Koloběh života, rytmus srdce

Koloběh života, rytmus srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483853/bmid_kolobeh-zivota-rytmus-srdce-58i-483853.png 4 2 2

Jak se zorientovat v dnešním nejednoznačném světě je tématem knihy Koloběh života, rytmus srdce spisovatelky Lucie Jandové a psycholožky Lenky Čadové. První část knihy se zabývá charakteristikou naší doby a příčinami, proč vývoj naší společnosti dospěl až do stadia, kdy žít šťastný život je čím dál tím těžší. Přívlastky doby zde jsou: na vrcholu, psychopatická, bez hranic, instrumentální, chaotická a stresová. Lze v takové době žít šťastně? Autorky se zbývají rovněž tématem stavu tzv. srdeční koherence, při jejímž zapojení do života člověk obstojí i této době a společnosti mnohem snáze, než pokud se drží zaběhaných stereotypů. Autorky poskytují i jednoduché návody, jak tohoto stavu dosáhnout. V druhé půli se zabývají jednotlivými etapami lidského života, stejně jako tím, jaké hodnoty k nim patří a o co je výhodné v nich usilovat. Teprve potom dětství, puberta, mládí, dospělost, staří a smrt tvoří ucelený systém jedinečnosti lidského života a zkušeností v něm získaných. Kniha je tak komplexní příručkou pro všechny, kdo chtějí prožít smysluplný život a nerezignovat na základní lidské hodnoty, které udržují v chodu náš svět.... celý text

moni.ka
31.12.2021 2 z 5

Od knihy jsem čekala více, nebo spíš něco úplně jiného. V anotaci mě zaujalo téma koherence srdce, té se ale autorky věnují jen velmi okrajově. Začátek i přesto vypadá slibně, zajímavé je neotřelé srovnání naší kultury s učením ajurvédy. Postupně ale kniha začne uspěchaně přeskakovat od buddhismu přes křesťanství k výchovným směrům naší euroatlantické civilizace, až sklouzne k pláči nad stavem současného světa a výchovy dětí a univerzálním floskulím v tomto duchu: "Zorientovat se v dnešním světě, osvobozeném od řádu a mravnosti, není jednoduchý úkol"...vážně?...Pro mě zklamání, nevyužitý potenciál slibných témat.

lucy8484
20.12.2021 5 z 5

Nečekala jsem, že v útlé knize najdu tolik odpovědí. Pomohla mi utřídit myšlenky o dnešní době, hodně jsem si uvědomuila. Není to knížka, která se přečte jedním dechem. Super jsou ty historky a příběhy.

Autoři knihy

Lucie Jandová
česká, 1969
Lenka Čadová
česká, 1970

Kniha Koloběh života, rytmus srdce je v