Sicilián

Po dvouletém nuceném exilu na Sicílii se má Michale Corleone vrátit do New Yorku, Kmotr ho však ještě před odjezdem pověří posledním úkolem – má s sebou přivézt Salvatora Giuliana, legendárního sicilského hrdinu, známého pod přezdívkou Turi, který žije mimo zákon a bojuje proti římské vládě a sicilské mafii, vedené donem Crocem. A je jasné, že tento souboj skončí pouze definitivní porážkou jednoho z nich… Slavný spisovatel Mario Puzo ve svém románu na základě skutečného osudu sicilského bandity vytvořil mistrovský příběh o hrůzných a neúprosných pravidlech mafiánského světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/329652/sicilian-U1q-329652.jpg 4.4529

Kmotr / Krstný otec 2.

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno, Knižní klub

The Sicilian, 1985

Kniha Sicilián

sharik

Svět zločinu a svět vysoké politiky... patrně si nebudete jistí, co je co, a to byl podle všeho záměr. Puzo tu skvěle ukazuje, jak na Sicílii ve čtyřicátých a padesátých letech jedno neoddělitelně souviselo s druhým. Je trochu mrazivé uvědomit si, že ono to je dost možná podobné i dnes, nejen na Sicílii, ač metody se změnily... Každopádně tenhle román, vyprávějící skutečný příběh známého Sicilského bandity, je sice ze světa Kmotra, avšak i kdyby nebyl, tolik se v něm nezmění. Michael Corleone tu má extrémně málo prostoru a je tu spíš k tomu, aby příběh se slavným Kmotrem propojil. To mi chvilku vadilo, čekal jsem další příběh rodiny Corleone, navíc jsem se těšil na další střípky ze sicilské odysey Michaela (ač mnoho z ní je už právě v Kmotrovi), takže nejen vadilo, nýbrž i mrzelo... ale zvykl jsem si a nakonec musím uznat, že kniha je skvělá. Kmotrovi se sice nevyrovná a myslím, že i román jménem Corleone (prequel Kmotra, Edem Falcem beletrizovaný scénář Maria Puza k filmu, co se nakonec nenatočil) je lepší. To ale nic nemění na tom, že i Sicilián je skvělá kniha.

jaroslav2714

Nádherné doplnění Kmotra z úplně jiného prostředí, ale řídící se stejnými principy. Knížka poslechnuta, v práci to pěkně utíkalo

kralikova.Lú

Celý tento systém "rodin" mě okouzlil. Velice povedená kniha.

Eldar80

Sicilián není pokračování Kmotra. A není ani příběhem vyhnanství Michaela Corleona na Sicílii. Víc než polovina knihy popisuje životní příběh reálného sicilského bandity, který žil v období druhé světové války.
(Před čtením knihy o něm raději nečtěte heslo na wikipedii, protože historická fakta jsou vlastně spoilery.)
Podobně jako Kmotr je kniha příjemnou odpočinkovou literaturou. Pocitově však vůbec nenavazuje na Kmotra, ale plně se odehrává na prosluněné Sicílii. Celý příběh má díky hlavnímu hrdinovi velmi romantickou atmosféru. Bandita Giuliano byl skutečně žijící historická postava a zároveň novodobý Robin Hood.
Puzo zde spojil svou fiktivní rodinu dona Corleona, historická fakta a mafiánské prostředí na Sicílii. Všechno do sebe výborně zapadá. Vzhledem k životním osudům Guiliana se v knize objevuje i propojení mafie a politiky.
Škoda že kniha neobsahuje nějaký odborný doslov, aby si čtenář mohl lépe ujasnit tehdejší historické souvislosti. Myslím, že by to knihu velmi obohatilo. V této knize ještě víc než v Kmotrovi vidíme zhoubný vliv mafie.
V kontrastu s mafií, se kterou se tak nedá sympatizovat, vypadá najednou idealistický bandita sympaticky. Příběh má sice blízko k obyčejné dobrodružné literatuře. Puzo však přidává vztahy mafie, církve a politiky.
To vše inspirované skutečnými událostmi a reálnými postavami. Nedivil bych se, kdyby se to někomu líbilo víc než Kmotr. Nejsou zde popisy dekadentní smetánky a díky popisu života na Sicílii působí kniha mnohem autentičtěji. Podle mě opět dobře zvládnutý závěr. 75%

Radim.01

Příběh Siciliana je opravdu jiný než Kmotr,ale čtenář by měl vzít v úvahu, že to má reálný základ. Knihu mám moc rád. Fra diavolo

callahanh
27.12.2018

Pro mě osobně rozporuplná kniha, která má ke Kmotrovi daleko. Zatímco Kmotr měl spád, zajímavé postavy a pořád se v něm něco dělo, Sicilián se místy utápí ve zdlouhavosti, zbytečných popisech krajiny, prostředí, zvyků i politického rozpoložení kraje, což sice čtenáři umožní pochopit, proč je tam mafie tak mocná, ale mnohdy to zdržuje. Tempo kniha nabere až v poslední třetině, kdy je potřeba osud Giuliana uzavřít. Ve výsledku je jedno, jak moc se Puzo drží reality, protože vše působí až moc romanticky a idylicky a je to jako by uhlazené. Kdyby Sicilián vyšel ve formě novely, asi bych z něj měl lepší pocit, takhle mi připadá, že Puzo se rozepsal až moc a neměl nikoho, kdo by ho trošku korigoval a upozornil ho na opravdu velké množství vaty. Jako celek ale kniha určitě špatná není a naprosto chápu, proč měl Puzo potřebu ji napsat, jen asi ztratil nadhled. 60 %

Simur
13.12.2018

Příběh sicilského Jánošíka. Pro mě osobně poutavé a napínavé pouze poslední kapitoly. Návaznost na Kmotra minimální.
!SPOILER!: v Kmotrovi don Corleone připravuje s Michaelem akci, kterou Michael spustí až po donově smrti. Varuje ho, že bude zrazen a poradí mu, jak odhalí zrádce. Kdo si tohle pravidlo zapamatoval, ví téměř od začátku Siciliána, jak vše dopadne.

bouncer
03.12.2018