žel patřím asi do skupiny těch, kteří takové spojení neocení a naopak je děsí svým způsobem neúcta k dílu, které zbožňují a ve kterém si listují při dlouhých večerech. Moderní pojetí mě neoslovilo. Možná bych našla pár míst, která se mi líbila, ale nebylo jich mnoho. Navíc jsem měla drobný problém s – byť ojedinělou – angličtinou u komiksových kreseb. Myslím si, že ke K. J. Erbenovi to nepatří. Ale proti čtenářskému gustu … Dvě hvězdičky za odvahu.

Marekh
14.07.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Myslím si, že kombinace komiksu s klasickým textem balad byl skvělý nápad. Kniha nepochybně může oslovit i mladší čtenáře díky svému zpracování, kteří tuto knihu mají jako povinnou četbu. Myslím si, že to studenty bude motivovat k tomu, aby si všechny balady přečetly. Také se mi líbilo, že na konci knihy se vyskytovaly kapitoly Symbolika a Znamení a jeho magický rozměr.

U komiksu Svatojánská noc mohlo být více textu k lepšímu porozumění.

Líbily se mi tyto balady: Poklad, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Štědrý den, Vodník, Vrba.

Méně se mi líbily tyto balady: Holoubek, Svatojánská noc, Dceřina kletba, Věštkyně.

Kniha má křídový papír. U této knihy bych viděl nedostatek v tom, že kniha je brožovaná. Určitě by si zasloužila pevnou vazbu, když přihlédnu k faktu, že když byla kniha zařazená do prodeje, tak cena knihy byla velmi vysoká.

Jaruš7
24.06.2018

Bylo by fajn znát alespoň smajlíkem názor na tento počin K.J.Erbena.
Můj a možná i jeho by byl :-) pouze a jen u Věštkyně.
Jaksi má představa tohoto zadání, i když se jedná o vyjádření smutku, krutostí a marných šťastných konců, byla tvorba jako od M.Alše, M.Švabinského, J.Mánesa, A.Muchy a v extra síle i od Káji Saudka. Ladovský styl by z toho vytvořil asi úplně jinou kategorii. To vše jest nereálné již neobživnou, .....ale PC grafika je zázrak, co kdyby ...
Tomuto dílu bych dala podtitul - poňato soudobou kreativitou.

Alysa
01.05.2018 5 z 5

Některé komiksy se mi líbily více, některé méně, ale jako celek to působí naprosto skvěle.

Věřím, že se komiksová kytice líbí i těm, co se doporučené četbě vyhýbají.

J_D
19.04.2018 5 z 5

Knihu jsem měl půjčenou z knihovny a líbila se mně tolik, že jsem ji pak dostal i pod stromeček. Krásné ilustrace dílo ještě víc vyzdvihují. Mně osobně by víc vyhovovalo, kdyby byly verše u obrázků. Tak, jak to je udělané bude vyhovovat tomu, kdo se chce naučit kytici nazpamět a věřím, že s tímto komiksem to snadno zvládne.

Leenah
25.03.2018 5 z 5

Tuhle knihu jsem si dávkovala postupně, abych si ji šetřila. Nelituji toho, že jsem si ji koupila, ačkoli jsem nebyla úplný milovník komiksů - obrázky mě naprosto uhranuly a ve čtení komiksů budu pokračovat.
Zjistila jsem, že některé balady jsem si vůbec nevybavovala a byly pro mě nové. A jsem nadšená z toho, že z takové literární klasiky se složitým jazykem se dá udělat tak moderní a obohacující dílo. Velká poklona autorům!

heavy66
19.03.2018 5 z 5

Tohle by se určitě líbilo i panu Erbenovi!
Komiks skvěle doplňuje jeho hororovou klasiku!
Svatební košile forever!