Koleno

Útlá knížka vázaná v šedém plátně s obálkou bez obrázku může vypadat snad až příliš usedle. Na jejích stránkách s vínovou ořízkou však ožívá v morbidním humoru německého básníka Christiana Morgensterna a rozverných perokresbách Markéty Prachatické koleno, které samo světem jde, protože zbytek těla jeho majitele byl ve válce rozstřílen sem a tam. Roztažení na třicítku stran minimalistickému dvanáctiverší, jehož třetí třetina navíc téměř kopíruje tu první, vůbec neškodí. Naopak. I mezi hravými mikropříběhy jednotlivých ilustrací stihne díky dostatečnému prostoru vyplout na povrch absurdita válečných konfliktů, které za sebou nechávají nejen torza těl, ale i torza osobností i celých společností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343387/koleno-zHm-343387.jpg 49
Poezie
Vydáno, Běžíliška

Kniha Koleno

Boboking

V jednoduchosti je krása. Krátká, nonsense báseň, kde stejnou roli hraje její grafické ilustrace.

triatlet
26.07.2019

"Jen koleno, víc nic."

Tucet Morgensternových veršů v překladu Josefa Hiršala upozorňuje na zbytečnost válčení. Po německém originálu a českém překladu následují nápadité ilustrace Markéty Prachatické s částmi veršů. Graficky nejvýraznější je právě část o válce.

V závěru jsou základní informace o nonsensové poezii Christiana Morgensterna.
Záslužný čin nakladatelství Běžíliška a vtipné pojmenování edice Jedna báseň.

SlamLenka
11.08.2018

Moje kamarádka sbírá "divnoknihy", mám tak často možnost číst nebo shlédnout něco, do čeho bych se jinak nikdy nedala, respektive bych o existenci něčeho takového neměla ani páru. Tak tomu bylo i s Kolenem! Musím ale říct, že je to skutečně originální nápad, oceňuji pak ilustrace k příběhu, především zpracování detailů - kdo by např. tušil, že kolenu bude slušet klobouk a že má uši? =D

smrtonos4157
22.11.2017

Moc se mi líbí, jak dobrá ilustrace dělá dobrou báseň zajímavější a přístupnější .