Kolapsy složitých společností

Kolapsy složitých společností https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155139/bmid_kolapsy-slozitych-spolecnosti-xBK-155139.jpg 5 34 11

Americký archeolog, antropolog a historik Joseph A. Tainter se ve své nejznámější práci zabývá otázkou, proč se v minulosti zhroutily mnohé říše, státní útvary či jiné složité organizační formy lidské společnosti. Nejprve uvádí téměř dvě desítky případů kolapsu a podává přehled teorií, jejichž prostřednictvím se během uplynulých dvou tisíc let kolapsy vysvětlovaly. Poté vytváří vlastní, široce aplikovatelnou teorii kolapsů (kolapsy jsou v ní vysvětleny poklesem mezních výnosů investic do složitosti). Prostřednictvím detailních studií kolapsu římské a mayské říše a americké kultury Chaco pak ověřuje platnost svého modelu a objasňuje fungování dezintegračních procesů. V závěrečné kapitole se zamýšlí nad tím, zdali kolaps nehrozí také současné společnosti, což je jedna z otázek, které člověka jedenadvacátého století znepokojují.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Dokořán

The Collapse of Complex Societies , 1988

Martinmmm
05.07.2021 5 z 5

Jedno z klasických archeologických diel pojednávajúcich o kolapsoch má napriek vyše 30 rokom od svojho prvého vydania stále čo ponúknuť

mi-380
23.12.2020 5 z 5

Fundovaná a přesvědčivá vědecká práce, s jejímž výsledkem musím souhlasit. Bohužel, protože i kolaps naší společnosti se nevyhnutelně blíží. Jsem mírný optimista, že se ale ženeme do pekel, to musí vidět i optimista pětadevadesátiprocentní. Tainter nám nepředkládá bláboly mystiků neznalých fyzikálních zákonů nebo konspirační teorie paranoiků. Nepříjemná fakta jsou poskládána naprosto jasně, a to hlavně z pozic archeologů, antropologů a historiků.
90 % (zatím 24 hodnotících s průměrem 93 %).

icewind
01.08.2020 5 z 5

Přísně vědecká publikace, která vyžaduje velkou dávku soustředění, ale téma je tak zajímavé, že mezní užitek četby dalece převyšuje investovanou energii :) Další přívlastek, který této knize sluší, je nadčasovost - závěry shrnuté v poslední kapitole s pohledem na tehdejší současnou situaci (kniha vyšla v r. 1988) naprosto sedí na to co jsme mohli nebo můžeme aktuálně pozorovat kolem sebe. Chtěl jsem vypíchnout pár citací, ale neudělám to, tato velice komplexní kniha si rozhodně zaslouží aby se k jejímu poselství propracoval každý sám za sebe.

jaroiva
15.07.2019 4 z 5

Mám raději spíš populárně naučnou literaturu. Tahle knížka už je hodně naučná na můj vkus. Zajímavá, ale dost vědecky podaná.
Nicméně její závěry stojí za přečtení.
Vůbec bych nevěřila, že už je tak stará. Zdá se aktuální.
Na druhou stranu jsem si ale uvědomila, že nějakých tisíc, dva tisíce let je strašně málo pro lidstvo i když se to zdá hodně pro člověka.
Není to první knížka, kterou jsem na toto téma četla, ale určitě první takhle komplexně zpracovaná.

thorir
28.10.2017 5 z 5

Než jsem si přečetl tuhle knihu, byl jsem přesvědčen o tom, že západní civilizace končí. To, že končí jsem přesvědčen i nadále, ale již si nemyslím, že její konec bude bouřlivý a násilný. Výnosy plynoucí ze složitosti již zdaleka nestačí pokrývat náklady nutné k jejímu dlouhodobému udržení. Bohužel volání po všemožných reformách zatím vyznívají spíš do prázdna ... (to je samozřejmě můj osobní názor). Souhlasím s komentáři níže, i v dněšní době (nebo lépe - zvlášť v dnešní době) jde o zcela zásadní knihu.

