Kniha o městě dam

Kniha o městě dam https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387969/bmid_kniha-o-meste-dam-6tI-387969.jpg 4 5 1

Kristina Pisánská (1364–1430), která se díky svému otci lékaři pohybovala několik let na pařížském francouzském královském dvoře, patří k prvním ženským intelektuálkám, jež ve svých literárních textech reflektovaly problematiku života žen v dominantním mužském světě středověku. Vznik díla byl podmíněn zcela konkrétním historickým kontextem: počátkem 15. století se na dvoře Karla VI. vášnivě debatovalo o tom, zda je Román o růži vůči ženám spravedlivý. Do výměny názorů se kromě Kristiny Pisánské zapojily tak význačné teologické a právnické osobnosti své doby jako Jean Gerson nebo Jean de Montreuil. V reakci na tuto disputaci Kristina své dílo koncipovala do dvou odlišných rovin: jedna zaznamenává základní aspekty dobového misogynního diskurzu a předkládá protiargumenty; druhá, podstatně obsáhlejší, uvádí po vzoru Boccacciova spisu O slavných ženách medailony exemplárních žen, jejichž úspěchy mají doložit, že ženy jsou schopny vyniknout ve všech oblastech lidské činnosti právě tak jako muži. Kniha o městě dam (Le Livre de la Cité des dames) je významný spis, který nejenom odráží středověkou tradici diskuzí o ženských schopnostech a ctnostech, ale současně zahajuje již renesanční rozkvět podobně zaměřených textů. Překlad je doplněn vysvětlivkami, komentářem a úvodní studií.... celý text

Žánr:
Literatura světová

Vydáno: , Argo
Originální název:

Le Livre de la cité des dames , 1405


více info...

Komentáře (1)

Komentáře 1 Recenze 1

Kozel
Kozel
13.02.2020 4 z 5

Velmi povedená a čtivá obhajoba ženského pokolení. Není divu, že o staletí později byla inspirací pro mnohá hnutí. Bohužel má Kniha o městě dam mnoho co říct i současné společnosti, což je poněkud smutnou skutečností.

Všechny tři knihy, v nichž Kristina staví onu pomyslnou pevnost, jsou skvěle složené i přesto, že ve vzájemně podobných příbězích se čtenář lehce začne ztrácet. Stejně tak je dobré přihlédnout k době vzniku spisu a počítat s náboženským (i trochou společenským) zabarvením 15. století. Což jsou dvě jediné složitosti jinak myšlenkami nabité knihy, která srší příklady, poučením i dějinami nejednoho typu. Skvělý doplněk ke knihám Obrany práv žen madame Wollstonecraft či u nás nepřeložené The Description of a New World vévodkyně z Newcastlu.

Autorovy knížky

Christine de Pisan
italská, 1364 - 1430
2018  76%Kniha o městě dam

Kniha Kniha o městě dam je v

Právě čtených2x
Přečtených6x
Čtenářské výzvě2x
Doporučených1x
Knihotéce22x
Chystám se číst25x
Chci si koupit10x
dalších seznamech1x