Kniha o spokojenosti

Kniha o spokojenosti https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184118/mid_kniha-o-spokojenosti-6Aj-184118.png 5 2 1

anansie
25.08.2020 5 z 5

Taková nenápadná, útlá knížka, ale autoři v ní vystihli podstatu. Kniha je takovým psychologicko-filozofickým pojednáním o spokojenosti s hlavním poselstvím, že spokojenost nemáme hledat venku, protože ji máme v sobě. Na pomoc si autoři vzali Shakespearovo drama Král Lear a demonstrují na něm proměnu ega od zaslepenosti a pýchy k prozření na základě přijetí utrpení jakožto nedělitelné součástí života, což je vlastně jedna ze základních myšlenek buddhistického učení a celá kniha je v tomto duchu laděná. Autoři srovnávají nespokojenost moderního západního, uspěchaného člověka s východní indickou moudrostí, používají k tomu staré indické poučné příběhy. Aby kniha nevyzněla jako propagace východních nauk, doplňují autoři svou filozofii o myšlenky hlubinné psychologie C.G. Junga a zmiňují pojmy jako nevědomí, projekce a bytostné Já. V závěru nabízejí několik praktických kroků, jak do svého života moderního člověka vpustit trochu klidu a pohody a většina z nich není opět nic jiného, než buddhistické myšlenky jako nelpění, soucit, odpuštění, žití v přítomném okamžiku a bdělost. Kniha sice vyznívá jako kompilát již dávno vyřčených myšlenek, ale jako celek je zajímavě, přitom velmi jednoduše zpracovaná a pro oživení a ukotvení starodávné moudrosti je určitě inspirativní.

Robert A. Johnson
americká, 1921 - 2018