bulat
06.03.2017 5 z 5

Zásadná kniha, ktorá nestratila ani po takmer 30 rokoch nič zo svojej platnosti a aktuálnosti. Brilantné zovšeobecnenie historických kolapsov tak rozdielnych civilizačných entít ako je napríklad Rímska ríša a mayská civilizácia. Kniha o nevyhnutnom ekonomickom smerovaní každej civilizácie k narastajúcej zložitosti, pričom náklady na túto zložitosť postupne rastú ďaleko viac, ako narastajú dividendy a výnosy tejto zložitosti. Prečo tomu tak je? Každá spoločnosť totiž najprv využije zdroje, ktoré sú najľahšie dostupné- oseje najlepšiu a najúrodnejšiu pôdu, vyťaží najľahšie dostupné suroviny, ovládne najbližšie a najbohatšie územia atď. Štát sa zväčší a obyvateľstvo sa vplyvom blahobytu rozmnoží. Keď sa tieto najdostupnejšie zdroje nutne minú, siahne civilizácia po menej lukratívnych alternatívach, z ktorých sú pri vyšších nákladoch menšie výnosy. A tak sa to opakuje, až dospeje rozvinutá spoločnosť do bodu, keď sa investície do zložitosti (rozvoja) spoločnosti už proste nevyplatia. Zisky z komplexity sú príliš nízke a náklady neznesiteľne vysoké. V tomto bode sa stávajú civilizácie výrazne náchylné ku kolapsu a je iba otázkou času, kedy k nemu dôjde. Spúšťacím faktorom môžu byť rôzne vonkajšie či vnútorné tlaky ako invázia barbarov, domáce vzbury, prírodné katastrofy, neúroda atď. Navyše celý proces civilizačného vzostupu je ako rozbehnutý vlak- ak doňho raz spoločnosť nastúpi, nemôže ho opustiť. Nemôže dokonca ani uháňať stálou rýchlosťou. Môže iba neustále šliapať na plyn a zrýchľovať. To ale samozrejme nejde donekonečna. Ako ten vlak raz nevyhnutne skončí, nie je ťažké si domyslieť. Knihe dávam 100 % !

Flexi
09.08.2016 5 z 5

Náročné čtivo. Běžnému čtenáři jako jsem já jsou nejpřístupnější pasáže o kolapsech konkrétních společností. Ale jakmile autor zobecňuje a zabrousí do otázek teoretických, zvláště ekonomických, ... V tom je ale přínos knihy nejcennější.
Dnes je módní hovořit o kolapsu naší společnosti. Složitá je až až. Avšak po přečtení této knihy jsem se jednak přestala kolapsu obávat - je to jen přerod v něco jiného, a též je celkem pravděpodobné, pokud tedy nepřijde kolaps ve formě drsného zániku (např. kometa nebo jaderná válka), bude to "jen" pohlcení jinou společností. Osudy jednotlivců mohou být smutné, ale jako lidstvo si jen zvykneme na jiné poměry :-) Je to optimistické?

puml
14.07.2016 5 z 5

Dnes již klasická kniha, která je v mnohém stále aktuální. Osobně se mi nejvíc líbily kapitoly o kolapsu Římské říše a Mayské říše. Doporučuji.

tester
17.02.2016

Prolétnuto v čítárně. Kolaps naší společnosti je naprosto jistý. Začínají se hroutit zahraniční trhy, ropa jde nahoru a všichni se perou. Jsou popsané kolapsy různých společností a situace, které po kolapsech nastaly. Je to zábavné a poučné čtení. Pracuje to na principu-žádný strom neroste do nebe. Nejsou to žádné fantazie ani scifi-je to historická realita, která na nás v nějaké pokročilé formě čeká a která nás nemine. Kapitalizmus je nezničitelný je blábol.
Je to doporučená literatura o tom jak všechny dosavadní společnosti zkolabovaly. A teď je na řadě naše společnost. Je to zábavné a poučné čtení o dosavadních kolapsech.
Kolapsu se nevyhne žádná společnost až dosáhne takového stupně složitosti, že se zasmyčkuje, udusí ve vlastní šťávě a nakonec se rozpadne. Zoufalé kličkování kolem současných krizí bez reálného řešení je počítek kolapsu. Stále se kecá a každý se bojí do krize šlápnout, protože cítí, že by to mohl být poslední krok na prohnilém mostě s následným pádem do propasti. A k tomu dnes stačí už velmi málo. Pak to krachne a začne se znovu. V knize je popsáno jak to při minulých kolapsech vypadalo, jak lidé kolaps přežívali a vůbec vše kolem je v knize

Jonny
26.08.2013 4 z 5

Pěkný úvod a obecná teorie. Jsou zde dobře popsané již zkolabované civilizace. Nicméně je to odborný text, a tak můj laický zájem zasytil úvod a prvních pár kapitol.

Flipper
18.07.2013 5 z 5

Svieži vietor do práchnivých názorov na zániky rôznych zložitých spoločností ako - Západorímska ríša, Mayská ríša a podobne. Tainer má preštudované snaď asi všetko čo vyšlo v oblasti archeológie (len použitá literatúra tvorí 1/4 knihy :P ) a dedukciou odhaľuje kolapsy až do tej miery, že na konci vyvodí celkom novú definíciu kolapsu. Osobne ma nadchýnala miera takejto logickej dedukcie, vedeckého prístupu a syntézy. Model vysvetlený v tejto knihe možno potom ľahko použiť na dnešnú spoločnosť. A verte že história sa bude opakovať.

archeologie kulturní antropologie civilizace společnost dějiny civilizace kolaps civilizace

Autorovy knížky

Joseph Anthony Tainter