Komáři

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Komáři jsou prvním velikým Faulknerovým dílem. Na rozdíl od většiny autorových pozdějších próz se tento štiplavý, satirický román neodehrává v autorově mytickém yoknapatawphaském kraji, nýbrž v New Orleans, přesněji řečeno na výletní jachtě, na níž se několik neworleanských umělců vydává na několikadenní okružní plavbu. Je přitom docela lhostejné, kdo z neworleanské umělecké a literární scény se za jednotlivými postavami díla skrývá; důležité je pouze to, že Faulkner tu své hrdiny dokázal vykreslit s drtivou přesvědčivostí – v jeho úderných, výtečně vystavěných větách jako by byla obsažena všechna sláva i marnost „jazzových“ dvacátých let....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32851/big_komari-9y6-32851.jpg 3.517
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Rybka Publishers
Originální název:

Mosquitoes, 1927


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Komáři

Finn69
08.04.2018

Dát jednu hvězdičku knížce, kterou napsal držitel Nobelovy ceny, je možná trošku rouhání, ale mě to prostě nebavilo. Docela jsem se nudil, děj nestál za řeč, pokusy o humor nebyly legrační, postavy bezvýrazné... Asi je to ten případ, že i mistr tesař se utne, se Snopesovskou trilogií se to vůbec nedá porovnávat.

beatnysek
28.08.2016

"Mluví, mluví, mluví: do nebe volající, srdcervoucí blbost slov. Zdálo se, že to nebere konce; jako by to mělo pokračovat navždy. Z idejí, myšlenek se stávaly pouhopouhé zvuky, jimiž se po libosti pohazovalo, dokud neuhynuly." Divím se, že autor - vzhledem k tomu, že už v polovině knihy musel takto pregnantně zobecnit, co je v první řadě předmětem jeho komunitní kritiky - vůbec pokračoval v psaní. Nenásleduje totiž nic jiného než mluvení, mluvení, mluvení: do nebe volající, srdcervoucí blbost slov, která nebere konce. Je to mé první setkání s Faulknerem, a je velmi pravděpodobné, že bude i posledním. Prvoplánoví a rozvlekle nudní, tak bych jeho Komáry popsal, a nezachrání je ani pár znamenitých postřehů, které neztrácejí svou platnost ani v dnešní době.